Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: hulp uit het Westen bij versterken luchtafweer is traag

Zelensky: hulp uit het Westen bij versterken luchtafweer is traag

KYIV (ANP/DPA) - Volgens Volodymyr Zelensky heeft Oekraïne dringend meer luchtafweersystemen en straaljagers nodig, maar "mist het vrije Westen snelheid in deze twee kwesties". Dat zei de Oekraïense president maandag in zijn dagelijkse videotoespraak.

Door het overwicht in de lucht zou Rusland geleide zweefbommen kunnen gebruiken om Oekraïense steden en de verdediging aan het front te vernietigen. Volgens Zelensky hebben de Russen deze tactiek al toegepast bij Charkiv en het gebied rond Donetsk.

Zelensky heeft zijn bondgenoten de afgelopen dagen herhaaldelijk gevraagd om twee extra Patriot-luchtafweersystemen. Hierdoor zou Charkiv, dat voortdurend vanuit de lucht wordt aangevallen, volgens hem beter beschermd kunnen worden. De stad met ruim een miljoen inwoners in het noordoosten van Oekraïne is een van de plaatsen die het zwaarst getroffen zijn door de oorlog.

Langere levertijden

Oekraïne heeft nu drie Patriot-luchtafweersystemen. Twee komen van Duitsland, dat recent een derde heeft beloofd. De derde Patriot in Oekraïne is geleverd door de Verenigde Staten. Washington overweegt een tweede systeem te sturen.

Het Westen beloofde een jaar geleden al F-16's aan Zelensky, maar die zijn nog steeds niet in Oekraïne aangekomen. Volgens deskundigen zorgen de lange levertijden ervoor dat Rusland zich kan voorbereiden op de nieuwe wapens.

Meer uit Buitenland

Trump: volledige blokkade gesanctioneerde olietankers Venezuela

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.

40 minuten geleden
Parlement Curaçao wil hulp Nederland voor veiliger luchtverkeer

WILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.

42 minuten geleden
Israël weigert Canadese parlementsleden toegang tot Westoever

AMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".

4 uur geleden
VS leggen inreisverbod op aan nog eens 7 landen en Palestijnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.

7 uur geleden
Trump blijft stafchef steunen na spraakmakend artikel Vanity Fair

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".

7 uur geleden
Trump gaat het Amerikaanse volk toespreken

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.

8 uur geleden
EU-toetreding Oekraïne stuit op veto Hongarije

BRUSSEL (ANP) - Hongarije blijft bij zijn weigering akkoord te gaan met de start van officiële EU-toetredingsonderhandelingen met Oekraïne. Ook wil Hongarije niet dat de EU-regeringsleiders tijdens hun top van donderdag akkoord gaan met volgende stappen richting de EU voor Moldavië, Albanië en Montenegro. Dit zei de Deense minister Marie Bjerre van Europese Zaken na afloop van een vergadering met EU-ministers.

9 uur geleden