Zelensky na overleg met Trump: Poetin bluft op het slagveld
BERLIJN (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt woensdag bij het overleg met zijn ambtgenoot Donald Trump en Europese leiders de situatie aan het front te hebben besproken. Er zijn berichten dat Rusland deze week plots relatief veel terreinwinst boekte. Volgens Zelensky heeft hij de andere leiders voorgehouden dat de Russische president Vladimir Poetin "bluft" door zijn troepen te laten oprukken voor zijn eigen gesprek met Trump.
Volgens Zelensky doet Poetin ook alsof de sancties tegen Rusland niet werken. "In werkelijkheid zijn ze erg effectief en brengen ze de Russische oorlogseconomie schade toe." Rusland zou bovendien veel manschappen verliezen. Zelensky zei dat in het gesprek met Trump is gesproken over gezamenlijke uitgangspunten voor het vredesproces. Hij noemde onder meer het streven naar een staakt-het-vuren en veiligheidsgaranties.
Zelensky was naar Duitsland gevlogen voor digitaal overleg met andere Europese leiders, Trump en NAVO-topman Mark Rutte. Trump en Poetin praten vrijdag een-op-een in Alaska over de oorlog in Oekraïne. Trump wil vrede, maar in Europa wordt gevreesd dat er besluiten worden genomen die niet in het belang zijn van Oekraïne.
Oekraïne betrekken bij gesprekken
De Duitse bondskanselier Friedrich Merz zei op dezelfde persconferentie dat Europese leiders Trump hebben meegegeven dat de Oekraïense en Europese veiligheidsbelangen niet uit het oog verloren mogen worden. Daarnaast zou duidelijk zijn gemaakt dat Oekraïne bij eventuele vervolggesprekken wel een plek aan tafel moet krijgen.
Merz pleitte ook voor meer Amerikaanse en Europese druk op Rusland als de gesprekken in Alaska niets opleveren. Trump zou hebben toegezegd dat hij na het overleg met Poetin snel Zelensky en andere Europese leiders bijpraat.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
4 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
13 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
13 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
14 uur geleden