Zelensky bezoekt Washington en vraagt om meer luchtafweersystemen
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in aanloop naar topoverleg in de Amerikaanse hoofdstad Washington benadrukt dat zijn land meer luchtverdedigingssystemen nodig heeft. "De Russische terroristen hebben afgelopen nacht weer een massale aanval uitgevoerd. Vooral op onze infrastructuur. De meeste raketten zijn neergehaald, maar niet allemaal", schreef hij op berichtendienst Telegram.
Oekraïne meldt dat Rusland in de nacht van woensdag op donderdag zeker 43 kruisraketten afvuurde. De luchtverdediging zou 36 van die projectielen hebben neergehaald. De beschietingen veroorzaakten schade aan energiesystemen, waardoor tienduizenden huishoudens zonder stroom kwamen te zitten. Zelensky was op dat moment in de Verenigde Staten, waar hij donderdag tal van hoogwaardigheidsbekleders ontmoet.
De Oekraïense leider gaat onder meer naar zijn ambtgenoot Joe Biden en naar het Pentagon voor overleg met hoge militairen. Er staat ook een bezoek op de agenda aan het Congres, het Amerikaanse parlement. Dat wordt gezien als bijzonder cruciaal omdat Biden het Congres heeft gevraagd om nog eens 24 miljard dollar (ruim 22 miljard euro) aan steun voor Oekraïne goed te keuren.
Politieke steun
In de Amerikaanse politiek bestaat brede politieke steun voor Oekraïne, maar die is niet unaniem. Vooral binnen de Republikeinse Partij worden vraagtekens gezet bij de miljardensteun voor het Oost-Europese land. De regering van de Democraat Biden organiseerde woensdagavond een besloten bijeenkomst om parlementariërs uit te leggen waarom die hulp moet worden voortgezet, maar naderhand bleek niet iedereen overtuigd te zijn.
Senator Josh Hawley uit Missouri concludeerde na de bijeenkomst dat de steun aan Oekraïne zijn land tot dusver weinig heeft opgeleverd. "Als er uitzicht is op een overwinning in Oekraïne, heb ik daar vandaag niets over gehoord. En ik begreep ook dat verzoeken om meer geld blijven komen", stelde de Republikein. Oekraïne lanceerde in juni met westerse steun een tegenoffensief tegen de Russische invasiemacht, maar dat verloopt moeizaam.
Zelensky heeft donderdag een ontmoeting met een van de belangrijkste Republikeinse leiders, voorzitter Kevin McCarthy van het Huis van Afgevaardigden. Die stelde zich deze week kritisch op. "Is Zelensky gekozen in ons Congres? Is hij onze president? Ik hoef niks toe te zeggen", zei McCarthy op dinsdag. "Ik heb vragen voor hem. Hoe wordt er verantwoording afgelegd voor het geld dat we al hebben uitgegeven? Wat is het plan voor de overwinning? Dat is wat de Amerikanen volgens mij willen weten."
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
1 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
5 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
8 uur geleden