Zelenski wil NAVO-top in Litouwen bijwonen
VILNIUS/WARSCHAU (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil in juli een NAVO-topconferentie in Litouwen bijwonen. Dit zei de Oekraïense ambassadeur in het land woensdag. Zelenski wil er bepleiten dat Oekraïne lid wordt van het bondgenootschap zodra de oorlog met Rusland voorbij is.
Een Oekraïense lidmaatschap van de NAVO is volgens Moskou een schending van eerdere Amerikaanse toezeggingen over de uitbreiding van de NAVO met landen uit het voormalige Oostblok en het zou een onaanvaardbare bedreiging van de nationale veiligheid van Rusland vormen. Het was een van de voornaamste redenen dat president Vladimir Poetin een jaar geleden tot de inval in het buurland besloot.
De NAVO-top wordt op 11 en 12 juli gehouden in de Litouwse hoofdstad Vilnius. Zelenski heeft sinds de Russische inval twee buitenlandse reizen gemaakt: een naar Washington in december en een eerder deze maand naar Londen, Parijs en Brussel.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
2 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
4 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
5 uur geleden