Zelenski verwacht 'goed nieuws' over wapenleveranties
KIEV (ANP/DPA/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski hoopt de komende week "goed nieuws" te krijgen van westerse bondgenoten over nieuwe wapenleveranties. Hij zei dat in een videotoespraak zaterdagavond zonder verdere details te geven.
Oekraïne hoopt onder meer dat de Amerikanen een geavanceerd raketsysteem gaan leveren. Het gaat om het zogeheten Multiple Launch Rocket System (MLRS), dat is een meervoudige raketwerper met een bereik tot zo'n 300 kilometer.
"Het is lastig vechten als je wordt aangevallen van 70 kilometer afstand en je niks hebt om je mee te verdedigen. Oekraïne kan Rusland terugdringen tot achter het IJzeren Gordijn, maar dan moeten we daarvoor effectieve wapens hebben", schrijft presidentieel adviseur Michailo Podoljak op Twitter. "Als het Westen werkelijk wil dat Oekraïne de oorlog wint, is het dan misschien niet eens tijd om ons MLRS te geven?"
Houwitsers
Volgens Amerikaanse media overweegt het Witte Huis de levering van deze wapens momenteel en kan een besluit in de komende dagen vallen.
Oekraïne meldde eerder zaterdag al andere wapensystemen te hebben ontvangen, zoals houwitsers uit de Verenigde Staten en Harpoon-raketten uit Denemarken, waarmee vijandelijke schepen kunnen worden aangevallen.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
6 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
6 uur geledenMARMARIS (ANP) - Er is geen enkele boot van de Global Sumud Flotilla meer onderweg naar Gaza. Dat bevestigt de organisatie nadat ook de laatste livestream van een boot is gestopt toen het Israëlische leger dat schip enterde.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten verminderen hun troepental in Europa niet met 9000, maar met 5000 militairen. Het grootste deel ervan zou in Polen worden gelegerd, zegt een hoge NAVO-bron. De Amerikaanse president Donald Trump meldde eerder 5000 troepen uit Duitsland terug te trekken uit woede over kritiek uit Berlijn op de oorlog tegen Iran. Meerdere media meldden dat daarnaast 4000 Amerikanen in Polen bij hun aanstaande vertrek niet zouden worden afgelost.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het luchtalarm dat in 2028 verdwijnt, moet worden vervangen door een alternatief systeem. Dat zei justitieminister David van Weel (VVD) dinsdag. Het systeem moet nog worden uitgekozen, maar het kan volgens de minister voor 2028 actief zijn.
8 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - De Congolese medicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede (2018) Denis Mukwege heeft er bij de rebellenbeweging M23 en andere "bezetters" op aangedrongen het vliegveld van de stad Goma in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo te heropenen. Dit is volgens hem nodig voor de strijd tegen de uitbraak van het ebolavirus in dat deel van Afrika.
8 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse oud-premier José Luis Rodríguez Zapatero, naar wie een onderzoek loopt voor misstanden, heeft in een videoboodschap zijn onschuld bepleit. "Ik wil nogmaals benadrukken dat al mijn publieke en privéactiviteiten altijd met absoluut respect voor de wet zijn uitgevoerd."
9 uur geleden