Zelensky blij met EU-hulpgeld, maar wil ook militaire steun
BRUSSEL (ANP) - President Volodymyr Zelensky van Oekraïne heeft de Europese leiders gefeliciteerd met de bereikte unanieme overeenstemming over extra hulpgeld voor Oekraïne. Zelensky was via een videoverbinding verbonden met de 27 EU-leiders in Brussel voor een EU-top over dit onderwerp. Zelensky maakte van de gelegenheid gebruik de EU-landen te vragen binnenkort vergelijkbare doortastendheid te tonen voor een nieuw op te richten militair hulpfonds voor Oekraïne.
"Ik ben dankbaar voor uw beslissing", begon Zelensky zijn toespraak over het hulpgeld. "Dit is een duidelijk signaal dat Oekraïne zal standhouden en dat Europa zal standhouden."
Het hulpgeld van 50 miljard is voor het overeind houden van Oekraïnes samenleving door onder meer herstelwerk, het betalen van ambtenarensalarissen en energievoorziening van ziekenhuizen. Maar intussen heeft Oekraïne ook financiële hulp nodig voor het leger. Zelensky wees in het vervolg van zijn toespraak op de moeilijke militaire situatie van het land.
"Helaas is de uitvoering van het Europese plan om Oekraïne één miljoen granaten te schenken uitgesteld. Ook dit is een signaal: van wereldwijde competitie waarin Europa het zich niet kan veroorloven te verliezen." Zelensky zei daarom te hopen dat de EU snel instemt met het nieuwe Oekraïne Hulp Fonds, waaruit militaire hulp betaald kan worden. "Vooral nu, in dit jaar, is het essentieel om te laten zien dat Europa betrouwbaar en doelmatig is bij het nemen van beslissingen", vindt Zelensky.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
14 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
15 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
15 uur geleden