Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer

Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer

MOSKOU (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico ervan beschuldigd op bevel van Rusland een "tweede energiefront" tegen Oekraïne te openen. Fico dreigt Oekraïne af te sluiten van noodstroom in een conflict over Russisch gas, terwijl die elektriciteit deze winter juist hard nodig is door de schade die Rusland heeft veroorzaakt aan de Oekraïense stroomvoorziening.

Russisch gas stroomt ondanks de oorlog via Oekraïne naar Centraal-Europa. Het contract hierover loopt tot en met 31 december. Zelensky is tegen een verlenging, terwijl Slowakije als een van de grootste afnemers dat juist wel wil. Fico voert de druk op Oekraïne op om een oplossing te vinden.

Fico bezocht de Russische president Vladimir Poetin een week geleden in Moskou om onder meer de levering van Russisch gas aan Slowakije te bespreken. Zelensky reageerde toen woedend. Hij zei dat Fico Poetin probeert te helpen, omdat de gasinkomsten worden gebruikt voor de financiering van de oorlog in Oekraïne.

Slowaakse schatkist

Zelensky verklaart op X dat het erop lijkt dat Poetin Fico "opdracht gaf om dit front te openen ten koste van de belangen van het Slowaakse volk". Hij wijst op onder meer de inkomsten die de Slowaakse schatkist misloopt als het land stopt met de export van elektriciteit naar Oekraïne. Volgens Zelensky kan Fico's dreigement alleen worden verklaard door Russische invloed.

De nationalistische Fico werd eind vorig jaar premier van Slowakije met de belofte de militaire steun aan Oekraïne stop te zetten. De relatie tussen Oekraïne en Slowakije is onder Fico verslechterd. Mede daardoor is het opvallend dat Fico zijn land heeft aangeboden als locatie voor eventuele vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. Poetin noemde het EU- en NAVO-land een "acceptabele" plek.

Meer uit Buitenland

Artemis II-missie bereikt invloedssfeer van de maan

CAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De Artemis II-missie is weer een stap dichter bij haar ronde om de maan. Het Orion-ruimtevaartuig is tegen 06.45 Nederlandse tijd terechtgekomen in de zogenoemde invloedssfeer van de maan, waar de zwaartekracht van het hemellichaam zwaarder trekt aan de ruimtecapsule dan de aarde.

1 uur geleden
Iran meldt doden bij aanvallen op woningen

TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Volgens Iran zijn in de nacht van zondag op maandag doden gevallen bij verschillende luchtaanvallen op gebouwen waarin mensen woonden. Ook in de Israëlische stad Haifa kwamen mensen om, bij een Iraanse aanval. Daar zijn twee lichamen uit het puin gehaald van een flatgebouw dat was geraakt door een raket.

1 uur geleden
President Zuid-Korea betuigt spijt over drone richting noorden

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft maandag spijt betuigd tegenover Noord-Korea over een drone-incident. Volgens de president stuurde een Zuid-Koreaan in januari zonder toestemming van de regering een drone richting Noord-Korea.

3 uur geleden
Axios: gesprekken VS en Iran gaande over staakt-het-vuren

ARLINGTON (ANP) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran en een groep regionale bemiddelaars bespreken de voorwaarden voor een mogelijk staakt-het-vuren van 45 dagen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios op basis van vier Amerikaanse, Israëlische en regionale bronnen.

4 uur geleden
Iran: Straat van Hormuz pas open bij compensatie oorlogsschade

TEHERAN (ANP) - Iran heeft met eigen dreigementen gereageerd op het recente ultimatum van de Amerikaanse president Donald Trump om de Straat van Hormuz open te stellen. De zeestraat zal alleen geopend worden wanneer doorvoerrechten de schade van de oorlog compenseren, aldus het kantoor van de Iraanse president.

4 uur geleden
Doden bij kidnappoging tijdens paasviering in Nigeria

ABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.

5 uur geleden
Vijftien doden bij Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.

5 uur geleden