Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer
MOSKOU (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico ervan beschuldigd op bevel van Rusland een "tweede energiefront" tegen Oekraïne te openen. Fico dreigt Oekraïne af te sluiten van noodstroom in een conflict over Russisch gas, terwijl die elektriciteit deze winter juist hard nodig is door de schade die Rusland heeft veroorzaakt aan de Oekraïense stroomvoorziening.
Russisch gas stroomt ondanks de oorlog via Oekraïne naar Centraal-Europa. Het contract hierover loopt tot en met 31 december. Zelensky is tegen een verlenging, terwijl Slowakije als een van de grootste afnemers dat juist wel wil. Fico voert de druk op Oekraïne op om een oplossing te vinden.
Fico bezocht de Russische president Vladimir Poetin een week geleden in Moskou om onder meer de levering van Russisch gas aan Slowakije te bespreken. Zelensky reageerde toen woedend. Hij zei dat Fico Poetin probeert te helpen, omdat de gasinkomsten worden gebruikt voor de financiering van de oorlog in Oekraïne.
Slowaakse schatkist
Zelensky verklaart op X dat het erop lijkt dat Poetin Fico "opdracht gaf om dit front te openen ten koste van de belangen van het Slowaakse volk". Hij wijst op onder meer de inkomsten die de Slowaakse schatkist misloopt als het land stopt met de export van elektriciteit naar Oekraïne. Volgens Zelensky kan Fico's dreigement alleen worden verklaard door Russische invloed.
De nationalistische Fico werd eind vorig jaar premier van Slowakije met de belofte de militaire steun aan Oekraïne stop te zetten. De relatie tussen Oekraïne en Slowakije is onder Fico verslechterd. Mede daardoor is het opvallend dat Fico zijn land heeft aangeboden als locatie voor eventuele vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. Poetin noemde het EU- en NAVO-land een "acceptabele" plek.
Meer uit Buitenland
KUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De grote zoekactie naar vlucht MH370, die eind vorig jaar begon, heeft niets opgeleverd. Er is een gebied van 15.000 vierkante kilometer afgezocht, maar dat resulteerde niet in "bevindingen die de locatie van het wrak bevestigen", melden de Maleisische autoriteiten. Deze zondag is het precies twaalf jaar geleden dat de Boeing 777 van Malaysia Airlines met 239 mensen aan boord vermist raakte. Onder hen was één Nederlander.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Amerikaans-Israëlische aanvallen op de Iraanse olie-industrie hebben aan vier mensen het leven gekost, zei het hoofd van de National Iranian Oil Refining and Distribution Company (NIORDC) op de staatstelevisie. Op vijf locaties zijn aanvallen gemeld, onder meer in de hoofdstad Teheran. Israël bevestigt dat aanvallen zijn uitgevoerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De raad die de hoogste leider van Iran aanwijst, is het in meerderheid eens over de opvolger van de gedode ayatollah Ali Khamenei. Wel moeten nog "enige obstakels" weggenomen worden voordat alles officieel is, zegt ayatollah Mohammadmehdi Mirbaqeri van de Raad van Experts volgens persbureau Mehr. Israël zegt de nieuwe hoogste leider ook aan te zullen vallen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - In grote gebieden van Israël is zondagochtend het luchtalarm weer afgegaan om te waarschuwen voor Iraanse raketten. Mensen kregen onder meer in Tel Aviv, Haifa en Beersheba opdracht om een veilig heenkomen te zoeken. Inmiddels zijn de waarschuwingen weer ingetrokken. Voor zover bekend is er geen schade en zijn er geen slachtoffers.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - Het leger van Koeweit meldde zondagochtend dat zijn luchtverdedigingssystemen Iraanse raket- en droneaanvallen hebben onderschept. Dat liet het leger op X weten, eraan toevoegend dat gehoorde explosiegeluiden het gevolg waren van deze onderscheppingen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft zondag gezegd dat zijn opmerkingen over aanvallen op landen in de regio "verkeerd geïnterpreteerd zijn door de vijand die verdeeldheid wil zaaien onder de buurlanden". Dat meldt de Iraanse staatstelevisie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De FBI doet onderzoek naar twee verdachte voorwerpen die zaterdag buiten bij de woning van de burgemeester van New York, Zohran Mamdani, werden aangetroffen. Het zou volgens Amerikaanse media om geïmproviseerde explosieven gaan die tot ontploffing waren gebracht.
5 uur geleden