Zelenski wil banden met Afrika en Latijns-Amerika aanhalen
KIEV (ANP/AFP/DPA) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil een internationale top organiseren om over vrede in zijn land te praten. Cruciaal voor het succes van die top is in zijn ogen de deelname van Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse landen, waar Kiev te lang niet naar omgekeken heeft.
"Oekraïne moet echt een stap extra zetten", zei Zelenski om de landen in Afrika en Zuid-Amerika tegemoet te komen. "We hebben vele jaren niet goed samengewerkt, we hebben slecht opgelet. Dat was een grote fout."
Hij wil de samenwerking verstevigen om de invloed van Rusland te verminderen. Sommige Afrikaanse en Zuid-Amerikaanse landen houden zich liever afzijdig in de oorlog, omdat ze zelf niet geraakt willen worden door het conflict of sancties.
Op de voorgestelde top wil Zelenski het hebben over zijn eigen visie op vrede. Alle Russische troepen moeten het land verlaten, alle krijgsgevangenen moeten worden vrijgelaten en er moet een tribunaal komen om Russische oorlogsmisdadigers te vervolgen. "Hoe meer landen deelnemen, hoe meer steun we hebben", zei Zelenski, een jaar na de Russische invasie.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn tien mensen omgekomen, onder wie hulpverleners. Dat melden Libanese media op gezag van het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Het zou gaan om drie aanvallen in de regio Nabatieh. Het ministerie beticht Israël ervan "systematisch" aanvallen uit te voeren op hulpverleners.
43 minuten geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - Rusland en Oekraïne hebben onder bemiddeling van de Verenigde Arabische Emiraten een gevangenenruil uitgevoerd. Beide landen hebben zaterdag 175 krijgsgevangenen uitgewisseld, bevestigen ze.
44 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
2 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - De Tsjechische premier Andrej Babiš heeft zijn steun uitgesproken voor zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán. In een bericht op X schrijft de rechtse regeringsleider dat "in turbulente tijden kiezen voor stabiliteit en bewezen leiderschap er meer dan ooit toe doet".
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn door Israëlische aanvallen zeker zeven mensen omgekomen in de Gazastrook. Ook raakten enkelen gewond, van wie er vier in kritieke toestand verkeren. Dat melden hulpdiensten in de regio. Volgens de woordvoerder werd een politiepost nabij het vluchtelingenkamp Bureij bestookt.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.
6 uur geleden