Zelensky hekelt dreigement Fico over stopzetten stroomtoevoer
MOSKOU (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico ervan beschuldigd op bevel van Rusland een "tweede energiefront" tegen Oekraïne te openen. Fico dreigt Oekraïne af te sluiten van noodstroom in een conflict over Russisch gas, terwijl die elektriciteit deze winter juist hard nodig is door de schade die Rusland heeft veroorzaakt aan de Oekraïense stroomvoorziening.
Russisch gas stroomt ondanks de oorlog via Oekraïne naar Centraal-Europa. Het contract hierover loopt tot en met 31 december. Zelensky is tegen een verlenging, terwijl Slowakije als een van de grootste afnemers dat juist wel wil. Fico voert de druk op Oekraïne op om een oplossing te vinden.
Fico bezocht de Russische president Vladimir Poetin een week geleden in Moskou om onder meer de levering van Russisch gas aan Slowakije te bespreken. Zelensky reageerde toen woedend. Hij zei dat Fico Poetin probeert te helpen, omdat de gasinkomsten worden gebruikt voor de financiering van de oorlog in Oekraïne.
Slowaakse schatkist
Zelensky verklaart op X dat het erop lijkt dat Poetin Fico "opdracht gaf om dit front te openen ten koste van de belangen van het Slowaakse volk". Hij wijst op onder meer de inkomsten die de Slowaakse schatkist misloopt als het land stopt met de export van elektriciteit naar Oekraïne. Volgens Zelensky kan Fico's dreigement alleen worden verklaard door Russische invloed.
De nationalistische Fico werd eind vorig jaar premier van Slowakije met de belofte de militaire steun aan Oekraïne stop te zetten. De relatie tussen Oekraïne en Slowakije is onder Fico verslechterd. Mede daardoor is het opvallend dat Fico zijn land heeft aangeboden als locatie voor eventuele vredesonderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. Poetin noemde het EU- en NAVO-land een "acceptabele" plek.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
4 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
5 uur geleden