Zelensky: Europa moet zo sterk zijn dat Trump er niet omheen kan
DAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat Europa een belangrijke factor op het wereldtoneel moet worden. Hij zei tijdens een toespraak op het World Economic Forum dat het continent zo sterk moet worden dat de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump er niet omheen kan als hij met Rusland en eventueel China gaat praten over een vrede in Oekraïne.
Trump hoopt dat hij snel een deal kan sluiten met de Russische president Vladimir Poetin om de oorlog in Oekraïne te beëindigen. Binnen Europa wordt gevreesd dat Trump de Europese leiders zal buitensluiten bij onderhandelingen en zij dus geen invloed hebben op hoe de veiligheidssituatie er straks uitziet.
"Zal president Trump Europa straks wel zien staan? Vindt hij de NAVO nog wel nodig?", vroeg Zelensky zich hardop af in Davos. Hij zei dat de Europese landen samen sterk staan en als een blok moeten optreden. Ze zouden ook meer moeten investeren in defensie, zoals Trump graag wil. De Amerikaanse president heeft aangegeven dat alle NAVO-bondgenoten 5 procent van hun bbp aan defensie zouden moeten uitgeven. "Als er 5 procent voor nodig is, dan is dat zo", aldus Zelensky. "Dan is het 5 procent."
Zelensky's team is bezig met het Witte Huis om een ontmoeting met Trump te organiseren. Het is nog niet duidelijk wanneer die zou moeten plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
56 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
2 uur geledenSYDNEY (ANP) - De dodelijke schietpartij bij Bondi Beach in Sydney betrof vermoedelijk een terroristische daad. Dat wordt gemeld in een persconferentie over het voorval met de premier van New South Wales en de politiecommissaris. Bij het voorval vielen zeker twaalf doden, aldus premier Chris Minns. Eerder meldden autoriteiten nog dat er tien doden waren gevallen, onder wie een van de vermoedelijke daders. Ook werden "verschillende geïmproviseerde explosieven" aangetroffen. De explosievenopruimingsdienst is ter plaatse.
3 uur geledenSYDNEY (ANP) - De politie in Sydney zegt een van de daders van de dodelijke schietpartij eerder op zondag bij Bondi Beach te hebben geïdentificeerd. Zijn huis wordt op dit moment doorzocht. Een persconferentie over het voorval, die gepland stond voor 11.30 uur, is tot nader order uitgesteld vanwege de inval. Het zou gaan om Narveed Akram, over wie nog veel onbekend is.
3 uur geleden