Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski vergelijkt belegering Marioepol met Leningrad

Zelenski vergelijkt belegering Marioepol met Leningrad

KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft zich in zijn dagelijkse toespraak tot het Russische volk gericht. "Hoe verschilt de belegering van Marioepol met Leningrad?", vroeg Zelenski, verwijzend naar de stad die nu bekend is als Sint-Petersburg en in de Tweede Wereldoorlog door nazi-Duitsland jarenlang werd geblokkeerd. Ook noemde hij Rusland "een terroristische staat".

De opmerkingen van Zelenski kwamen in de nacht van woensdag op donderdag in zijn gebruikelijke videoboodschap, uren nadat een Russisch bombardement een theater in Marioepol zou hebben getroffen waar ook kinderen schuilden. "Het gebouw is verwoest, het dodental nog onbekend", zei de Oekraïense president daarover.

Zelenski vroeg om strengere sancties tegen Rusland, dat "nog steeds in staat is om de militaire machine in stand te houden". Ook verzocht hij wereldleiders "officieel te erkennen dat Rusland een terroristische staat is". Woensdag sprak Zelenski voor het Amerikaanse Congres, waarna de Amerikaanse president Joe Biden zijn Russische ambtsgenoot Vladimir Poetin "een oorlogsmisdadiger" noemde.

Verliezen

Evacuaties van burgers uit Marioepol verliepen woensdag volgens Zelenski moeizaam omdat Russische troepen zich niet aan een staakt-het-vuren hielden. Toch zouden meer dan zesduizend inwoners erin zijn geslaagd de belegerde stad te verlaten, onder wie tweeduizend kinderen.

Zelenski benadrukte dat het Russische leger grote verliezen lijdt in Oekraïne. Jonge Russische soldaten "die onverhoopt in deze oorlog terecht zijn gekomen" riep hij op de wapens neer te leggen en zo een kans te krijgen om te overleven. "Alles is beter dan sterven op het slagveld", stelde hij.

Meer uit Buitenland

EU-buitenlandministers hopen op nieuwe wind na vertrek Orbán

LUXEMBURG (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van diverse EU-landen hopen op een nieuwe wind in Europa zodra de huidige Hongaarse premier Viktor Orbán na diens verkiezingsnederlaag is vertrokken. "We zagen de regering onder Orbán bewust gebruikmaken van het blokkeren en chanteren van Europese gezamenlijke actie", zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) voor een overleg in Luxemburg met zijn EU-collega's. De CDA'er hoopt dat dit verandert onder Orbáns opvolger Péter Magyar.

12 minuten geleden
Reddingsteam bultrugwalvis Timmy heeft last van vermoeidheid

WISMAR (ANP/DPA) - Het team dat zich aan de Noord-Duitse kust inzet voor de bultrugwalvis Timmy die daar eind maart is gestrand, heeft last van vermoeidheid. Walter Gunz, medeoprichter van het team en medefinancier van MediaMarkt, zei dat hij de afgelopen acht dagen drie tot vier uur per nacht heeft geslapen. "We zijn ten einde raad", aldus Gunz. Maar hij verzekert dat het werk doorgaat.

17 minuten geleden
Kallas hoopt woensdag op positief besluit EU-lening Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht dat er woensdag "een aantal positieve beslissingen" wordt genomen over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. "Oekraïne heeft deze lening echt nodig. En het is ook een teken dat Rusland Oekraïne niet kan overleven", zei Kallas dinsdag bij aankomst in Luxemburg. Daar vergaderen de EU-ministers van Buitenlandse Zaken over onder meer de situatie in Oekraïne.

20 minuten geleden
Spaanse minister: EU moet maatregelen tegen Israël nemen

LUXEMBURG (ANP) - De EU moet maatregelen tegen Israël nemen, vindt de Spaanse minister José Manuel Albares Bueno (Buitenlandse Zaken) dinsdag. Als de EU dat niet doet, verliest zij haar geloofwaardigheid, zei hij in Luxemburg voor de start van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De minister vindt dat het associatieverdrag met Israël moet worden opgeschort.

1 uur geleden
EU-hof: Hongarije overtreedt EU-regels met wet over lhbti-content

LUXEMBURG (ANP) - Hongarije overtreedt artikel 2 van het Verdrag van de Europese Unie met een wet die lhbti-personen "stigmatiseert en marginaliseert", concludeert het Europees Hof van Justitie. De Europese Commissie spande de zaak aan nadat Hongarije vorig jaar een wet had aangenomen die de toegang tot lhbti-content verbiedt of beperkt.

1 uur geleden
Topambtenaar: kantoor premier zette druk op screening Mandelson

LONDEN (ANP) - Het kantoor van de Britse premier Keir Starmer heeft druk gezet op de screening van Peter Mandelson. Dat heeft topambtenaar Olly Robbins gezegd tegen het Britse parlement. Volgens Robbins, die vorige week werd ontslagen vanwege de zaak, moest de screening zo snel mogelijk worden afgerond.

1 uur geleden
Iran dreigt met directe reactie bij nieuwe vijandelijkheden VS

TEHERAN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Iraanse strijdkrachten zullen direct reageren bij "hernieuwde vijandelijkheden van tegenstanders", zegt de Iraanse commandant Ali Abdollahi tegen het Iraanse persbureau Tasnim. Een eerder gesloten bestand met de Verenigde Staten loopt naar verwachting woensdag af.

2 uur geleden