Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski: hulp nodig bij begrotingstekort van 38 miljard dollar

Zelenski: hulp nodig bij begrotingstekort van 38 miljard dollar

BERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft op een conferentie over de wederopbouw van zijn land in Berlijn gevraagd om extra financiële steun. Hij verwacht dit jaar een begrotingstekort van 38 miljard dollar (ruim 38 miljard euro) en hoopt "nog op deze conferentie" een besluit te vernemen over hulp uit het buitenland.

Zelenski zei via een videoverbinding ook dat hij nog "geen cent" heeft gezien voor het eerste deel van het herstelplan voor zijn land. Begin september had de Oekraïense premier Denys Sjmyhal nog tegen de Europese Commissie gezegd dat daar 17 miljard dollar (euro) voor nodig is, waarvan bijna een vijfde nog dit jaar. De Wereldbank schat dat de totale schade aan het land zo'n 350 miljard euro bedraagt.

EU-president Ursula von der Leyen herhaalde dinsdag op de conferentie dat er snel steun nodig is voor Oekraïne. "We hebben geen tijd te verliezen. De schaal van de verwoesting is verbijsterend." Ze pleitte voor internationale samenwerking en zegde toe dat de EU wil helpen die te coördineren. Dit moet "zo snel mogelijk, liefst voor het eind van het jaar of begin volgend jaar" gebeuren.

Marshallplan

De Duitse Bondskanselier en gastheer van de conferentie, Olaf Scholz, zei dat Oekraïne grootschalige financiële ondersteuning nodig heeft, zoals Europa na de Tweede Wereldoorlog geholpen werd met het Marshallplan. Hij noemde de schade in Oekraïne de "opgave voor een generatie".

Zelenski zei op de bijeenkomst dat Rusland ongeveer een derde van de Oekraïense energievoorziening heeft vernietigd met raketten en drones. Bij de eendaagse conferentie zijn de landen uit de Groep van Zeven (G7) vertegenwoordigd, evenals de Europese Unie.

Meer uit Buitenland

Malediven eerste land ter wereld met generationeel rookverbod

MALÉ (ANP/DPA/AFP) - De Malediven kennen sinds zaterdag een rookverbod voor de jongste generatie in het land. Voor iedereen die is geboren in 2007 of later is het verboden tabaksproducten te kopen of te gebruiken. Het verbod blijft hun hele leven gelden. Daarmee zijn de Malediven het eerste land ter wereld dat zo'n generationeel rookverbod kent.

18 minuten geleden
Doden en gewonden door uit de hand gelopen familievete op Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - Bij een schietpartij op het Griekse eiland Kreta zijn twee mensen omgekomen en meerdere gewonden gevallen, melden Griekse staatsmedia. Het incident houdt vermoedelijk verband met een familievete.

43 minuten geleden
Al Jazeera: aanvallen en vernielingen Israël in Gaza gaan door

GAZA-STAD (ANP) - Israëlische aanvallen en vernielingen in Gaza gaan door, ondanks het begin oktober tussen Israël en Hamas overeengekomen staakt-het-vuren. Dat meldt Al Jazeera op basis van ooggetuigen.

1 uur geleden
Drones gespot in buurt van Belgische militaire vliegbasis

PEER (ANP/BELGA) - In de buurt van de militaire vliegbasis van Kleine-Brogel in het Belgisch-Limburgse Peer zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag rond middernacht "meerdere drones" gespot. Dat schrijft de Belgische minister van Defensie Theo Francken op X. Het is onduidelijk van welke partij de drones zijn en waarom deze daar vlogen.

1 uur geleden
Vrouw (38) aangeklaagd voor medeplichtigheid aan Louvre-roof

PARIJS (ANP/AFP) - Een 38-jarige vrouw die deze week met vier anderen werd gearresteerd voor de juwelenroof in het Louvre is zaterdag aangeklaagd. Zij wordt verdacht van medeplichtigheid aan georganiseerde diefstal en criminele samenzwering met het oog op het plegen van een misdrijf.

2 uur geleden
Advocaten melden vrijlating verdachte van roof uit Louvre

PARIJS (ANP/AFP) - Een van de verdachten van de roof uit het Louvre in Parijs is vrijgelaten zonder te zijn aangeklaagd. Dat melden zijn advocaten.

3 uur geleden
AFP: Rusland vuurde in oktober meeste raketten af op Oekraïne

KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft in oktober 270 raketten afgevuurd op Oekraïne. Dat is meer dan in welke andere maand dan ook, sinds Kyiv begin 2023 cijfers hierover routinematig begon te publiceren. Dat meldt persbureau AFP op basis van een analyse van Oekraïense gegevens.

4 uur geleden