Zelensky komt naar Berlijn voor videogesprek Merz en Trump
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky komt woensdag naar Berlijn en neemt deel aan een videogesprek van bondskanselier Friedrich Merz met de Amerikaanse president Donald Trump. Het gesprek is er een van een reeks die woensdag op het programma staat waarbij Europese leiders en Trump vooruitblikken op de topontmoeting van Trump met de Russische president Vladimir Poetin vrijdag in Alaska.
Zelensky wordt vroeg in de middag in de Duitse hoofdstad verwacht volgens regeringskringen. Hij neemt eerst deel aan gesprekken met Europese bondgenoten over de naderende Amerikaans-Russische top. Leiders van Duitsland, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië en Polen bellen daarover via een videoverbinding. Ook NAVO-chef Mark Rutte en de top van de Europese Unie, commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa, nemen deel aan de gesprekken.
De verbinding met Trump en vicepresident J.D. Vance staat voor 15.00 uur op het programma. Europese leiders vrezen dat Trump en Poetin een regeling treffen buiten Zelensky en de Europese mogendheden om.
Trump vindt de oorlog zinloos bloedvergieten en wil dat de strijd hoe dan ook wordt gestaakt. Dan zou Oekraïne gebied achter de frontlinie kwijt kunnen raken aan Rusland. Trump vindt het niet realistisch dat Zelensky al het grondgebied terugeist dat sinds begin 2014 in Russische handen is gekomen, zoals het etnisch overwegend Russische schiereiland de Krim.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelde voor om nog voor verkiezingsdag aanvallen op Iran uit te voeren. Drie hooggeplaatste Israëlische defensiefunctionarissen melden dat aan The New York Times. Volgens de bronnen stuitte Netanyahu op weerstand van de Israëlische legerchef Eyal Zamir, waardoor de aanval er niet kwam.
5 minuten geledenPARIJS/MARSEILLE/LYON (ANP) - In meerdere Franse steden zijn mensen maandagavond de straat opgegaan om te demonstreren tegen racisme na een schietpartij in twee voorsteden van Parijs vrijdag. Daarbij viel een dode en raakten vijf mensen gewond. President Emmanuel Macron sprak van een racistische terreurdaad.
11 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP/RTR) - Saudi-Arabië zegt in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen van de Houthi-rebellen in Jemen te hebben afgeslagen. Er zouden drie ballistische raketten en vier drones zijn onderschept die onderweg waren naar gebieden in respectievelijk het oosten en zuiden van Saudi-Arabië.
16 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Rond de Oekraïense stad Olesjky is in de nacht van maandag op dinsdag om 02.00 uur (Nederlandse tijd) een humanitair bestand ingegaan. Het Russische ministerie van Defensie liet op Telegram weten aanvallen op Cherson te hebben opgeschort vanwege het plaatselijke staakt-het-vuren. In de Oekraïense hoofdstad Kyiv klonken rond dat tijdstip juist explosies na een eerdere dodelijke aanval, aldus verslaggevers van Reuters.
23 minuten geledenLOS ANGELES (ANP/RTR) - Jay-Z zal optreden tijdens de volgende halftimeshow in de Super Bowl. In februari volgend jaar staat de rapper op het podium van het SoFi Stadium in Los Angeles voor de pauzeshow van de finale van het American footballseizoen.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig directeur van de FBI James Comey is voor de derde keer aangeklaagd door het Amerikaanse ministerie van Justitie. Volgens de aanklacht deelde hij in oktober 2016 geheime informatie over de nationale veiligheid met een verslaggever van The New York Times.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zegt dat hij van het hooggerechtshof het land niet mag verlaten. De rechtse politicus verloor zondag de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, een uitslag die hij niet erkent.
8 uur geleden