Zelensky houdt hoop op gebruik Russische tegoeden voor lening EU
BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt hoop dat de EU bevroren Russische tegoeden zal gebruiken voor een lening, zei hij na afloop van een bijeenkomst met EU-leiders. De EU-leiders praten later donderdag verder over de lening.
"Ik hoop dat ze op de een of andere manier een politieke beslissing zullen nemen, een positieve beslissing om Oekraïne met geld te helpen", zei de Oekraïense president. Voorzitter van de EU-leiders António Costa heeft eerder toegezegd dat het land zal worden voorzien in de financiële behoeften in 2026 en 2027.
Of dat gebeurt via de bevroren Russische tegoeden, is nog maar de vraag. België, waar de tegoeden vaststaan, verzet zich fel. Desondanks hebben meerdere EU-bronnen laten weten dat de lidstaten geen plan B zien als het aankomt op het financieren van Oekraïne.
'Geld nodig'
"Wij hebben het geld nodig, het liefst al vanaf het begin van volgend jaar", zei Zelensky. "Het zou fijn zijn, maar het is niet aan ons."
Gevraagd naar of de recente ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump eerder mislukt zou zijn, antwoordde Zelensky: "Er zijn sancties op Russische energie; er is geen meeting in Hongarije zonder Oekraïne; maar er zijn nog geen Tomahawk-raketten. Al met al is het geen slecht resultaat."
Trump en Zelensky hadden naar verluidt in Washington een verhit gesprek en uiteindelijk heeft Trump een afspraak met de Russische president Vladimir Poetin in Boedapest afgezegd en sancties op twee Russische olieproducenten afgekondigd. "Misschien krijgen we morgen nog Tomahawks, ik weet het niet", zei Zelensky schouderophalend.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-topman António Guterres heeft gewaarschuwd voor de snelle ontwikkeling van AI. Kunstmatige intelligentie wordt volgens hem sneller ingezet dan mensen kunnen bijhouden. Hij pleit daarom voor internationale regels om potentiële risico's te beperken.
42 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De begrafenisstoet van ayatollah Ali Khamenei, de Iraanse opperste leider die aan het begin van de oorlog tegen de Verenigde Staten en Israël om het leven kwam, is maandagochtend in Teheran van start gegaan. Deze wordt gevolgd door een "enorme menigte", aldus de Iraanse staatszender Irib.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische raketaanvallen op Kyiv in de nacht van zondag op maandag zijn zeker tien mensen om het leven gekomen. Dat melden de Oekraïense autoriteiten.
3 uur geledenROTA (ANP) - Supertyfoon Bavi heeft "grote schade" aangericht op het eiland Rota in de Amerikaanse Noordelijke Marianen. Dat hebben de autoriteiten maandag bekendgemaakt, waarbij ze spraken van "heftige winden" en "overstromingen".
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense autoriteiten melden Russische raketaanvallen op de hoofdstad Kyiv in de nacht van zondag op maandag. "De vijand valt aan met ballistische raketten", schreef Tymur Tkachenko, hoofd van het militaire bestuur van de Oekraïense hoofdstad, op Telegram.
8 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de recente aardbevingen in Venezuela is opgelopen tot 3342, melden de autoriteiten. Op 24 juni werd het Zuid-Amerikaanse land opgeschrikt door twee bevingen met een kracht van 7.2 en 7.5. Met name de noordelijke kustregio La Guaira werd zwaar getroffen.
11 uur geledenPERPIGNAN (ANP/AFP) - In het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, worden zo'n 10.000 inwoners geëvacueerd als gevolg van de natuurbranden in het gebied. Dat meldt de prefectuur op een persconferentie. Het vuur heeft al 1650 hectare verzwolgen.
12 uur geleden