Zelensky blij met EU-hulpgeld, maar wil ook militaire steun
BRUSSEL (ANP) - President Volodymyr Zelensky van Oekraïne heeft de Europese leiders gefeliciteerd met de bereikte unanieme overeenstemming over extra hulpgeld voor Oekraïne. Zelensky was via een videoverbinding verbonden met de 27 EU-leiders in Brussel voor een EU-top over dit onderwerp. Zelensky maakte van de gelegenheid gebruik de EU-landen te vragen binnenkort vergelijkbare doortastendheid te tonen voor een nieuw op te richten militair hulpfonds voor Oekraïne.
"Ik ben dankbaar voor uw beslissing", begon Zelensky zijn toespraak over het hulpgeld. "Dit is een duidelijk signaal dat Oekraïne zal standhouden en dat Europa zal standhouden."
Het hulpgeld van 50 miljard is voor het overeind houden van Oekraïnes samenleving door onder meer herstelwerk, het betalen van ambtenarensalarissen en energievoorziening van ziekenhuizen. Maar intussen heeft Oekraïne ook financiële hulp nodig voor het leger. Zelensky wees in het vervolg van zijn toespraak op de moeilijke militaire situatie van het land.
"Helaas is de uitvoering van het Europese plan om Oekraïne één miljoen granaten te schenken uitgesteld. Ook dit is een signaal: van wereldwijde competitie waarin Europa het zich niet kan veroorloven te verliezen." Zelensky zei daarom te hopen dat de EU snel instemt met het nieuwe Oekraïne Hulp Fonds, waaruit militaire hulp betaald kan worden. "Vooral nu, in dit jaar, is het essentieel om te laten zien dat Europa betrouwbaar en doelmatig is bij het nemen van beslissingen", vindt Zelensky.
Meer uit Buitenland
WISMAR (ANP/DPA) - In Duitsland groeit de bezorgdheid weer over de bultrugwalvis Timmy. Die strandde weken geleden voor de Duitse kust en kon maandagochtend wegzwemmen, om later toch weer tot stilstand te komen.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste gesprekken tussen een delegatie op hoog niveau van de Europese Commissie en de inkomende Hongaarse regering waren "zeer constructief en positief van toon", zei een woordvoerder van de Commissie maandag. "Ze vormden een zeer nuttig uitgangspunt voor het noodzakelijke werk dat nu moet worden verricht, met name om geld vrij te maken ten behoeve van het Hongaarse volk."
43 minuten geledenISLAMABAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten ervan "het diplomatieke proces" rond een vredesplan niet serieus te nemen. De VS hebben het bestand geschonden met de blokkade van Iraanse havens, de Amerikaanse aanval op een Iraans schip en het vertragen van een bestand in Libanon, zegt Iran.
1 uur geledenKUJI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Na een zware aardbeving met een kracht van 7.4 is in het noorden van Japan een tsunami aan land gekomen. De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwde voor golven tot drie meter hoog. Tot nu toe is er een tsunamigolf van 80 centimeter waargenomen in de regio Iwate.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - De Londense politie heeft twee verdachten gearresteerd in verband met een poging tot brandstichting bij een synagoge in Noord-Londen. Het gaat om mannen van 17 en 19 jaar oud.
2 uur geledenHASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
3 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
6 uur geleden