Zelenski: internationale gemeenschap reageert te traag
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft donderdagavond in zijn dagelijkse toespraak uitgehaald naar de internationale gemeenschap. Volgens Zelenski reageert die te traag op de Russische agressie tegen zijn land. Als voorbeeld noemde hij de tot dusver vergeefse pogingen van de Europese Unie om een zesde sanctiepakket tegen Rusland in te stellen.
"Natuurlijk, ik ben onze vrienden die nieuwe sancties willen dankbaar. Maar wanneer kregen zij die het zesde pakket tegenhouden zoveel macht? Waarom hebben ze nog steeds zoveel te zeggen, ook in intern-Europese aangelegenheden?" De Europese Commissie wil in het zesde sanctiepakket een verbod op de import van Russische olie opnemen. Met name Hongarije, maar ook Slowakije, Tsjechië en Bulgarije verzetten zich daartegen. Het gevolg is volgens Zelenski dat Rusland dagelijks nog bijna een miljard euro verdient aan energieleveranties.
Volgens Zelenski heeft de internationale gemeenschap sinds het begin van de oorlog drie maanden geleden talrijke kansen gehad om Rusland aansprakelijk te stellen en te zeggen "nu krijgt Rusland de volle rekening voor wat het doet tegen Oekraïne, tegen de Europese eenheid en tegen de vrijheid als zodanig."
Zelenski zei ook dat hij donderdag met premier Mark Rutte heeft gesproken over hoe de verdediging van Oekraïne verder kan worden versterkt.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP) - De Democraat Nithya Raman heeft Karen Bass verslagen in de strijd om het burgemeesterschap van Los Angeles. De eveneens Democratische Bass is sinds 2022 burgemeester van de na New York grootste Amerikaanse stad.
1 uur geledenSACRAMENTO (ANP) - De Californische gouverneur Gavin Newsom heeft de doodstraffen van alle 548 gevangenen op 'death row' in die staat omgezet in levenslange gevangenisstraffen zonder uitzicht op voorwaardelijke vrijlating. Dat meldt zijn kantoor in een brief.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het politieke blok van de Israëlische oppositiepoliticus Gadi Eisenkot heeft steun van een meerderheid in het parlement om te gaan onderhandelen over de formatie van een nieuwe regering. Donderdagavond trok een groep van ongeveer honderd betogers naar de residentie van de president om hem te vragen om Eisenkot opdracht te geven een regering te vormen, meldt de Israëlische nieuwssite Haaretz.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een groot deel van ondervraagde Duitse militairen zegt te maken hebben gehad met seksueel wangedrag, meldt Der Spiegel. In veel gevallen waren daar ook leidinggevenden bij betrokken, maakt het Duitse opinieblad op uit een nog geheime enquête onder militairen in ruste en in actieve dienst.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de protesten in Frankrijk zijn deze donderdag zo'n 600.000 mensen de straat op gegaan, schatte het ministerie van Binnenlandse Zaken aan het eind van de middag. De vakcentrale CGT sprak zelfs van 1,6 miljoen betogers. De protesten verlopen vooralsnog redelijk vreedzaam.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Voor de Belgische regering is het "een afschuwelijk falen" dat zij voor het tweede jaar op rij moet terugvallen op een noodbegroting. Dat zei premier Bart De Wever donderdag tijdens het vragenuurtje in het Belgische parlement.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump hoopt dat het tijdelijke bestand in de Oekraïense stad Olesjky een vervolg krijgt. "Laten we Olesjky zien als een sprankje in een duistere wereld, in staat om licht te schijnen op het beste in de mens", zei ze tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis. Daarbij waren ook vertegenwoordigers uit Oekraïne en Rusland aanwezig. Die prezen haar inspanningen en zeiden ook blij te zijn met de zeldzame onderbreking van de gevechten.
4 uur geleden