Zelensky bevestigt vuurdoop van Flamingo- en Neptoen-raketten
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft zijn nieuwe Flamingo- en Neptoen-raketten ingezet om doelen in Rusland te bestoken. De kruisraketten van eigen makelij hebben "de eerste tastbare resultaten" gebracht, zei president Volodymyr Zelensky donderdag.
Van de langeafstandswapens wordt veel verwacht. Ze hebben een zwaardere explosieve lading, zijn moeilijker te onderscheppen en hebben een groter bereik dan de drones die Oekraïne al veel gebruikt. Dat maakt het gemakkelijker om doelwitten diep in Rusland te raken, wat Oekraïne steeds vaker lukt.
Oekraïne valt niet alleen vliegvelden, arsenalen en andere militaire doelen in Rusland aan, maar ook steeds vaker raffinaderijen en andere onderdelen van de Russische olie- en gasinfrastructuur. Dat hindert de export en raakt daarmee Ruslands oorlogskas, maar heeft inmiddels ook gevolgen voor de brandstofvoorziening van Rusland zelf. Daardoor is de Russische benzinetoevoer "met 20 procent" teruggelopen, schat Zelensky.
Spaarzaam
Dat cijfer past bij de afname van de Russische brandstofproductie die onafhankelijke bronnen eerder constateerden. Het Kremlin stelt dat er geen brandstoftekorten zijn op de binnenlandse markt.
Analisten maakten uit sommige aanvallen van de afgelopen dagen al op dat de Flamingo en de Neptoen waren ingezet. Het gebruik van zeker de Flamingo zal voorlopig spaarzaam zijn, want ze worden nog niet massaal gemaakt.
Meer uit Buitenland
MANAMA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft ook Bahrein een dronedeal aangeboden. Zelensky meldde op X dat hij de Golfstaat bezoekt en daar een "productief gesprek" heeft gehad met de koning, Hamad bin Isa Al Khalifa.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De situatie in de Straat van Hormuz is volgens de VS na de beschietingen van maandag niet verder geëscaleerd. "Tot nu toe is het vandaag rustiger", zei de hoogste Amerikaanse militair, generaal Dan Caine. Hij sprak de verwachting uit dat de VS de komende dagen meer schepen kunnen assisteren die door de oorlog zijn gestrand in het Midden-Oosten.
53 minuten geledenBOEKAREST (ANP/AFP) - Het Roemeense parlement heeft de regering weggestemd. De sociaaldemocratische PSD trok zich vorige maand al terug uit de coalitie omdat de regering van minister-president Ilie Bolojan van plan was om impopulaire bezuinigingen door te voeren. De partij kwam daarna met de radicaal-rechtse AUR met een motie van wantrouwen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Britse premier Keir Starmer waarschuwt dat het niet zonder gevolgen blijft als duidelijk wordt dat een ander land achter het belagen van de Britse Joodse gemeenschap zit. "Onze boodschap aan Iran of aan elk ander land dat geweld, haat of verdeeldheid in de samenleving zou willen aanwakkeren, is dat dit niet getolereerd zal worden", verklaarde hij op een bijeenkomst met vertegenwoordigers van allerlei sectoren.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden gaat een nieuwe inlichtingendienst oprichten die zich bezighoudt met buitenlandse kwesties. De dienst krijgt de naam Zweedse buitenlandse inlichtingendienst ('Sveriges utrikes underrättelsetjänst'), afgekort UND.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft diep in Rusland doelen bestookt met de eigen Flamingo-kruisraketten. Die legden een afstand af van meer dan 1500 kilometer, meldt president Volodymyr Zelensky.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
3 uur geleden