Zelenski beschuldigt Rusland van vernietiging cultureel erfgoed
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski beschuldigt Rusland van massale vernietiging van culturele monumenten, kerken en andere religieuze plekken tijdens de oorlog in Oekraïne. Reden genoeg om de Russen uit te sluiten van VN-cultuurorganisatie UNESCO, zei de president zaterdag tijdens zijn videotoespraak. Volgens hem zijn 113 kerken verwoest of beschadigd.
Sinds de oorlog op 24 februari begon, heeft Rusland volgens Zelenski al meer dan 2500 raketten op Oekraïne afgevuurd. "Onze helden houden het fort en doen er alles aan om de vijand zoveel mogelijk schade toe te brengen." Zelenski zei dat de dag zal komen dat Rusland de Donbas, in het oosten van Oekraïne, met rust zal laten. Het bevel van slechts een persoon is hiervoor bepalend, zonder de Russische president Vladimir Poetin bij naam te noemen. De Oekraïense president noemt Rusland een "terreurstaat" die met artillerie historisch erfgoed vernietigt. "UNESCO is geen plek voor barbaren."
Zelenski beschuldigde Russische troepen van het beschieten en in brand steken van een grote houten kerk in Svjatohirsk. Het Russische ministerie van Defensie ontkende de aantijgingen en zei dat de Oekraïense strijdkrachten ervoor verantwoordelijk waren.
Meer uit Buitenland
DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.
14 minuten geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.
5 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.
5 uur geleden