Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer

Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer

MOSKOU (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico ervan beschuldigd op bevel van Rusland een "tweede energiefront" tegen Oekraïne te openen. Fico dreigt Oekraïne af te sluiten van noodstroom in een conflict over Russisch gas, terwijl die elektriciteit deze winter juist hard nodig is door de schade die Rusland heeft veroorzaakt aan de Oekraïense stroomvoorziening.

Russisch gas stroomt ondanks de oorlog via Oekraïne naar Centraal-Europa. Het contract hierover loopt tot en met 31 december. Zelensky is tegen een verlenging, terwijl Slowakije als een van de grootste afnemers dat juist wel wil. Fico voert de druk op Oekraïne op om een oplossing te vinden.

Fico bezocht de Russische president Vladimir Poetin een week geleden in Moskou om onder meer de levering van Russisch gas aan Slowakije te bespreken. Zelensky reageerde toen woedend. Hij zei dat Fico Poetin probeert te helpen, omdat de gasinkomsten worden gebruikt voor de financiering van de oorlog in Oekraïne.

Slowaakse schatkist

Zelensky verklaart op X dat het erop lijkt dat Poetin Fico "opdracht gaf om dit front te openen ten koste van de belangen van het Slowaakse volk". Hij wijst op onder meer de inkomsten die de Slowaakse schatkist misloopt als het land stopt met de export van elektriciteit naar Oekraïne. Volgens Zelensky kan Fico's dreigement alleen worden verklaard door Russische invloed.

De nationalistische Fico werd eind vorig jaar premier van Slowakije met de belofte de militaire steun aan Oekraïne stop te zetten. De relatie tussen Oekraïne en Slowakije is onder Fico verslechterd. Mede daardoor is het opvallend dat Fico zijn land heeft aangeboden als locatie voor eventuele vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. Poetin noemde het EU- en NAVO-land een "acceptabele" plek.

Meer uit Buitenland

Waterlekkage in Louvre beschadigt boeken over Egyptische oudheid

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".

44 minuten geleden
Benin meldt 14 arrestaties om poging tot staatsgreep

COTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.

2 uur geleden
Netanyahu verwacht dat tweede fase bestand snel ingaat

JERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.

4 uur geleden
Tientallen doden in Soedan na droneaanval op ziekenhuis en crèche

KALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.

5 uur geleden
Deel luchthaven Heathrow afgesloten na melding incident met gas

LONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.

6 uur geleden
Groep militairen claimt staatsgreep te hebben gepleegd in Benin

COTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.

7 uur geleden
Gevaar bosbranden zuidoosten Australië afgenomen

SYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.

8 uur geleden