Zelensky bedankt Trump ondanks ruzie, hamert op garanties
WASHINGTON (ANP) - Een dag na zijn rampzalige ontmoeting met Donald Trump heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een lange post op X zijn Amerikaanse collega toch bedankt. Hij schrijft nog steeds bereid te zijn om het mineralenakkoord te tekenen, maar blijft hameren op het belang van veiligheidsgaranties voor zijn land.
"Ik ben president Trump, het Congres en beide partijen dankbaar voor hun steun, en ook het Amerikaanse volk", aldus Zelensky. "Het is cruciaal dat we de steun van president Trump hebben. Hij wil de oorlog beëindigen, maar niemand wil meer vrede dan wij."
Zelensky was vrijdag in Washington om een akkoord te tekenen waarmee de VS mineralen uit Oekraïne worden beloofd. Maar nog voordat het akkoord werd getekend, ontaardde de ontmoeting in het Witte Huis in een openlijke ruzie tussen Zelensky en Trump en diens vicepresident J.D. Vance.
Veiligheidsgaranties
Zelensky wil het akkoord nog steeds ondertekenen, maar zegt ook dat dit "slechts een eerste stap naar veiligheidsgaranties is".
Trump zei eerder dat Oekraïne deelname aan de NAVO kan vergeten. "Als we niet tot de NAVO kunnen worden toegelaten, hebben we een duidelijke structuur van veiligheidsgaranties nodig van onze bondgenoten in de VS", aldus Zelensky. Volgens hem kunnen Oekraïne, Rusland, Europa en de VS pas met elkaar in gesprek als die garanties zijn gegeven.
'Historische banden'
Aan het eind van het bericht benadrukte Zelensky de band tussen Oekraïne en de VS. "Onze relatie met de Amerikaanse president is meer dan die tussen twee leiders: het is een historische en stevige band tussen onze volkeren. We willen alleen maar sterke banden met Amerika, en ik hoop echt dat we die zullen krijgen."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester van New York Zohran Mamdani heeft de regering-Trump opgeroepen om de Israëlische premier Benjamin Netanyahu te arresteren als die in september naar New York komt voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties. De reden is dat het gemeentebestuur niet wettelijk bevoegd is Netanyahu te laten arresteren, zoals Mamdani wilde, aldus The New York Times.
1 uur geledenCOTIGNAC/CORRENS (ANP/AFP) - In het departement Var, in het zuiden van Frankrijk, is dinsdag een zich snel uitbreidende natuurbrand uitgebroken. Honderden mensen zijn hun huizen ontvlucht, terwijl bijna duizend brandweerlieden en blusvliegtuigen de brand bestrijden.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De gewezen Oekraïense minister van Defensie Mychajlo Fedorov is blij dat president Volodymyr Zelensky een nieuwe commandant der strijdkrachten heeft aangewezen. Op sociale media spreekt Fedorov van "een frisse wind en een bron van nieuwe hoop in de strijd van het vrije volk voor vrijheid en gerechtigheid".
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth schat dat de Iranoorlog de VS tot dusver zo'n 37,5 miljard dollar (circa 32,5 miljard euro) heeft gekost. Halverwege mei werd nog gesproken over een bedrag van bijna 29 miljard dollar.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky vervangt zijn commandant der strijdkrachten, Oleksandr Syrsky. Dat meldt hij op Telegram. De functie zal worden overgenomen door Mychajlo Drapaty.
8 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental na een bootongeluk in Guyana is opgelopen naar 41. Een veerboot kapseisde afgelopen weekend en als gevolg daarvan zijn nog tientallen mensen vermist.
9 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Drie mensen in Venezuela zijn overleden nadat zij het hantavirus hadden opgelopen. Dat meldt het ministerie van Volksgezondheid van dat land. Het voegde eraan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een besmetting van mens op mens.
9 uur geleden