Zelenski: begroting 2023 in teken van oorlog
KIEV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft woensdag gezegd dat de begroting voor 2023 voor een groot deel in het teken staat van de oorlog tegen de Russen. Meer dan een biljoen hryvnia (ongeveer 27,5 miljard euro) is bestemd voor defensie en veiligheid.
In zijn avondtoespraak beloofde Zelenski dat sociale verplichtingen, zoals pensioenen, volledig zullen worden nagekomen. Uitgaven die niet absoluut noodzakelijk zijn, moeten zoveel mogelijk worden beperkt.
Zelenski sprak ook klare taal over het tegenoffensief van zijn strijdkrachten in het oosten van het land. "Goede berichten deze week uit de regio Charkov", zei hij in de gebruikelijke videoboodschap. Oekraïense legereenheden zijn met succes opgerukt naar de stad Balaklyja en hebben verscheidene dorpen heroverd op de Russen. "Het is nog niet de tijd namen te noemen waar de Oekraïense vlag weer wappert".
Ook in het zuiden van het land, rond Cherson, meldde Kiev vorderingen. Volgens de nieuwssite Ukrinform zijn bovendien opnieuw doelen op de Krim onder vuur genomen en werd een Russische gevechtshelikopter neergehaald.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/DPA) - Zeker 35 aanhangers van de Russische oppositiepartij Jabloko zijn maandag opgepakt, meldt partijleider Nikolaj Rybakov. Ze zijn aangehouden bij het hooggerechtshof, waar op dat moment het hoger beroep werd behandeld over de uitsluiting van de partij bij de komende parlementsverkiezingen in september.
38 minuten geledenLUIK (ANP/BELGA) - Duitse en Noorse helikopters helpen vanaf maandag bij het blussen van de grote brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat meldt de minister van Binnenlandse Zaken, Bernard Quintin. Het is de grootste natuurbrand ooit voor België.
1 uur geledenERBIL (ANP) - Het kantoor van de premier van de Koerdische Autonome Regio in Noord-Irak is aangevallen met Iraanse drones. Dat meldt premier Masrour Barzani op X. Volgens de lokale autoriteiten waren de drones geladen met explosieven, maar raakte niemand gewond.
2 uur geledenCATANIA (ANP) - In Sicilië is een Amerikaanse wandelaar om het leven gekomen die op de vulkaan de Etna door de bliksem werd getroffen. Volgens de krant La Sicilia liep hij tijdens een zware storm in een verboden gebied toen hij werd geraakt.
2 uur geledenMAUMERE (ANP/AFP/RTR) - Op het Indonesische eiland Flores zijn bijna 13.000 mensen ontheemd geraakt door de aardbeving van zaterdag, meldt de nationale rampendienst. Veel huizen zijn ingestort en burgers slapen al dagen in tenten of de open lucht.
2 uur geledenLUIK (ANP) - De grote natuurbrand die woedt in het oosten van België, breidt zich niet verder uit richting Duitsland. Dat meldt omroep WDR. De brand naderde zondagavond opnieuw de grensstad Monschau, waarbij tientallen mensen ook geëvacueerd moesten worden.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft berichten uitgewisseld met iemand die zich voordeed als de stafchef van het Witte Huis, Susie Wiles. Dat melden functionarissen aan nieuwssite Politico. Binnen de Britse regering zou zijn gevreesd dat de telefoon van de stafchef opnieuw was gehackt.
5 uur geleden