Zelenski: Rusland wil Europese energiemarkt genadeklap uitdelen
KIEV (ANP/DPA) - Rusland wil de Europese energiemarkt nog deze winter een genadeklap uitdelen. Dat zegt de Oekraïense president Volodimir Zelenski zaterdagavond in zijn dagelijkse videoboodschap. Hij spreekt van een "energieoorlog" waarmee Rusland probeert "het normale leven van alle Europeanen te vernietigen".
De Oekraïense president roept Europese landen in zijn videoboodschap op om samen één front te vormen. De vijand zet volgens Zelenski niet alleen tanks en raketten maar ook energie als wapen in. Als voorbeeld haalt de Oekraïense president de stilgelegde gaspijpleiding Nord Stream 1 aan. "Zo probeert Rusland de druk op de Europese energiemarkt te verhogen."
Dat Gazprom de belangrijke gaspijpleiding vanwege technische problemen al dagen dichthoudt, is volgens de Europese Commissie een teken dat het Russische staatsbedrijf "onbetrouwbaar" is. Europese leiders verwijten Rusland de gaskraan als politiek drukmiddel in te zetten.
De Britse krant The Guardian schrijft dat er zelfs op het hoogtepunt van de Koude Oorlog gas van Rusland naar Europa bleef stromen. Dat Rusland Nord Stream 1 nu heeft stilgelegd benadrukt volgens de krant dan ook "de ernst van de huidige situatie".
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP) - Roemenië heeft van Nederland vernomen dat gestolen objecten uit het Drents Museum zijn teruggevonden, meldt het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken. Een woordvoerder wilde niet zeggen om welke objecten het gaat. Dat wordt later bekendgemaakt op een persconferentie in het museum in Assen.
21 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - In de rechtbank in Rotterdam is donderdag onder grote belangstelling de inhoudelijke behandeling van de strafzaak begonnen tegen Inez Weski. Het Openbaar Ministerie vervolgt de 71-jarige oud-advocaat voor deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - Maleisische ambtenaren hebben opdracht gekregen om vanuit huis te werken. Zo hoopt de regering van het land de brandstofprijzen omlaag te krijgen. Die zijn sterk toegenomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Brandstof is voor Maleisische burgers sterk gesubsidieerd.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Chan Santokhi is op dinsdag 7 april, bevestigt woordvoerder Jason Saiman tegen het ANP. Santokhi overleed maandag onverwacht nadat hij onwel was geworden in zijn woning. Maandag 6 en dinsdag 7 april zijn door de regering van president Jennifer Simons uitgeroepen tot dagen van nationale rouw, 'ter betuiging van medeleven en respect', aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken op Facebook.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten heeft woensdag tijdens een besloten lunch grappen gemaakt over de Franse president Emmanuel Macron en diens vrouw. Een video van de bijeenkomst stond korte tijd op het YouTube-kanaal van het Witte Huis, maar werd later afgeschermd.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran ontkent dat er onderhandelingen gaande zijn over een staakt-het-vuren om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Dat deed het land terwijl de Amerikaanse president Donald Trump zich opmaakt voor een nationale televisietoespraak over het conflict.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn dicht bij het bereiken van hun doelstellingen in de oorlog tegen Iran en het land vormt "niet langer een bedreiging". Dat zei president Donald Trump woensdag in zijn eerste televisietoespraak sinds het uitbreken van het conflict eind februari.
6 uur geleden