Zelenski wil internationale vervolging 'hele Russische systeem'
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil dat alle betrokkenen bij de Russische invasie van zijn land verantwoordelijk worden gehouden voor een internationale rechtbank. Het gaat Zelenski niet alleen om "de mensen die de plannen hebben uitgevoerd": ook "het politieke en militaire leiderschap van de terroristische staat" dient volgens hem te worden onderzocht.
"We zullen dit hele Russische genocidale systeem ontmantelen en hen strafrechtelijk laten vervolgen", zei Zelenski in zijn dagelijkse videotoespraak. "Reageren op Russische misdaden" is volgens de Oekraïense president in het belang van "de toekomstige veiligheid van zowel Oekraïners als andere landen op de lange termijn".
Eerder dinsdag had Zelenski in hoofdstad Kiev gesproken met Karim Khan, hoofdaanklager van het Internationale Strafhof (ICC). Khan onderzoekt al of in Oekraïne oorlogsmisdaden door beide strijdende partijen zijn gepleegd. Het hof kan momenteel echter geen actie ondernemen tegen het Oekraïense of Russische leiderschap, omdat beide landen geen partij zijn bij het Statuut van Rome, dat de wettelijke basis voor de rechtbank is. Om die reden verzocht Zelenski in september de Algemene Vergadering van de VN een speciaal tribunaal over de oorlog in Oekraïne op te richten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
51 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De burgemeester van Greater Manchester, Andy Burnham, zegt het te willen opnemen tegen de Britse premier Keir Starmer (Labour) als hij de lokale verkiezingen wint. Dat deed de bewindsman tijdens een BBC-debat met andere kandidaten die willen meedingen naar die parlementszetel. In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen parlementariërs meedingen in een zogeheten leiderschapsverkiezing. Regionale winst in Makerfield kan hem die plek in het parlement opleveren.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het Kremlin zegt dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "elk moment" welkom is in Moskou als hij wil praten over een vredesakkoord. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov reageert daarmee op de open brief die Zelensky eerder op donderdagavond publiceerde en die hij richtte aan Poetin.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het huidige conceptvoorstel voor een vredesovereenkomst met de Verenigde Staten bevat dubbelzinnigheden die moeten worden opgehelderd. Dat zegt Mohsen Rezaei, een hoge adviseur van opperste leider Mojtaba Khamenei, op de Iraanse staatstelevisie.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne wil direct met de Russische president Vladimir Poetin om tafel voor vredesonderhandelingen. Dat schrijft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een publieke brief aan zijn Russische ambtgenoot. Tijdens die onderhandelingen is Zelensky bereid een volledig staakt-het-vuren in acht te nemen, "zoals gebruikelijk is".
3 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Bij het kantoor van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR in de Libische hoofdstad Tripoli hebben honderden mensen betoogd tegen de stroom migranten in het land. Het was een van de grotere recente betogingen tegen de migratie. Het kantoor werd enige tijd geblokkeerd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid compromissen te sluiten in de vredesonderhandelingen met Oekraïne als Kyiv dat ook is. Dat zei de Russische president Vladimir Poetin tegen journalisten in Sint-Petersburg. Daar is de Russische leider voor een economische top.
4 uur geleden