Zelensky in Davos kritisch over Europa
DAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zich in Davos kritisch uitgelaten over het in zijn ogen Europese gebrek aan daadkracht. Hij wees erop dat de Amerikaanse inval in Venezuela ertoe leidde dat de autocratische leider Nicolás Maduro nu voor de rechter staat, terwijl de Russische president Vladimir Poetin na jaren oorlog nog een vrij man is en invloed uitoefent in Europa.
Zelensky plaatste het Europese optreden tegenover het handelen van president Donald Trump. Hij zei dat in Europa rechtvaardigheid te vaak even geen prioriteit heeft. "Europa praat graag over de toekomst, maar laat het na om nu actie te ondernemen die bepaalt wat voor toekomst wij hebben", stelde de president. "Dat is het probleem. Waarom kan president Trump tankers van de schaduwvloot tegenhouden en olie in beslag nemen, terwijl Europa dat niet doet?"
Volgens de president wordt Russische olie langs Europese kusten vervoerd en wordt zo de oorlog tegen zijn land gefinancierd. Hij wil dat de olie in beslag wordt genomen en verkocht. "Als Poetin geen geld heeft, heeft Europa geen oorlog."
Vraagtekens
Zelensky waarschuwde dat de Europeanen zich vastklampen aan de NAVO en het geloof dat de VS te hulp zullen komen als gevaar dreigt. "Maar wat als dat niet gebeurt?", vroeg hij zich hardop af. Volgens Zelensky heeft niemand het bondgenootschap echt in actie gezien. "Als Poetin besluit Litouwen in te nemen of Polen aan te vallen, wie reageert er dan?"
De president riep de Europeanen op hun defensie serieus te nemen en te zorgen dat ze zichzelf kunnen verdedigen. "Als je veertig militairen naar Groenland stuurt, waar is dat dan voor? Wat voor signaal geeft dat af?", stelde Zelensky, die duidelijk maakte het een klein aantal militairen te vinden. "Wat is het signaal richting Poetin? Richting China? En nog belangrijker: richting Denemarken?"
Het laat volgens Zelensky allemaal zien dat Europa nalaat zich eensgezind of als grootmacht te gedragen nu Amerika andere prioriteiten lijkt te stellen. Europese leiders laten het verdedigen van Europese belangen vaak liever over aan anderen, vindt hij. "Ze hebben allemaal zoiets van: we hebben iets nodig om de oude wereldorde mee te vervangen. Maar waar is de rij van leiders die klaarstaan om iets te doen?"
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
2 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
4 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
4 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
6 uur geleden