Zelenski: Rusland laat geen buitenlandse media toe in Zaporizja
KIEV (ANP/DPA) - Het team van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) dat sinds donderdag bij de grote kerncentrale in de regio Zaporizja is, wordt niet vergezeld door internationale media, terwijl dat wel de afspraak was. De Oekraïense president Volodimir Zelenski zegt donderdagavond in zijn videoboodschap dat Russische troepen alleen Russische media hebben doorgelaten.
Hoewel niet te controleren valt of internationale media inderdaad door "Russische bezetters" zijn tegengehouden bij het complex van de kerncentrale in Enerhodar, zoals Zelenski beweert, staat het wel vast dat IAEA-chef Rafael Grossi donderdag enkel en alleen met Russische media sprak.
Op beelden op de Russische staatstelevisie is te zien hoe er alleen maar microfoons van Russische media gebruikt zijn bij het interview met Grossi. Later plaatste de leider van de delegatie deskundigen wel zelf een video op Twitter.
Zelenski noemt het belangrijk dat buitenlandse media worden toegelaten bij het complex van de kerncentrale in het zuiden van Oekraïne "zodat de wereld de waarheid ziet". Desondanks hoopt hij dat de IAEA-delegatie ook zonder de aanwezigheid van internationale pers tot onafhankelijke conclusies komt.
De centrale, die door Rusland wordt bezet, is de afgelopen tijd regelmatig onder vuur genomen. Oekraïne en Rusland beschuldigen elkaar van de aanvallen. Grossi meldde donderdag dat het nucleaire complex hierdoor schade heeft opgelopen, zonder uit te weiden over de precieze omvang hiervan. "Maar het is iets dat niet kan blijven doorgaan", stelde hij.
Meer uit Buitenland
CHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
7 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
7 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
7 uur geleden