Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelensky bezoekt Washington en vraagt om meer luchtafweersystemen

Zelensky bezoekt Washington en vraagt om meer luchtafweersystemen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in aanloop naar topoverleg in de Amerikaanse hoofdstad Washington benadrukt dat zijn land meer luchtverdedigingssystemen nodig heeft. "De Russische terroristen hebben afgelopen nacht weer een massale aanval uitgevoerd. Vooral op onze infrastructuur. De meeste raketten zijn neergehaald, maar niet allemaal", schreef hij op berichtendienst Telegram.

Oekraïne meldt dat Rusland in de nacht van woensdag op donderdag zeker 43 kruisraketten afvuurde. De luchtverdediging zou 36 van die projectielen hebben neergehaald. De beschietingen veroorzaakten schade aan energiesystemen, waardoor tienduizenden huishoudens zonder stroom kwamen te zitten. Zelensky was op dat moment in de Verenigde Staten, waar hij donderdag tal van hoogwaardigheidsbekleders ontmoet.

De Oekraïense leider gaat onder meer naar zijn ambtgenoot Joe Biden en naar het Pentagon voor overleg met hoge militairen. Er staat ook een bezoek op de agenda aan het Congres, het Amerikaanse parlement. Dat wordt gezien als bijzonder cruciaal omdat Biden het Congres heeft gevraagd om nog eens 24 miljard dollar (ruim 22 miljard euro) aan steun voor Oekraïne goed te keuren.

Politieke steun

In de Amerikaanse politiek bestaat brede politieke steun voor Oekraïne, maar die is niet unaniem. Vooral binnen de Republikeinse Partij worden vraagtekens gezet bij de miljardensteun voor het Oost-Europese land. De regering van de Democraat Biden organiseerde woensdagavond een besloten bijeenkomst om parlementariërs uit te leggen waarom die hulp moet worden voortgezet, maar naderhand bleek niet iedereen overtuigd te zijn.

Senator Josh Hawley uit Missouri concludeerde na de bijeenkomst dat de steun aan Oekraïne zijn land tot dusver weinig heeft opgeleverd. "Als er uitzicht is op een overwinning in Oekraïne, heb ik daar vandaag niets over gehoord. En ik begreep ook dat verzoeken om meer geld blijven komen", stelde de Republikein. Oekraïne lanceerde in juni met westerse steun een tegenoffensief tegen de Russische invasiemacht, maar dat verloopt moeizaam.

Zelensky heeft donderdag een ontmoeting met een van de belangrijkste Republikeinse leiders, voorzitter Kevin McCarthy van het Huis van Afgevaardigden. Die stelde zich deze week kritisch op. "Is Zelensky gekozen in ons Congres? Is hij onze president? Ik hoef niks toe te zeggen", zei McCarthy op dinsdag. "Ik heb vragen voor hem. Hoe wordt er verantwoording afgelegd voor het geld dat we al hebben uitgegeven? Wat is het plan voor de overwinning? Dat is wat de Amerikanen volgens mij willen weten."

Meer uit Buitenland

Zangeres Dolly Parton (80) overleden

BRENTWOOD (ANP) - De Amerikaanse zangeres Dolly Parton is op 80-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar neef Bryan Seaver namens de familie op Facebook laten weten. Het was de wens van Dolly dat haar overlijden op deze manier bekend zou worden gemaakt.

1 uur geleden
Mogelijk honderd woningen in Frankrijk onbewoonbaar door tornado

POMAS (ANP/RTR/AFP) - Van de circa driehonderd beschadigde woningen in het door een tornado getroffen Zuid-Franse dorp Pomas moet mogelijk een honderdtal als verloren beschouwd worden. Dat melden lokale autoriteiten. Naar de precieze omvang van de schade wordt nog onderzoek gedaan.

2 uur geleden
Rechter weigert veroordeling Ghislaine Maxwell te herzien

NEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York weigert de veroordeling van de tot twintig jaar cel veroordeelde Ghislaine Maxwell te herzien. Ze had dat in een verzoek gevraagd te doen.

5 uur geleden
Tweede lichaam gevonden in zaak vermiste 5-jarige in België

ONHAYE (ANP/BELGA) - In de zoektocht naar een 5-jarige vermiste jongen en zijn vader in Onhaye, in de Belgische provincie Namen, is een tweede lichaam gevonden. Dat heeft het parket van Namen dinsdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Volgens het parket gaat het hoogstwaarschijnlijk om de vader van de jongen.

5 uur geleden
Trump haalt uit naar regering Iran: executies moeten nu stoppen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw uitgehaald naar de regering van Iran. Hij stelt dat zij met het doden van demonstranten verantwoordelijk is voor een gigantische humanitaire crisis die "moet worden gestopt".

6 uur geleden
Oekraïne krijgt wat extra Patriots en andere luchtafweer

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft wat extra Patriot-luchtverdedigingsraketten gekregen, zegt president Volodymyr Zelensky. Bondgenoten hebben volgens hem ook luchtafweerbatterijen voor de korte afstand toegezegd en raketten waarmee gevechtsvliegtuigen Russische drones en kruisraketten kunnen neerhalen.

6 uur geleden
Film Lukas Dhont voor derde keer Belgische inzending voor Oscars

LOS ANGELES (ANP) - De film Coward van Lukas Dhont is de Belgische inzending voor de Oscars. Dat heeft het Vlaams Audiovisueel Fonds dinsdag gemeld. Het is al de derde keer dat een film van de 35-jarige Belgische filmmaker deze eer te beurt valt, na Girl (2018) en Close (2022). Close werd daadwerkelijk genomineerd.

6 uur geleden