Zelenski wil in Jeruzalem praten met Poetin over oorlogseinde
KIEV (ANP/DPA/AFP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil in Jeruzalem praten met zijn Russische tegenhanger Vladimir Poetin om een eind te maken aan het oorlogsgeweld. "Het is momenteel niet constructief elkaar in Rusland, Oekraïne of Belarus te treffen. Dat zijn niet de plaatsen waar we overeenstemming kunnen bereiken over beëindiging van de oorlog", zei Zelenski zaterdag tegen journalisten.
Israël vindt hij wel een geschikt land, en met name Jeruzalem als plaats van handeling. Zelenski prees zich bovendien gelukkig met een nieuwe "fundamenteel andere" benadering van Moskou door niet langer "alleen maar ultimatums te stellen". Dat Poetin vrijdag had aangedrongen op "progressie" in het Russisch-Oekraïense overleg noemde hij een "verheugend signaal".
Zowel Zelenski als Poetin heeft de afgelopen tijd een aantal keer telefonisch gesproken met de Israëlische premier Naftali Bennett, die vorige week bovendien in Moskou bij de Russische leider op bezoek ging. Tot dusver hebben delegaties van Oekraïne en Rusland driemaal vergeefs met elkaar gesproken in Belarus en afgelopen donderdag nogmaals in de Turkse badplaats Antalya.
Het Kremlin sluit in principe een treffen tussen Poetin en Zelenski niet uit. "Maar eerst moeten zowel delegaties als ministers daarvoor hun aandeel leveren zodat de presidenten elkaar niet om het proces en niet om het gesprek willen ontmoeten maar om de resultaten", zei woordvoerder Dmitri Peskov vrijdag nog.
In Israëlische en Amerikaanse media werd gespeculeerd dat Bennett Zelenski zou hebben aangeraden te capituleren. Kiev wees die voorstelling van zaken van de hand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
4 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
5 uur geleden