Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky in Washington: we verliezen de oorlog zonder hulp VS

Zelensky in Washington: we verliezen de oorlog zonder hulp VS

WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens een besloten bijeenkomst in Washington gezegd dat het wegvallen van Amerikaanse steun aan zijn land grote gevolgen kan hebben. De Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer zei volgens Amerikaanse media dat de Oekraïense leider met een grimmige waarschuwing kwam: "Als we de hulp niet krijgen, verliezen we de oorlog."

Zelensky brengt zijn tweede bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad sinds het begin van de oorlog in zijn land. Hij kreeg vorig jaar nog een heldenontvangst, maar inmiddels is de politieke situatie in de VS veranderd. Vooral binnen de Republikeinse Partij worden in aanloop naar de presidentsverkiezingen vraagtekens gezet bij de meerwaarde van de dure militaire steun aan het Oost-Europese land.

De VS hebben al voor tientallen miljarden dollars aan wapens geleverd. De Amerikaanse president Joe Biden heeft het Congres gevraagd om nog eens 24 miljard dollar (22 miljard euro) aan steun goed te keuren. Dat geplande humanitaire en militaire steunpakket stuit op verzet bij tientallen Republikeinen. Hun partij heeft een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden en is intern verdeeld over de kwestie.

Gewaarschuwd

Zelensky sprak in Washington achter gesloten deuren met prominente politici. De Republikeinse voorzitter van het Huis Kevin McCarthy bevestigde dat hij Zelensky geen toestemming wilde geven om het hele Congres toe te spreken. Hij merkte op dat de Oekraïense leider dat al eens heeft gedaan en zei dat er nu geen tijd voor is. McCarthy had zelf wel een ontmoeting met Zelensky. Het is nog onduidelijk of hij daarin toezeggingen heeft gedaan.

De president had ook een bijeenkomst van ongeveer een uur met senatoren. Senator Angus King noemde die bijeenkomst erg openhartig. Hij zei dat de Oekraïense president uitlegde dat zijn land vooral luchtverdedigingssystemen nodig heeft. Die zouden niet zozeer nodig zijn voor het leger, maar vooral om belangrijke infrastructuur te beschermen. Zelensky zou ook hebben gewaarschuwd dat andere bondgenoten zich ook terughoudender zullen opstellen als de Amerikanen hun steun aan zijn land gaan afbouwen.

Meer uit Buitenland

Israëlische president noemt oorlog tegen Iran historisch keerpunt

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt de oorlog tegen Iran een "historisch keerpunt". Volgens het Israëlische staatshoofd, dat in de praktijk een vooral ceremoniële rol heeft, moet het Westen "iedere poging om Hezbollah uit te roeien steunen", zegt hij in een interview met persbureau AFP. "Ze moeten begrijpen dat als je iets wilt bereiken, je soms een oorlog moet winnen."

38 minuten geleden
VS melden 200 gewonde Amerikaanse militairen in oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - In de oorlog tegen Iran zijn circa 200 Amerikaanse militairen gewond geraakt. Dat meldt een woordvoerder van de Amerikaanse strijdmacht. Meer dan 180 van hen zouden inmiddels weer hersteld zijn, tien van hen zijn nog "ernstig gewond", aldus de zegsman.

54 minuten geleden
Westerse landen roepen gezamenlijk op tot de-escalatie in Libanon

BERLIJN (ANP) - Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk hebben hun zorg uitgesproken over het oplaaiende geweld tussen Israël en Hezbollah in Libanon. In een gezamenlijke verklaring roepen de regeringen de strijdende partijen op een "duurzame politieke oplossing" te vinden en vragen zij om "onmiddellijke de-escalatie".

1 uur geleden
Zuid-Europese landen waarschuwen voor milieuramp stuurloze tanker

BRUSSEL (ANP/RTR) - Italië, Frankrijk en zeven andere landen hebben Brussel gewaarschuwd voor de milieurisico's rond de Russische lng-tanker die stuurloos op de Middellandse Zee dobbert. Dat meldt persbureau Reuters, dat inzage had in de brief die de landen stuurden naar de Europese Commissie. Daarin roepen de landen de Europese Unie op snel actie te ondernemen.

2 uur geleden
Afghanistan meldt nieuwe Pakistaanse luchtaanvallen op Kabul

KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Afghaanse hoofdstad Kabul is opnieuw getroffen door luchtaanvallen uit Pakistan, melden de Taliban. Meerdere burgers zouden zijn gedood.

2 uur geleden
Kallas: EU legt focus op de-escalatie en vrije scheepvaart

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."

3 uur geleden
Trump roept landen opnieuw op te helpen in de Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.

5 uur geleden