Zelensky blij met EU-hulpgeld, maar wil ook militaire steun
BRUSSEL (ANP) - President Volodymyr Zelensky van Oekraïne heeft de Europese leiders gefeliciteerd met de bereikte unanieme overeenstemming over extra hulpgeld voor Oekraïne. Zelensky was via een videoverbinding verbonden met de 27 EU-leiders in Brussel voor een EU-top over dit onderwerp. Zelensky maakte van de gelegenheid gebruik de EU-landen te vragen binnenkort vergelijkbare doortastendheid te tonen voor een nieuw op te richten militair hulpfonds voor Oekraïne.
"Ik ben dankbaar voor uw beslissing", begon Zelensky zijn toespraak over het hulpgeld. "Dit is een duidelijk signaal dat Oekraïne zal standhouden en dat Europa zal standhouden."
Het hulpgeld van 50 miljard is voor het overeind houden van Oekraïnes samenleving door onder meer herstelwerk, het betalen van ambtenarensalarissen en energievoorziening van ziekenhuizen. Maar intussen heeft Oekraïne ook financiële hulp nodig voor het leger. Zelensky wees in het vervolg van zijn toespraak op de moeilijke militaire situatie van het land.
"Helaas is de uitvoering van het Europese plan om Oekraïne één miljoen granaten te schenken uitgesteld. Ook dit is een signaal: van wereldwijde competitie waarin Europa het zich niet kan veroorloven te verliezen." Zelensky zei daarom te hopen dat de EU snel instemt met het nieuwe Oekraïne Hulp Fonds, waaruit militaire hulp betaald kan worden. "Vooral nu, in dit jaar, is het essentieel om te laten zien dat Europa betrouwbaar en doelmatig is bij het nemen van beslissingen", vindt Zelensky.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
8 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
8 uur geleden