Zelensky begrijpt risico's België, maar die van Oekraïne groter
BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.
De Wever blijft vooralsnog tegen het gebruik van de bevroren Russische tegoeden, die in België staan. Hij vreest onder meer Russische repercussies en wil keiharde garanties van alle EU-landen.
Oekraïne wil de 90 miljard euro gebruiken voor het herstel van het land of als de oorlog doorgaat, voor onder meer de productie van drones. Zonder extra geld "zal de droneproductie van Oekraïne aanzienlijk afnemen".
'Gebruik tegoeden gerechtvaardigd'
Zelensky vindt het gebruik van de bevroren Russische tegoeden gerechtvaardigd. "We willen niet dat het geld in handen van de Russen blijft." Hij kon niet aangeven of zijn gesprek met De Wever de Belgische premier heeft kunnen overtuigen.
"We moeten dit probleem vandaag of in de komende dagen oplossen, zodat Oekraïne niet zonder financiële steun komt te zitten", benadrukte Zelensky.
De president antwoordde tegen zijn gewoonte in op de meeste vragen van de internationale pers in het Oekraïens.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
31 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
44 minuten geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
2 uur geledenMANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de uitgebrande veerboot in de Filipijnen zijn meerdere lichamen gevonden. De kustwacht wil nog niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Het dodental staat al op vijf.
3 uur geledenSANAA (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's zijn verder opgerukt in Jemen. De groepering heeft nu de zeestraat Bab al-Mandeb bereikt, aldus twee Jemenitische overheidsbronnen. Die zeestraat is sinds de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz belangrijk voor het vervoer van olie uit Saudi-Arabië.
4 uur geleden