Zelenski roept Russen op zich tegen mobilisatie te verzetten
KIEV (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft de Russische bevolking opgeroepen om te protesteren tegen de gedeeltelijke militaire mobilisatie die woensdag in het land is aangekondigd.
"Protesteer! Vecht! Vlucht! Of word Oekraïense krijgsgevangenen! Dat zijn jullie opties om te overleven", zei Zelenski donderdag in zijn dagelijkse videotoespraak. Hij zei dat er al 55.000 Russische soldaten waren omgekomen in Oekraïne sinds de Russische invasie op 24 februari.
Zelenski sprak ook moeders en echtgenotes van Russische mannen aan die voor de dienst zijn opgeroepen. "Twijfel hier niet aan: de kinderen van de leiders van uw land zullen niet deelnemen aan de oorlog tegen Oekraïne. Degenen die beslissingen nemen in uw land beschermen hun kinderen. En uw kinderen worden niet eens begraven", zei hij.
Moskou wil 300.000 reservisten met militaire ervaring oproepen voor wat het de "speciale militaire operatie" in Oekraïne noemt. Zo hoopt Poetin het initiatief weer naar zich toe te trekken. Zelenski zei dat de oorlog nu niet langer alleen een televisie-spektakel voor de Russen zal zijn, maar dat het nu menens wordt.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
5 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Syrische autoriteiten hebben de aanhouding gemeld van vijf voormalige luchtmachtofficieren. Die worden verdacht van betrokkenheid bij luchtaanvallen op burgers toen president Bashar al-Assad nog aan de macht was.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Rebeca Grynspan uit Costa Rica is koploper in de derde informele stemming om de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Zij stond in de tweede informele stemming ook al in de top drie. Als Grynspan gekozen wordt, wordt ze de eerste vrouw aan het hoofd van de VN. Tot dusver waren alle secretarissen-generaal man, waardoor de roep om een vrouw te benoemen luider wordt.
7 uur geledenWENEN (ANP) - Een koeltoren van een Russische kerncentrale in Koersk zou geraakt zijn door een drone. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) laat via X weten dat het daar een melding van heeft ontvangen.
8 uur geleden