Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky feliciteert president Moldavië, kritiek uit Rusland

Zelensky feliciteert president Moldavië, kritiek uit Rusland

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zijn Moldavische ambtgenoot Maia Sandu gefeliciteerd met haar overwinning bij de presidentsverkiezingen. Hij schreef op X dat Moldaviërs hebben gekozen voor Europa. "Ze hebben gekozen voor een pad richting economische groei en sociale stabiliteit."

Sandu kreeg ook felicitaties van andere Europese leiders. De Franse president Emmanuel Macron sprak op X over een triomf voor de democratie na pogingen tot "inmenging en manoeuvres van buitenaf". De Duitse bondskanselier Olaf Scholz zei dat Sandu haar land door een moeilijke tijd heeft geloodst en op een Europese koers heeft gezet.

De pro-Europese Sandu won dit weekend de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in haar land, dat tussen Oekraïne en EU-lidstaat Roemenië ligt. De verkiezingen kregen ook internationaal veel aandacht. In een andere voormalige Sovjetstaat die eveneens lid wil worden van de EU, Georgië, won onlangs een regeringspartij die wordt gezien als pro-Russisch de parlementsverkiezingen.

Inmenging

Het team van president Sandu beschuldigde Rusland dit weekend van grootschalige inmenging in de verkiezingen. Haar nationale veiligheidsadviseur verwees daarbij naar valse bommeldingen bij stembureaus in het buitenland, cyberaanvallen en berichten dat kiezers naar stembureaus werden gebracht.

Een Russische senator claimde dat juist Sandu profiteerde van hulp van buitenaf. Politicus Andrey Klisjas, een bondgenoot van president Vladimir Poetin, suggereerde dat stembiljetten vanuit het buitenland naar Moldavië zijn gebracht om Sandu te laten winnen.

Meer uit Buitenland

Rusland hervat aanvallen op Kyiv na vertrek gezanten VS

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv hervat na het vertrek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die waren in Moskou en Kyiv om over vrede tussen Rusland en Oekraïne te onderhandelen. De autoriteiten zeggen tegen Oekraïense media dat daarbij zeker twee doden zijn gevallen en tien mensen gewond zijn geraakt.

26 minuten geleden
NYT: New Yorkers na 11 september misleid over luchtkwaliteit

NEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.

2 uur geleden
Dodental bij explosie legerbasis Bolivia opgelopen

VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.

5 uur geleden
Zwarte dozen van verongelukt vrachtvliegtuig in Miami gevonden

MIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.

6 uur geleden
Werk neergelegd in Eiffeltoren om wegsturen vrouwelijk personeel

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.

10 uur geleden
Macron wil Europees verbod sociale media voor kinderen onder 15

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.

10 uur geleden
Duizenden betogen in Berlijn tegen AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.

11 uur geleden