Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky: Europa moet zo sterk zijn dat Trump er niet omheen kan

Zelensky: Europa moet zo sterk zijn dat Trump er niet omheen kan

DAVOS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vindt dat Europa een belangrijke factor op het wereldtoneel moet worden. Hij zei tijdens een toespraak op het World Economic Forum dat het continent zo sterk moet worden dat de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump er niet omheen kan als hij met Rusland en eventueel China gaat praten over een vrede in Oekraïne.

Trump hoopt dat hij snel een deal kan sluiten met de Russische president Vladimir Poetin om de oorlog in Oekraïne te beëindigen. Binnen Europa wordt gevreesd dat Trump de Europese leiders zal buitensluiten bij onderhandelingen en zij dus geen invloed hebben op hoe de veiligheidssituatie er straks uitziet.

"Zal president Trump Europa straks wel zien staan? Vindt hij de NAVO nog wel nodig?", vroeg Zelensky zich hardop af in Davos. Hij zei dat de Europese landen samen sterk staan en als een blok moeten optreden. Ze zouden ook meer moeten investeren in defensie, zoals Trump graag wil. De Amerikaanse president heeft aangegeven dat alle NAVO-bondgenoten 5 procent van hun bbp aan defensie zouden moeten uitgeven. "Als er 5 procent voor nodig is, dan is dat zo", aldus Zelensky. "Dan is het 5 procent."

Zelensky's team is bezig met het Witte Huis om een ontmoeting met Trump te organiseren. Het is nog niet duidelijk wanneer die zou moeten plaatsvinden.

Meer uit Buitenland

Frankrijk wil NAVO-oefening in Groenland

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorstander van een NAVO-oefening in en rond Groenland, zegt president Emmanuel Macron. Zijn land zou klaarstaan om daaraan deel te nemen.

5 minuten geleden
Israëlische premier accepteert uitnodiging voor vredesraad Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft een uitnodiging geaccepteerd om deel te nemen aan de Raad van Vrede. Deze raad moet toezicht houden op het toekomstige Palestijnse overgangsbestuur in de Gazastrook.

1 uur geleden
Oud-premier Zuid-Korea krijgt 23 jaar cel om noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Han Duck-soo heeft 23 jaar gevangenisstraf gekregen in een zaak rond de militaire noodtoestand van 2024. Een rechtbank acht de 76-jarige politicus schuldig aan onder meer het deelnemen aan een cruciale handeling van opstand.

1 uur geleden
Levenslang voor moord op Japanse oud-premier Abe

TOKIO (ANP/RTR) - De man die in 2022 de Japanse oud-premier Shinzo Abe vermoordde, is veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Dat meldt de Japanse publieke omroep NHK. De man bekende eind oktober schuld.

2 uur geleden
Brazilië stelt xAI ultimatum rond naaktbeelden Grok

SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.

6 uur geleden
Dode bij treinongeluk Spaanse Gelida

GELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.

6 uur geleden
Trump zegt dat hij NAVO sterker heeft gemaakt

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.

10 uur geleden