Zelensky bevestigt vuurdoop van Flamingo- en Neptoen-raketten
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zijn nieuwe Flamingo- en Neptoen-raketten ingezet om doelen in Rusland te bestoken. De kruisraketten van eigen makelij hebben "de eerste tastbare resultaten" gebracht, zei president Volodymyr Zelensky donderdag.
Van de langeafstandswapens wordt veel verwacht. Ze hebben een zwaardere explosieve lading, zijn moeilijker te onderscheppen en hebben een groter bereik dan de drones die Oekraïne al veel gebruikt. Dat maakt het gemakkelijker om doelwitten diep in Rusland te raken, wat Oekraïne steeds vaker lukt.
Oekraïne valt niet alleen vliegvelden, arsenalen en andere militaire doelen in Rusland aan, maar ook steeds vaker raffinaderijen en andere onderdelen van de Russische olie- en gasinfrastructuur. Dat hindert de export en raakt daarmee Ruslands oorlogskas, maar heeft inmiddels ook gevolgen voor de brandstofvoorziening van Rusland zelf. Daardoor is de Russische benzinetoevoer "met 20 procent" teruggelopen, schat Zelensky.
Spaarzaam
Dat cijfer past bij de afname van de Russische brandstofproductie die onafhankelijke bronnen eerder constateerden. Het Kremlin stelt dat er geen brandstoftekorten zijn op de binnenlandse markt.
Analisten maakten uit sommige aanvallen van de afgelopen dagen al op dat de Flamingo en de Neptoen waren ingezet. Het gebruik van zeker de Flamingo zal voorlopig spaarzaam zijn, want ze worden nog niet massaal gemaakt.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP) - Bondgenoten van de Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro zeggen tegen CNN Brasil dat hij het land heeft verlaten. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters naar de Verenigde Staten zijn gereisd. Het hooggerechtshof had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
7 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.
50 minuten geledenBRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.
59 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De aantijgingen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aan het adres van de Arabisch-Israëlische Ra'ampartij zijn bedoeld om rechtse kiezers naar de stembus te lokken. Dat zegt partijleider van Ra'am, Mansour Abbas. In een video noemt het kopstuk van de voor de coalitievorming mogelijk belangrijke partij Netanyahu een opruier en een leugenaar.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zegt te verkennen of het samen met Amerikaanse partners bijvoorbeeld aardgas kan winnen in het noordpoolgebied, zegt president Vladimir Poetin. Het Hoge Noorden vangt steeds meer begerige blikken nu klimaatverandering belooft het de komende jaren toegankelijker te maken.
3 uur geledenHELSINKI (ANP/DPA) - Het onverwachte telefoontje van de Finse president en de Noorse premier met de Russische president Vladimir Poetin is niet bij alle bondgenoten goed gevallen. Denemarken is "zeer sceptisch" over "soloacties" en Zweden waarschuwt dat de Europese eendracht onder druk kan komen.
4 uur geledenMINNA (ANP/AFP) - De dood van tientallen opgepakte mijnwerkers is vorige maand in Nigeria veroorzaakt door de "wrede en inhumane" manier waarop ze waren opgesloten. Dat concludeerden de onderzoekers die moesten ophelderen hoe de gevangenen de dood vonden in een cel in de stad Minna.
4 uur geleden