
Zelensky: hulp uit het Westen bij versterken luchtafweer is traag
KYIV (ANP/DPA) - Volgens Volodymyr Zelensky heeft Oekraïne dringend meer luchtafweersystemen en straaljagers nodig, maar "mist het vrije Westen snelheid in deze twee kwesties". Dat zei de Oekraïense president maandag in zijn dagelijkse videotoespraak.
Door het overwicht in de lucht zou Rusland geleide zweefbommen kunnen gebruiken om Oekraïense steden en de verdediging aan het front te vernietigen. Volgens Zelensky hebben de Russen deze tactiek al toegepast bij Charkiv en het gebied rond Donetsk.
Zelensky heeft zijn bondgenoten de afgelopen dagen herhaaldelijk gevraagd om twee extra Patriot-luchtafweersystemen. Hierdoor zou Charkiv, dat voortdurend vanuit de lucht wordt aangevallen, volgens hem beter beschermd kunnen worden. De stad met ruim een miljoen inwoners in het noordoosten van Oekraïne is een van de plaatsen die het zwaarst getroffen zijn door de oorlog.
Langere levertijden
Oekraïne heeft nu drie Patriot-luchtafweersystemen. Twee komen van Duitsland, dat recent een derde heeft beloofd. De derde Patriot in Oekraïne is geleverd door de Verenigde Staten. Washington overweegt een tweede systeem te sturen.
Het Westen beloofde een jaar geleden al F-16's aan Zelensky, maar die zijn nog steeds niet in Oekraïne aangekomen. Volgens deskundigen zorgen de lange levertijden ervoor dat Rusland zich kan voorbereiden op de nieuwe wapens.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Iran heeft sinds vrijdag ongeveer 350 ballistische raketten afgevuurd op Israël. Dat bericht nieuwssite Times of Israel, die zich baseert op cijfers van de Israëlische krijgsmacht. De meeste raketten zouden zijn onderschept voordat ze hun doel bereikten.
55 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/AFP) - In de Amerikaanse staat Minnesota heerst voorzichtige opluchting na de arrestatie van een man die een politica zou hebben doodgeschoten en ook anderen zou hebben geprobeerd om te brengen. De 57-jarige Vance Boelter was dagenlang zoek en had een flink aantal wapens, meldt de politie.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Een Boeing 787-8 Dreamliner van Air India, onderweg naar New Delhi, is maandag uit voorzorg teruggekeerd naar de luchthaven van Hongkong. De piloot van de Indiase luchtvaartmaatschappij vermoedde een technisch probleem, meldde een bron aan persbureau Reuters.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlement is een voorstel aan het voorbereiden om het Non-proliferatieverdrag (NPV) te verlaten. Dat zei een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die ook beklemtoonde dat zijn land nog steeds tegen de ontwikkeling van massavernietigingswapens is. Het verdrag is bedoeld om verspreiding van kernwapens tegen te gaan.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft melding gemaakt van enige schade aan een ambassadepand in Tel Aviv na Iraanse raketaanvallen in de omgeving. Medewerkers bleven ongedeerd, schrijft diplomaat Mike Huckabee in een bericht op X.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De verdwenen Amerikaanse journalist Austin Tice zou dood zijn. De freelancer verdween in 2012 in Syrië en is volgens een voormalige Syrische generaal geëxecuteerd in opdracht van toenmalig leider Bashar al-Assad, zeggen ingewijden tegen internationale media als de BBC en The New York Times.
2 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft een Israëliër opgehangen die het van spionage voor Israël betichtte, melden staatsmedia. Esmail Fekri zat sinds 2023 vast.
3 uur geleden