Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zelenski hekelt Russische 'pseudo-referenda'

Zelenski hekelt Russische 'pseudo-referenda'

KIEV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft de Russen gewaarschuwd af te zien van het houden van "pseudo-referenda" om "pseudo-republieken" te creëren in de bezette gebieden. Doen ze dat niet dan is hij geneigd de besprekingen met Moskou te staken. Dat dreigt ook als de invasietroepen niet stoppen met het over de kling jagen van de inwoners van de zuidelijke havenstad Marioepol die geen veilig heenkomen konden zoeken.

Zelenski deed die uitspraken tijdens een persconferentie in Kiev. Hij vertelde ook dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en diens Defensie-collega Lloyd Austin zondag op bezoek komen in de Oekraïense hoofdstad. Het overleg zal onder meer gaan over het soort wapens dat Oekraïne denkt nodig te hebben om de Russen te bestrijden. Het leger is momenteel niet klaar om te proberen een eind te maken aan de belegering van Marioepol.

Kiev wil bovendien graag horen dat de VS een van de landen zullen zijn die garant willen staan voor de veiligheid van Oekraïne in de toekomst.

Zelenski zei ook dat het van primair belang is dat hij een ontmoeting krijgt met zijn Russische ambtsgenoot Vladimir Poetin wanneer Oekraïne plannen maakt om de oorlog door diplomatie te beëindigen. Die vredesbesprekingen zouden kunnen plaatshebben in Turkije, maar moeten wel over wezenlijke dingen gaan. Het hangt van Poetin af of het ervan komt.

Meer uit Buitenland

Politie gebruikt geweld bij Franse en Belgische protesten

PARIJS/BRUSSEL (ANP/BELGA) - Protesten in Franse en Belgische steden zijn zaterdag ontaard in gewelddadige confrontaties met de politie, waarbij traangas en een waterkanon zijn ingezet.

27 minuten geleden
Belgische weg dicht om mogelijke dreiging met wapens en explosief

SPRIMONT (ANP) - Een stuk snelweg ten zuiden van Luik is afgesloten, omdat daar een automobilist dreigt met een wapen en explosieven, melden Belgische media. Andere weggebruikers zijn geëvacueerd, aldus RTBF en SudInfo.

1 uur geleden
Paus wordt ontslagen uit het ziekenhuis

VATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo mag het ziekenhuis in Rome zaterdag verlaten, waar hij deze week aan longkanker is geopereerd. Volgens zijn artsen is hij voldoende hersteld van de ingreep, zo maakt het Vaticaan bekend.

1 uur geleden
Zelensky zegt dat soepelere sancties VS Poetin aanmoedigen

KYIV (ANP) - De Amerikaanse versoepeling van de sancties tegen Rusland zal volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky alleen maar leiden tot meer aanvallen op zijn land. Hij spreekt van "beloningen" voor de Russische president Vladimir Poetin.

2 uur geleden
Britse monitor: tankers getroffen voor Saudische kust

AL JUBAIL (ANP/AFP) - Twee tankers zijn vrijdag getroffen voor de kust van Saudi-Arabië, meldt UKMTO, een maritiem veiligheidscentrum van de Britse marine, zaterdag. Alle bemanningsleden zouden veilig zijn en er zijn ook nog geen tekenen van milieuschade.

3 uur geleden
Russische gezant noemt opschorting sancties VS 'historisch'

MOSKOU (ANP/AFP) - Dat de Amerikaanse president Donald Trump sancties tegen Rusland tegenhoudt, markeert volgens de Russische gezant Kirill Dmitriëv een "historisch moment". Trump blokkeerde per decreet maatregelen tegen inkomsten uit Russische olie en gas. Die waren vastgelegd in een wet die hij een maand geleden zelf had getekend.

4 uur geleden
Canadese premier Carney noemt afscheiding gevaarlijke gok

EDMONTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft vrijdag in zijn thuisprovincie Alberta een laatste oproep gedaan aan kiezers die overwegen voor onafhankelijkheid van de provincie te stemmen. Dat melden diverse lokale media, waaronder CTV News. Hij waarschuwde dat een referendum een gevaarlijke gok is in een tijd waarin de bedreigingen voor de Canadese soevereiniteit toenemen.

7 uur geleden