Zelenski wil internationale vervolging 'hele Russische systeem'
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil dat alle betrokkenen bij de Russische invasie van zijn land verantwoordelijk worden gehouden voor een internationale rechtbank. Het gaat Zelenski niet alleen om "de mensen die de plannen hebben uitgevoerd": ook "het politieke en militaire leiderschap van de terroristische staat" dient volgens hem te worden onderzocht.
"We zullen dit hele Russische genocidale systeem ontmantelen en hen strafrechtelijk laten vervolgen", zei Zelenski in zijn dagelijkse videotoespraak. "Reageren op Russische misdaden" is volgens de Oekraïense president in het belang van "de toekomstige veiligheid van zowel Oekraïners als andere landen op de lange termijn".
Eerder dinsdag had Zelenski in hoofdstad Kiev gesproken met Karim Khan, hoofdaanklager van het Internationale Strafhof (ICC). Khan onderzoekt al of in Oekraïne oorlogsmisdaden door beide strijdende partijen zijn gepleegd. Het hof kan momenteel echter geen actie ondernemen tegen het Oekraïense of Russische leiderschap, omdat beide landen geen partij zijn bij het Statuut van Rome, dat de wettelijke basis voor de rechtbank is. Om die reden verzocht Zelenski in september de Algemene Vergadering van de VN een speciaal tribunaal over de oorlog in Oekraïne op te richten.
Meer uit Buitenland
SANTIAGO (ANP/BLOOMBERG) - Chileense wetenschappers waren dicht bij een vaccin tegen het hantavirus, maar moesten hun onderzoek staken omdat het geld op was. Dat schrijft persbureau Bloomberg. Voordat het vaccin getest kon worden op mensen, kwam het project stil te liggen tijdens de coronapandemie.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse filmregisseur Erik Fleming is woensdag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor het leveren van ketamine aan acteur Matthew Perry, meldden Amerikaanse media. Perry verdronk in 2023 in zijn jacuzzi door de gevolgen van de ketaminedosis. Fleming pleitte schuldig in augustus 2024.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
5 uur geleden