Zelenski ontmoet Duda op terugreis naar Oekraïne
WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft zijn Poolse ambtgenoot Andrzej Duda ontmoet in Polen. Het overleg werd donderdag gehouden op Zelenski's terugreis naar Oekraïne, na een bezoek van de Oekraïense leider aan de Verenigde Staten.
Zelenski maakte het overleg met Duda bekend via Telegram. "We hebben het jaar, dat door de oorlog historische uitdagingen met zich meebracht, samengevat. Ook bespraken we strategische plannen voor de toekomst, bilaterale betrekkingen en interacties op internationaal niveau in 2023", laat hij weten.
In het bericht wordt Duda ook bedankt voor zijn steun aan Oekraïne, dat eind februari werd binnengevallen door Rusland. Zelenski had Oekraïne tijdens de oorlog niet eerder verlaten. Hij ging naar Washington om met onder anderen de Amerikaanse president Joe Biden te praten en het parlement toe te spreken. Tijdens dit bezoek zegden de Amerikanen extra steun toe aan Oekraïne.
Het overleg tussen Zelenski en Duda duurde volgens Polen bijna twee uur. Daarna stak de Oekraïense president de grens naar zijn eigen land over. Polen was vanaf het begin op de hoogte van de reis naar de VS en heeft geholpen bij de organisatie, zei een Poolse functionaris tegen de Poolse nieuwszender TVN24. Deze informatie was vanwege veiligheidsredenen niet eerder gedeeld. Op de heenreis naar de VS vloog Zelenski ook vanuit Polen, waar hij met de trein arriveerde.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."
21 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een reeks "discrete, beperkte aanvallen" uitgevoerd op het Iraanse eiland Qeshm en omliggende gebieden nabij de Straat van Hormuz. Dat meldt The Wall Street Journal (WSJ).
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten brengen op 10 en 11 november delegaties uit Oekraïne en Rusland samen in Abu Dhabi, zo laat de Amerikaanse gezant Steve Witkoff weten. Op sociale media schrijft hij dat de nieuwe gesprekken in Abu Dhabi gaan over "veiligheidsafspraken voor na de oorlog, de-escalatie, humanitaire maatregelen en het beëindigen van de oorlog".
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen maandag op de Oekraïense plaats Komysjoevacha, niet ver van de stad Zaporizja, zijn zeker 26 mensen om het leven gekomen. Eerder op maandag sprak president Volodymyr Zelensky op X nog over achttien doden.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet niet langer van Californië eisen om enkele duizenden stembiljetten in die staat niet mee te tellen bij de Congresverkiezingen. Dat heeft een federale rechter in Washington, James Boasberg, besloten. Volgens de rechter is het niet aan de regering om "eenzijdig haar voorkeursprocedures" op te leggen aan staten. In de Verenigde Staten zijn staten grotendeels zelf verantwoordelijk voor het organiseren van de stembusgang.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president vreest dat de aandacht die uitgaat naar de Amerikaanse parlementsverkiezingen deze week, de midterms, de aandacht zal afleiden van de oorlog tegen zijn land. In zijn dagelijkse videotoespraak aan Oekraïners zegt het staatshoofd dat Rusland dat momentum kan aangrijpen om aanvallen uit te voeren op zijn land. Zelensky zegt daarbij over informatie te beschikken dat Rusland een grootschalige aanval voorbereidt.
12 uur geleden