Zelensky komt met adviesraad voor herstellen macht op de Krim
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft donderdag de oprichting van een raad aangekondigd die advies moet geven over het herstel van de Oekraïense macht op de Krim.
"We bereiden ons voor om de Krim te re-integreren", aldus Zelensky. "Ik heb het decreet ondertekend over de adviesraad die gaat over de re-integratie en bevrijding van onze Krim en de havenstad Sebastopol." De president zegt te rekenen op de bevrijding van de Krim en op een "volwaardige terugkeer naar het Oekraïense staatssysteem".
Volgens Zelensky zien steeds meer landen in dat het onmogelijk is om "de vrede in de internationale betrekkingen en het internationale recht op volle kracht te herstellen" zolang Rusland het schiereiland niet teruggeeft aan Oekraïne.
Bloedige deportatie
Zelensky deed de aankondiging tijdens een bijeenkomst ter nagedachtenis aan de massale deportatie van circa 200.000 Krim-Tartaren in 1944. De Krim-Tataren zijn een aan Turken verwante bevolkingsgroep op het schiereiland de Krim.
Op 18 mei 1944 begon de bloedige deportatie van deze bevolkingsgroep. Dat gebeurde op bevel van Sovjetdictator Josef Stalin. Toen Rusland in 2014 het schiereiland annexeerde, verwoestte volgens Zelensky een "tweede golf van vernietiging alles wat vrij was op de Krim."
Oekraïense functionarissen hebben herhaaldelijk gezegd dat het heroveren van het schiereiland een van de belangrijkste doelstellingen van het land is.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance waarschuwt Europese leiders zijn chef, president Donald Trump, serieus te nemen. Hij zei dit op een vraag over Groenland, dat volgens Trump beter onderdeel van de VS kan zijn dan een autonoom deel van het Deense koninkrijk. In Washington wordt gesproken over mogelijkheden het grootste eiland ter wereld, met 57.000 inwoners, te kopen of gewoon in te nemen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - In de Iraanse hoofdstad Teheran en grote delen van het land is volgens waarnemers van de groep NetBlocks het internet uitgevallen. In het land zijn massale protesten tegen de hyperinflatie en de jarenlange schaarste aan essentiële goederen.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De machtige voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Jesús Rodríguez, heeft gezegd dat er veel gevangenen worden vrijgelaten, Venezolaanse en buitenlandse gedetineerden, als een gebaar van goede wil.
6 uur geledenKHAN YOUNIS (ANP/AFP/RTR) - Israëlische strijdkrachten hebben met verschillende aanvallen op Gaza donderdag zeker zeven Palestijnen gedood. Onder de slachtoffers zijn vier kinderen, zegt het burgerbeschermingsagentschap tegen persbureau AFP.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft zijn veto uitgesproken over een wet waarmee het congres de celstraf van 27 jaar voor Lula's voorganger, Jair Bolsonaro, aanzienlijk wil verlagen. Het parlement heeft het voorstel in meerderheid aangenomen, maar Lula dwarsboomt het voorlopig met zijn veto. Het congres kan het veto ongedaan maken.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt dat de Verenigde Staten zich afwenden van bondgenoten en zich onttrekken aan de internationale regels. "Multilaterale instellingen functioneren steeds minder effectief", verklaarde hij in een toespraak voor Franse ambassadeurs.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De veiligheidsgaranties die de Verenigde Staten Oekraïne zouden willen bieden, zijn volgens Kyiv in principe klaar om te worden bezegeld. Het voorwerk is af en de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky kunnen het nu samen afronden, zegt de laatste.
10 uur geleden