Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski: Rusland bestempelen als land dat terrorisme steunt

Zelenski: Rusland bestempelen als land dat terrorisme steunt

KIEV (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil dat de Verenigde Staten Rusland officieel erkennen als land dat terrorisme steunt. In een videoboodschap deed Zelenski vrijdagavond een speciaal beroep op de VS naar aanleiding van de vermeende Russische aanval op een gevangenenkamp in bezet gebied. Volgens de Oekraïense president zijn ruim vijftig Oekraïense krijgsgevangenen om het leven gekomen bij de aanval. Eerder op vrijdag meldde Oekraïne al dat er ook zeker 130 gewonden zouden zijn.

"Ik doe een speciaal beroep op de Verenigde Staten. Een besluit is nodig en wel nu", aldus Zelenski. "Dit is een opzettelijke Russische oorlogsdaad, een opzettelijke massamoord op Oekraïense krijgsgevangenen. Het is verdere bevestiging dat Rusland een terroristische staat is. Het land is nu de grootste bron van terrorisme ter wereld".

Door de staat gesteund terrorisme is terroristisch geweld dat wordt uitgevoerd met actieve steun van nationale regeringen. Landen waarvan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken herhaaldelijk heeft geconcludeerd dat ze terrorisme steunen, krijgen verschillende sancties opgelegd, zoals een ban op de export en verkoop van verdedigingswapens door de VS. Op dit moment erkent het ministerie vier landen als land dat terrorisme steunt: Syrië, Iran, Noord-Korea en Cuba.

Wagner-groep

Volgens het Oekraïense ministerie van Defensie zit de Wagner-groep, een Russische paramilitaire organisatie, achter de aanval op het detentiecentrum in de Oost-Oekraïense regio Donetsk. Rusland ontkent achter de aanval te zitten en zegt dat Oekraïne het kamp zelf heeft beschoten.

Josep Borrell, de buitenlandchef van de EU, heeft het recente Russische geweld tegen Oekraïne veroordeeld. "De Europese Unie steunt alle maatregelen om ervoor te zorgen dat mensenrechtenschendingen en schendingen van het internationaal humanitair recht ter verantwoording worden geroepen", zei hij vrijdagavond in een verklaring.

Oekraïne wil dat de Verenigde Naties en het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) de dood van de krijgsgevangen onderzoeken. In een verklaring zegt het ICRC toegang tot het detentiecentrum te zoeken en te willen helpen bij onder meer de evacuaties van gewonden.

Meer uit Buitenland

Granaat in café in Franse stad Grenoble gegooid, 12 gewonden

GRENOBLE (ANP/AFP) - Twaalf mensen zijn gewond geraakt toen een granaat in een café werd gegooid in de wijk Village Olympique in de Franse stad Grenoble. Twee mensen verkeren in kritieke toestand. "Iemand kwam binnen en gooide een granaat, zonder een woord te zeggen en rende toen weg", zei de officier van justitie tegen verslaggevers.

3 uur geleden
Inlichtingendienst VS: Israël valt mogelijk doelen in Iran aan

WASHINGTON (ANP) - Israël gaat waarschijnlijk in de komende maanden proberen nucleaire doelen in Iran aan te vallen. Daarvoor waarschuwt een Amerikaanse inlichtingendienst, aldus The Washington Post. Een preventieve aanval zou het nucleaire programma van Iran met slechts weken of misschien maanden vertragen, maar zou de spanningen in het Midden-Oosten doen escaleren. Dit zegt de Amerikaanse inlichtingendienst Defense Intelligence Agency in een gezamenlijk rapport met de Joint Chiefs of Staff, een militair adviesorgaan van de Amerikaanse overheid.

3 uur geleden
Trump verwacht Poetin te ontmoeten in Saudi-Arabië

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat zijn eerstvolgende ontmoeting met de Russische leider Vladimir Poetin zal plaatsvinden in Saudi-Arabië, zei hij op een persconferentie. De twee wereldleiders belden eerder vanmiddag en spraken af om ook fysiek bij elkaar te komen.

9 uur geleden
VN-rapporteur: Nederlandse politiek kijkt weg bij misdaden Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse politici weigeren volgens jurist en VN-rapporteur Francesca Albanese met haar te spreken, omdat ze niet willen erkennen dat ze eigenlijk zouden moeten optreden tegen Israël. Dat zei ze tijdens de Dries van Agt-lezing in Den Haag. In die lezing betoogde ze dat Israël genocide pleegt in Gaza en in toenemende mate vergelijkbare misdaden pleegt op de Westelijke Jordaanoever, en dat Israël daarvoor verantwoordelijk gehouden moet worden.

9 uur geleden
10 miljoen dollar voor familie doodgeschoten zwarte vrouw in VS

SPRINGFIELD (ANP/RTR) - De politie in de Amerikaanse staat Illinois gaat 10 miljoen dollar (9,6 miljoen euro) betalen aan de familie van een zwarte vrouw die door de hulpsheriff werd doodgeschoten in haar eigen huis. De autoriteiten en de nabestaanden troffen een schikking over de schadevergoeding.

11 uur geleden
Witte Huis haalt uit naar 'activistische' rechters

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft uitgehaald naar "progressieve rechters" die de uitvoering blokkeren van plannen van president Donald Trump. "We gaan ons aan de wet en uitspraken van rechtbanken houden, maar wel ieder juridisch middel inzetten om deze radicale besluiten teruggedraaid te krijgen", zei woordvoerster Karoline Leavitt tegen de pers.

11 uur geleden
Berlijn, Parijs en Madrid: geen vrede zonder Oekraïne en Europa

PARIJS (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Rusland kunnen de oorlog in Oekraïne niet beëindigen zonder Oekraïne zelf en zijn Europese bondgenoten, onderstrepen de buitenlandministers van Duitsland, Frankrijk en Spanje. Ze reageren op de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS en Rusland aan vredesonderhandelingen beginnen.

11 uur geleden