Zelensky aangekomen in Japan voor gesprek met G7
HIROSHIMA (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is aangekomen in Japan. Zelensky gaat langs bij de vergadering van de G7, een samenwerkingsverband van zeven invloedrijke industrielanden en de Europese Unie. Hij schrijft op Twitter dat hij daar "belangrijke ontmoetingen met partners en vrienden van Oekraïne" zal hebben. Het gerucht ging al langer dat hij erbij zou zijn, al bleef enige tijd onduidelijk op welke dag hij zou komen.
"Vrede zal vandaag een stap dichterbij komen", twitterde de president kort na zijn landing. Enige uren eerder kwamen de Verenigde Staten met nieuws over gevechtsvliegtuigen waar hij al lang om vroeg. De Amerikaanse president Joe Biden zei toe te staan dat Oekraïners mogen trainen in de F-16. Zelensky noemde dat eerder een "historisch besluit". Hiermee komt de daadwerkelijke levering van de vliegtuigen namelijk een belangrijke stap dichterbij.
Tijdens de G7 komt volgens Zelensky de "praktische invulling" van de plannen met de F-16's aan de orde. De VS moeten meewerken aan de levering van de F-16's, omdat landen die erover beschikken (zoals Nederland) de toestellen van de Amerikanen gekocht hebben. Voordat de vliegtuigen ingezet kunnen worden, moeten allerlei voorbereidingen getroffen worden. Voldoende trainen is daar een van. Zoiets duurt volgens deskundigen maanden.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP/RTR) - Bij de zware aardbeving voor de kust van het Zuid-Filipijnse eiland Mindanao zijn zeker drie doden gevallen. Ook maakt de politie melding van vier gewonden. Eerder werd al duidelijk dat meerdere gebouwen op het eiland zijn ingestort, maar details zijn nog schaars.
17 minuten geledenLIMA (ANP) - De kandidaten voor het presidentschap van Peru gaan nek-aan-nek. Waar bij de recentste telling de conservatieve Keiko Fujimori was uitgelopen op haar rivaal Roberto Sánchez, is het in de nieuwste peiling weer het linkse congreslid dat voorligt: 50,3 procent tegenover 49,7 procent.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Israël heeft maandagochtend vroeg luchtaanvallen uitgevoerd op militaire doelen in het westen en midden van Iran, meldt het Israëlische leger. Iraanse staatsmedia melden dat er explosies zijn gehoord in Teheran, Tabriz en Isfahan.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Justitie, Gérald Darmanin, heeft openbaar aanklagers opgedragen om 70.000 aangiften "die met kinderen te maken hebben" met spoed te onderzoeken. Het Franse justitiesysteem heeft hier tot 14 juli, een nationale feestdag, de tijd voor gekregen. Darmanin neemt die stap na de moord op de 11-jarige Lyhanna.
3 uur geledenMANILLA (ANP) - Na een zware aardbeving voor de kust van het Filipijnse eiland Mindanao is maandagochtend vroeg een tsunamiwaarschuwing afgegeven. Naast de Filipijnen zelf geldt de waarschuwing voor onder meer kustgebieden in Indonesië en Japan.
4 uur geledenJEREVAN (ANP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de overwinning uitgeroepen bij de parlementsverkiezingen. Tijdens een persconferentie in de nacht van zondag op maandag noemde Pasjinjan de overwinning van zijn partij Burgercontract een "historische zege".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - In reactie op de raketaanvallen vanuit Iran, heeft Israël grensovergangen naar de Gazastrook gesloten. Het gaat om een "veiligheidsmaatregel", staat in een verklaring van overheidsinstantie COGAT, die onder meer de toegang tot Gaza coördineert.
4 uur geleden