Zelensky herhaalt voor gesprek in Saudi-Arabië dat Kyiv vrede wil
RIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft voor de gesprekken in Saudi-Arabië nog eens benadrukt dat zijn land uit is op vrede. Hij schrijft op sociale media dat Rusland de "enige reden" is dat de oorlog nog steeds doorgaat.
"Oekraïne is op zoek naar vrede sinds de eerste seconde van deze oorlog", aldus Zelensky, die maandag afreist naar Saudi-Arabië voor een ontmoeting met kroonprins Mohammed bin Salman. Een dag later spreekt een Oekraïense delegatie in dat land met Amerikaanse diplomaten over een einde aan de oorlog en een grondstoffendeal tussen beide landen. Onder meer de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio komt naar Jeddah. Zelensky zegt zelf niet aanwezig te zijn bij die gesprekken.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft Zelensky er na hun ruzie in het Witte Huis van beschuldigd dat hij geen vrede zou willen. De Amerikanen zouden nu in Saudi-Arabië willen uitvinden of Kyiv bereid is tot een "realistische" oplossing. "Je kunt niet zeggen 'ik wil vrede' en 'ik weiger compromissen te sluiten'", zei een Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters.
Een Oekraïense bron vertelde het Franse persbureau AFP dat zijn delegatie in Jeddah een voorstel zal doen voor een staakt-het-vuren in de lucht en op zee. Dat zou volgens Kyiv een goed startpunt zijn voor vrede, omdat zo'n gedeeltelijk bestand makkelijk in te stellen en te monitoren is. Zelensky opperde dit idee vorige week al en vroeg Europese bondgenoten om het voorstel te steunen.
Meer uit Buitenland
ORLÉANS (ANP/AFP) - Marine Le Pen is haar campagne voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar begonnen met een grote toespraak over veiligheid. De rechts-radicale kandidate beloofde criminelen hard aan te pakken, zoals de relschoppers die vorige week in heel Frankrijk winkels plunderden en vernielden.
30 minuten geledenTIRANA (ANP/RTR) - In de Albanese hoofdstad Tirana zijn demonstranten opnieuw de straat opgegaan, onder meer om het aftreden van premier Edi Rama te eisen. Enkele uren eerder had Rama nog nieuwe maatregelen aangekondigd om de aanhoudende anti-regeringsdemonstraties in te dammen. Zo krijgen deelnemers aan een protest dat uitmondt in geweld een boete van 500.000 lek (ruim 5500 euro), ook als zij zelf geen gewelddadige daden hebben begaan.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is aangekomen in Venezuela. "Ik ben hier, bij jullie", schrijft de Nobelprijswinnares op X. Ze probeerde de afgelopen maanden vaker om terug te keren, maar volgens internationale media blokkeerden de Verenigde Staten dat.
1 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse presidentskandidaten Luiz Inácio 'Lula' da Silva en Flávio Bolsonaro hebben bij het uitbrengen van hun stem nog een keer een oproep gedaan aan de kiezers om op hen te stemmen. Beiden waarschuwden voor de gevolgen als de ander zondag de verkiezingen zou winnen.
2 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
3 uur geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
4 uur geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
4 uur geleden