Zelensky: Europa moet zo sterk zijn dat Trump er niet omheen kan
DAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat Europa een belangrijke factor op het wereldtoneel moet worden. Hij zei tijdens een toespraak op het World Economic Forum dat het continent zo sterk moet worden dat de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump er niet omheen kan als hij met Rusland en eventueel China gaat praten over een vrede in Oekraïne.
Trump hoopt dat hij snel een deal kan sluiten met de Russische president Vladimir Poetin om de oorlog in Oekraïne te beëindigen. Binnen Europa wordt gevreesd dat Trump de Europese leiders zal buitensluiten bij onderhandelingen en zij dus geen invloed hebben op hoe de veiligheidssituatie er straks uitziet.
"Zal president Trump Europa straks wel zien staan? Vindt hij de NAVO nog wel nodig?", vroeg Zelensky zich hardop af in Davos. Hij zei dat de Europese landen samen sterk staan en als een blok moeten optreden. Ze zouden ook meer moeten investeren in defensie, zoals Trump graag wil. De Amerikaanse president heeft aangegeven dat alle NAVO-bondgenoten 5 procent van hun bbp aan defensie zouden moeten uitgeven. "Als er 5 procent voor nodig is, dan is dat zo", aldus Zelensky. "Dan is het 5 procent."
Zelensky's team is bezig met het Witte Huis om een ontmoeting met Trump te organiseren. Het is nog niet duidelijk wanneer die zou moeten plaatsvinden.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.
5 uur geledenGUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.
8 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.
10 uur geleden