
Zelenski: nog maar 10 procent van benodigde luchtafweersystemen
KIEV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft volgens de Oekraïense president Volodimir Zelenski nog maar 10 procent van de luchtafweersystemen die het nodig heeft om zich te beschermen tegen de Russische raketaanvallen. Dat zei de president in een videogesprek met de parlementaire vergadering van de Raad van Europa.
Oekraïne heeft de voorbije dagen te maken met intensieve Russische luchtaanvallen. Het land is in de oorlog zwaar afhankelijk van wapensteun. Verschillende westerse landen hebben toegezegd luchtafweersystemen te leveren aan Oekraïne, waaronder Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Zelenski dringt bij het Westen aan op een "luchtschild". Zelenski bestempelde de raketaanvallen als terrorisme.
Nederland stuurt voor 15 miljoen euro aan extra luchtdoelraketten naar Oekraïne. Het Verenigd Koninkrijk levert naast drones voor het eerst raketten die kruisraketten uit de lucht kunnen halen. De Franse president Emmanuel Macron zei woensdag dat Frankrijk radars, systemen en raketten aan Oekraïne gaat leveren.
Zelenski herhaalde tegen de Raad van Europa diplomatiek contact met Rusland uit te sluiten. Volgens hem is er geen overleg nodig met leiders die het internationaal recht niet respecteren. De Oekraïense president zei eerder al dat onderhandelingen pas mogelijk zijn met een opvolger van de Russische president Vladimir Poetin.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kan niet "vanzelfsprekend" rekenen op de steun van de sociaaldemocraten in het Europees Parlement voor een nieuwe meerjarenbegroting van de Europese Unie. Daarvoor waarschuwde partijleider Iratxe García woensdag op een persconferentie. De sociaaldemocraten zijn de tweede partij van het parlement.
1 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Australië heeft een visum voor rapper Kanye 'Ye' West ingetrokken na de release van zijn nummer Heil Hitler. Volgens immigratieminister Tony Burke was het visum al toegekend, maar weer ingetrokken om uitspraken van de rapper, meldt nieuwswebsite ABC. "Hij heeft veel beledigende opmerkingen gemaakt waar mijn functionarissen opnieuw naar hebben gekeken na de uitgave van dat nummer", aldus Burke.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft volgens Greenpeace onvoldoende geluisterd naar haar eigen klimaatadviseurs. De organisatie brengt in herinnering dat de Wetenschappelijke Klimaatadviesraad van de EU een maand geleden heeft aanbevolen te streven naar 90 tot 95 procent minder uitstoot van broeikasgassen in 2040. Die vermindering zou bovendien in de EU zelf moeten plaatsvinden en niet buiten de EU via koolstofhandel, vond de raad.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft de plaatsvervangend ambassadeur John Ginkel ontboden om uitleg te geven over berichten dat de Verenigde Staten de leveringen van wapens aan Oekraïne hebben opgeschort. Volgens Kyiv wordt Rusland daardoor "aangemoedigd" om door te gaan met de oorlog, staat in een verklaring van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is het "logisch" dat de EU nu een nieuw klimaatdoel voor 2040 vastlegt. De Europese Commissie heeft voorgesteld de uitstoot van broeikasgassen per 2040 met 90 procent terug te dringen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil dat de uitstoot van broeikasgassen in 2040 met 90 procent is teruggebracht vergeleken met 1990, zo stelt ze woensdag voor. Daarbij wil de Commissie het voor lidstaten wel makkelijker maken dit klimaatdoel te bereiken, zeiden Eurocommissarissen Teresa Ribera (Schone Transitie) en Wopke Hoekstra (Klimaat) op een persconferentie.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een einde gemaakt aan de samenwerking met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het parlement en de belangrijke Raad van Hoeders stemden daar vorige week al mee in, maar nu zijn de banden officieel verbroken.
2 uur geleden