Zelenski spreekt Congres VS toe en bedankt voor steun in oorlog
WASHINGTON (ANP) - De Oekraïense president Volodomir Zelenski heeft woensdagavond in Washington het Amerikaanse parlement toegesproken. Als blijk van dank voor de Amerikaanse steun aan zijn land overhandigde hij de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi de strijdvlag die Oekraïense soldaten hem een dag eerder in de belegerde stad Bachmoet hadden meegegeven. Zelenski werd door de Senatoren en Afgevaardigden verwelkomd met een minutenlange ovatie en met gejuich. Zijn toespraak van ruim een half uur werd regelmatig onderbroken door applaus.
"Bedankt voor jullie inspanningen om ons te steunen", zei Zelenski. Hij doelde op zowel de steun met wapens als met geld. "Dat is geen liefdadigheid", benadrukte hij, "maar een investering in wereldwijde veiligheid en democratie waar wij uiterst zorgvuldig mee omgaan". De wereld is onderling teveel verbonden om aan de zijlijn te blijven staan in het conflict met Rusland, zei Zelenski. Dankzij de steun van de VS, Europa en de wereld is Oekraïne niet alleen tegen alle verwachtingen in overeind gebleven, maar ook "springlevend".
Zelenski trok onder instemmend gejuich een vergelijking met 'the Battle of the Bulge' in de winter van 1944, toen Amerikaanse soldaten in de Belgische Ardennen een groot offensief van het Duitse leger tegenhielden. "Oekraïne doet nu tegen Poetin wat Amerika deed tegen Hitler. Oekraïne houdt het front en zal zich nooit overgeven."
Hij stond ook stil bij de moeilijke situatie waarin de Oekraïense bevolking verkeert door de onophoudelijke Russische bombardementen op de voorzieningen van het land, waardoor miljoenen mensen zonder licht, verwarming en drinkwater zitten. "Over twee dagen is het Kerstmis, misschien met kaarslicht. Niet omdat het romantischer is, maar omdat er geen stroom is", zei hij. "Maar we zetten onze strijd voort en het licht in het geloof in onszelf zal niet uitgaan."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
1 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
4 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
6 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
7 uur geleden