Zelenski: Rusland bestempelen als land dat terrorisme steunt
KIEV (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski wil dat de Verenigde Staten Rusland officieel erkennen als land dat terrorisme steunt. In een videoboodschap deed Zelenski vrijdagavond een speciaal beroep op de VS naar aanleiding van de vermeende Russische aanval op een gevangenenkamp in bezet gebied. Volgens de Oekraïense president zijn ruim vijftig Oekraïense krijgsgevangenen om het leven gekomen bij de aanval. Eerder op vrijdag meldde Oekraïne al dat er ook zeker 130 gewonden zouden zijn.
"Ik doe een speciaal beroep op de Verenigde Staten. Een besluit is nodig en wel nu", aldus Zelenski. "Dit is een opzettelijke Russische oorlogsdaad, een opzettelijke massamoord op Oekraïense krijgsgevangenen. Het is verdere bevestiging dat Rusland een terroristische staat is. Het land is nu de grootste bron van terrorisme ter wereld".
Door de staat gesteund terrorisme is terroristisch geweld dat wordt uitgevoerd met actieve steun van nationale regeringen. Landen waarvan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken herhaaldelijk heeft geconcludeerd dat ze terrorisme steunen, krijgen verschillende sancties opgelegd, zoals een ban op de export en verkoop van verdedigingswapens door de VS. Op dit moment erkent het ministerie vier landen als land dat terrorisme steunt: Syrië, Iran, Noord-Korea en Cuba.
Wagner-groep
Volgens het Oekraïense ministerie van Defensie zit de Wagner-groep, een Russische paramilitaire organisatie, achter de aanval op het detentiecentrum in de Oost-Oekraïense regio Donetsk. Rusland ontkent achter de aanval te zitten en zegt dat Oekraïne het kamp zelf heeft beschoten.
Josep Borrell, de buitenlandchef van de EU, heeft het recente Russische geweld tegen Oekraïne veroordeeld. "De Europese Unie steunt alle maatregelen om ervoor te zorgen dat mensenrechtenschendingen en schendingen van het internationaal humanitair recht ter verantwoording worden geroepen", zei hij vrijdagavond in een verklaring.
Oekraïne wil dat de Verenigde Naties en het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) de dood van de krijgsgevangen onderzoeken. In een verklaring zegt het ICRC toegang tot het detentiecentrum te zoeken en te willen helpen bij onder meer de evacuaties van gewonden.
Meer uit Buitenland
ROTTERDAM (ANP) - In de rechtbank in Rotterdam is donderdag onder grote belangstelling de inhoudelijke behandeling van de strafzaak begonnen tegen Inez Weski. Het Openbaar Ministerie vervolgt de 71-jarige oud-advocaat voor deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi.
30 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - Maleisische ambtenaren hebben opdracht gekregen om vanuit huis te werken. Zo hoopt de regering van het land de brandstofprijzen omlaag te krijgen. Die zijn sterk toegenomen door de oorlog in het Midden-Oosten. Brandstof is voor Maleisische burgers sterk gesubsidieerd.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De crematie van de Surinaamse oud-president Chan Santokhi is op dinsdag 7 april, bevestigt woordvoerder Jason Saiman tegen het ANP. Santokhi overleed maandag onverwacht nadat hij onwel was geworden in zijn woning. Maandag 6 en dinsdag 7 april zijn door de regering van president Jennifer Simons uitgeroepen tot dagen van nationale rouw, 'ter betuiging van medeleven en respect', aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken op Facebook.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump van de Verenigde Staten heeft woensdag tijdens een besloten lunch grappen gemaakt over de Franse president Emmanuel Macron en diens vrouw. Een video van de bijeenkomst stond korte tijd op het YouTube-kanaal van het Witte Huis, maar werd later afgeschermd.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran ontkent dat er onderhandelingen gaande zijn over een staakt-het-vuren om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen. Dat deed het land terwijl de Amerikaanse president Donald Trump zich opmaakt voor een nationale televisietoespraak over het conflict.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn dicht bij het bereiken van hun doelstellingen in de oorlog tegen Iran en het land vormt "niet langer een bedreiging". Dat zei president Donald Trump woensdag in zijn eerste televisietoespraak sinds het uitbreken van het conflict eind februari.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte gaat volgende week op bezoek bij de Amerikaanse president Donald Trump, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden.
9 uur geleden