Zelenski: begroting 2023 in teken van oorlog
KIEV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft woensdag gezegd dat de begroting voor 2023 voor een groot deel in het teken staat van de oorlog tegen de Russen. Meer dan een biljoen hryvnia (ongeveer 27,5 miljard euro) is bestemd voor defensie en veiligheid.
In zijn avondtoespraak beloofde Zelenski dat sociale verplichtingen, zoals pensioenen, volledig zullen worden nagekomen. Uitgaven die niet absoluut noodzakelijk zijn, moeten zoveel mogelijk worden beperkt.
Zelenski sprak ook klare taal over het tegenoffensief van zijn strijdkrachten in het oosten van het land. "Goede berichten deze week uit de regio Charkov", zei hij in de gebruikelijke videoboodschap. Oekraïense legereenheden zijn met succes opgerukt naar de stad Balaklyja en hebben verscheidene dorpen heroverd op de Russen. "Het is nog niet de tijd namen te noemen waar de Oekraïense vlag weer wappert".
Ook in het zuiden van het land, rond Cherson, meldde Kiev vorderingen. Volgens de nieuwssite Ukrinform zijn bovendien opnieuw doelen op de Krim onder vuur genomen en werd een Russische gevechtshelikopter neergehaald.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
3 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
8 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
8 uur geleden