Zelensky na aankomst in Duitsland ontvangen door president
BERLIJN (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen in Duitsland. Hij landde in Berlijn en is daarna ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier. Het is het eerste bezoek van de Oekraïense leider aan Duitsland sinds Rusland zijn land binnenviel.
Zelensky bevestigde in de nacht van zaterdag op zondag dat hij was aangekomen in Duitsland. "Al in Berlijn", schreef hij op Twitter. "Wapens. Groot pakket. Luchtverdediging. Reconstructie. EU. NAVO. Veiligheid", vervolgde hij in het korte bericht. Duitsland heeft zaterdag zijn grootste wapenpakket voor Oekraïne tot dusver toegezegd. Dat heeft een waarde van 2,7 miljard euro.
Zelensky arriveerde later bij het presidentiële slot Bellevue voor een gesprek met Steinmeier. Daar tekende hij het gastenboek. "In de zwaarste periode in de recente geschiedenis van Oekraïne bleek Duitsland een ware vriend en betrouwbare bondgenoot te zijn", schreef hij in het Engels. Hij sloot af met de woorden: "Glorie aan Oekraïne. Danke Deutschland."
Veiligheidsmaatregelen
De Oekraïense leider wordt ook ontvangen door bondskanselier Olaf Scholz. De autoriteiten hebben vanwege het bezoek strenge veiligheidsmaatregelen genomen in delen van Berlijn. Zo mogen boten niet in de buurt komen van het Bundeskanzleramt, het kantoor van Scholz. Omwonenden kregen het verzoek niet zonder identiteitsbewijs de deur uit te gaan.
In de loop van de middag krijgt Zelensky in Aken de prestigieuze Karelsprijs toegekend. Die wil hij volgens Duitse media persoonlijk in ontvangst nemen. De prijs wordt sinds 1950 jaarlijks toegekend aan mensen die zich inzetten voor de Europese eenheid.
Zelensky bracht zaterdag een bezoek aan Italië. Daar trof hij onder meer premier Giorgia Meloni en paus Franciscus. Hij vloog later in een Duits regeringstoestel naar Berlijn met een escorte van de Duitse luchtmacht.
Meer uit Buitenland
STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement wil voorlopig niet stemmen over de handelsdeal van de EU en de VS vanwege spanningen over Groenland. Dat hebben het centrumrechtse EVP, de sociaaldemocraten en liberale Renew laten weten, goed voor 401 van de ruim 700 zetels.
6 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - Kyiv vreest tot 700 miljard dollar (circa 600 miljard euro) aan steun nodig te hebben om de komende jaren zijn leger op peil te houden. Dat zei vicepremier Taras Katsjka in een panelgesprek tijdens het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Als de agressieve houding van Rusland jegens Europa en de wereld niet verandert, kunnen de kosten oplopen tot wel 700 miljard dollar, aldus de bewindsman.
23 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - De NAVO is "een verzwakte organisatie" door de ruzie met de Verenigde Staten over Groenland, vindt de Franse president Emmanuel Macron. De VS, de officieuze leider van de alliantie, willen het strategisch gelegen eiland per se van NAVO-bondgenoot Denemarken afnemen. Dat stuit op verontwaardigd verzet van Denemarken en zijn medestanders.
44 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bij een boerenprotest bij het Europees Parlement in Straatsburg gooien demonstranten met vuurwerk naar de politie. De politie schiet op haar beurt met traangas. Er zijn honderden boeren bijeen voor een protest bij het parlement.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron roept investeerders op naar Europa te komen, waar de rechtsstaat en de wetenschap hen beschermen tegen tirannen en complotdenkers. Europa kan traag zijn en omslachtig, maar het is tenminste voorspelbaar, hield hij de CEO's, investeerders en hoogwaardigheidsbekleders op het World Economic Forum voor.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten gaan na de treincrash met tientallen doden niet uit van sabotage. "De mogelijkheid van sabotage is nooit overwogen", verklaarde minister van Binnenlandse Zaken Fernando Grande-Marlaska. Hij zei dat al vanaf het begin wordt gekeken naar een technische oorzaak. "Er is nooit iets geweest dat op het tegendeel wijst."
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Groenland in te nemen, is ook voor het Europees Parlement volstrekt onacceptabel. Dat geldt ook voor de extra importheffingen die Trump oplegt aan de landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. Groenland is niet te koop en Trump moet worden gestopt, is de centrale boodschap.
1 uur geleden