Zelenski blijft aandringen op gevechtsvliegtuigen voor Oekraïne
KIEV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski blijft bij westerse landen aandringen op de levering van straaljagers door Polen. Dat land bood aan via een Amerikaanse luchtmachtbasis in Duitsland een vloot MiG-29-straaljagers naar Oekraïne te sturen, maar de Verenigde Staten zien dat niet zitten.
Het Pentagon heeft het Poolse plan als "niet houdbaar" omschreven en gezegd dat het vooruitzicht dat jets vanaf een NAVO-basis naar Oekraïne vertrekken leidt tot "ernstige zorgen voor de hele alliantie". Polen wil nog steeds dat er toestellen worden geleverd en stelt nu dat de hele NAVO een besluit moet nemen.
Zelenski wil dat er snel een besluit wordt genomen en zegt via de media de discussie tussen de VS en Polen over het Poolse voorstel mee te krijgen. "We hebben geen tijd voor de media, al deze signalen. Dit is niet pingpong, dit zijn mensenlevens", aldus de president in een video. "We vragen jullie nogmaals om zo snel mogelijk te beslissen. Stuur ons vliegtuigen."
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
6 uur geleden