Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski: wederopbouw Oekraïne is taak van democratische wereld

Zelenski: wederopbouw Oekraïne is taak van democratische wereld

LUGANO (ANP/AFP/RTR) - De wederopbouw van Oekraïne is een "gemeenschappelijke taak van de hele democratische wereld", stelt de Oekraïense president Volodimir Zelenski. Hij deed zijn uitspraak via een videoverbinding op een internationale conferentie in Zwitserland voor het herstel van zijn land.

De bijeenkomst in Lugano was al voor de Russische invasie in Oekraïne gepland, maar zou aanvankelijk in het teken staan van Oekraïense hervormingen. Tijdens de conferentie moeten onder meer prioriteiten worden vastgesteld voor het wederopbouwproces dat al tijdens de oorlog van start moet gaan. Voor een herstelplan is volgens Oekraïne 750 miljard dollar (717,5 miljard euro) nodig.

Zelenski streeft naar "het meest ambitieuze project van onze tijd". Het herbouwen van zijn land draagt volgens hem bij aan wereldvrede. Tegen politieke leiders, internationale organisaties en de particuliere sector zei hij dat er wel grote investeringen nodig zijn. De Zwitserse president Ignazio Cassis, samen met Zelenski gastheer van de conferentie, benadrukte het belang van steun voor Oekraïne in deze moeilijke tijden.

De tweedaagse conferentie wordt bijgewoond door ongeveer duizend personen, onder wie Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en de premiers van Tsjechië, Polen en Litouwen. "We weten dat hun gevecht ook ons gevecht is", zei Von der Leyen tijdens het evenement. "Dat is waarom we dezer dagen Oekraïne helpen om de oorlog te winnen. We moeten er ook voor zorgen dat Oekraïne de vrede wint die zeker zal komen."

Meer uit Buitenland

Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

32 minuten geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

1 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

2 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

2 uur geleden
VN-mensenrechtenchef ziet onderdrukking in Oeganda toenemen

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.

3 uur geleden
Duitsland 'dicht gat in luchtafweer' met nieuw Israëlisch systeem

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.

3 uur geleden
Meer dan 1500 doden na noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.

4 uur geleden