
Zelensky haalt 'helden Marioepol' op in Turkije, Rusland boos
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bij terugkeer uit Turkije vijf commandanten meegenomen van het voormalige garnizoen in Marioepol. Zij gaven vorig jaar leiding aan de verdediging van de havenstad, waar Oekraïense troepen zich verschansten in de enorme Azovstal-staalfabriek. Rusland reageert boos op de terugkeer van de militairen en zegt dat afspraken zijn geschonden.
Rusland kreeg Marioepol vorig jaar in handen na een maandenlange belegering. De verdedigers gaven zich in opdracht van Kyiv over. Ze hebben in Oekraïne een heldenstatus vanwege hun hardnekkige verzet. De troepen hielden wekenlang stand in de tunnels onder de fabriek, het laatste stukje van de havenstad dat nog in handen van Oekraïne was.
Na Turkse bemiddeling kwamen sommige van de Oekraïense krijgsgevangenen vrij, op voorwaarde dat ze tot het eind van de oorlog in Turkije zouden blijven. "We keren terug uit Turkije en brengen onze helden naar huis", zei Zelensky na een bezoek aan de Turkse president Recep Tayyip Erdogan.
Video
Zelensky deelde een video waarop te zien is dat hijzelf en andere functionarissen de vrijgelaten militairen hartelijk begroeten. Daarna gaan ze samen aan boord van een vliegtuig. De president liet via berichtendienst Telegram weten dat de vijf "eindelijk worden herenigd met hun families".
De Oekraïense leider gaf geen verklaring voor de plotse terugkeer van de commandanten. Ook Turkije heeft nog niet uitgelegd waarom ze toestemming hebben gekregen om terug te keren naar Oekraïne. Het Kremlin liet weten niet op de hoogte te zijn gesteld van de overdracht. Turkije kreeg het verwijt zich niet aan de afspraken te hebben gehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd om te stoppen met het verwijzen naar Canada als 51e staat van de Verenigde Staten. De twee ontmoetten elkaar dinsdag in het Witte Huis na de verkiezingswinst van Carney van een week geleden.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - India heeft bevestigd dat er meerdere raketaanvallen zijn uitgevoerd op buurland Pakistan. De Indiase regering laat weten dat onder de naam Operatie Sindoor er negen plekken in Pakistan zijn aangevallen. Volgens India waren geen militaire faciliteiten doelwit.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan is op drie plekken met raketten aangevallen. Een woordvoerder van de Pakistaanse krijgsmacht zegt dat India achter de raketaanvallen zit.
2 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Vier voormalige medewerkers hebben Smokey Robinson aangeklaagd. Ze beschuldigen de 85-jarige zanger en muziekproducent van wangedrag, melden Amerikaanse media.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De nieuwe Duitse bondskanselier Friedrich Merz zei dinsdag dat hij er alles aan zal doen om de stemmen op de uiterst rechtse oppositiepartij AfD terug te winnen. Die partij werd bij de verkiezingen eerder dit jaar de tweede partij van het land en is vorige week door de binnenlandse inlichtingendienst als extremistisch bestempeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft een verbod van president Donald Trump op transgender personen in het leger voorlopig toegestaan. Het hof schortte dinsdag een uitspraak op van een lagere rechter die het verbod tegenhield zolang er nog juridische procedures tegen lopen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland kampt dinsdag met een landelijke storing in het beveiligde communicatienetwerk van de politie, brandweer en ambulancedienst. Het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken laat weten dat er gewerkt wordt aan een oplossing.
3 uur geleden