Zelenski: situatie in zuiden van Oekraïne behoorlijk gevaarlijk
KIEV (ANP/RTR) - De militaire situatie in het zuiden van Oekraïne is op sommige plaatsen behoorlijk gevaarlijk, terwijl de omstandigheden in het oosten erg moeilijk zijn, zei president Volodimir Zelenski vrijdag in een videotoespraak.
Zelenski, die sprak op de dag precies een jaar na de Russische invasie, zei dat Russische troepen opnieuw de zuidelijke stad Cherson hadden beschoten, waarbij de verwarming van 40.000 mensen was afgesneden.
"Wat het zuiden betreft, op sommige plaatsen is de situatie behoorlijk gevaarlijk, maar onze troepen hebben de middelen om te reageren op de bezetters", vatte hij de gebeurtenissen op de verschillende fronten samen. De situatie in het oosten omschreef Zelenski als erg moeilijk en pijnlijk. "Maar we doen er alles aan om hen te weerstaan", vervolgde hij, verwijzend naar de herhaalde aanvallen van Russische troepen die de oostelijke regio's van Donetsk en Loehansk proberen te veroveren.
Zelenski zei dat de reparatiewerkzaamheden in Cherson, dat dagelijks wordt beschoten, zullen doorgaan totdat de verwarming is hersteld.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
1 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
9 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
9 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
12 uur geleden