Zelenski: begroting 2023 in teken van oorlog
KIEV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft woensdag gezegd dat de begroting voor 2023 voor een groot deel in het teken staat van de oorlog tegen de Russen. Meer dan een biljoen hryvnia (ongeveer 27,5 miljard euro) is bestemd voor defensie en veiligheid.
In zijn avondtoespraak beloofde Zelenski dat sociale verplichtingen, zoals pensioenen, volledig zullen worden nagekomen. Uitgaven die niet absoluut noodzakelijk zijn, moeten zoveel mogelijk worden beperkt.
Zelenski sprak ook klare taal over het tegenoffensief van zijn strijdkrachten in het oosten van het land. "Goede berichten deze week uit de regio Charkov", zei hij in de gebruikelijke videoboodschap. Oekraïense legereenheden zijn met succes opgerukt naar de stad Balaklyja en hebben verscheidene dorpen heroverd op de Russen. "Het is nog niet de tijd namen te noemen waar de Oekraïense vlag weer wappert".
Ook in het zuiden van het land, rond Cherson, meldde Kiev vorderingen. Volgens de nieuwssite Ukrinform zijn bovendien opnieuw doelen op de Krim onder vuur genomen en werd een Russische gevechtshelikopter neergehaald.
Meer uit Buitenland
MOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - De benarde Oekraïense stad Olesjky kan maandelijks humanitaire hulptransporten verwachten, zegt bezetter Rusland. Dat zou het land met bemiddelaar Melania Trump hebben afgesproken nu niet alle inwoners een gevechtspauze hebben aangegrepen om een veilig heenkomen te zoeken.
1 uur geledenHEBRON (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zich teruggetrokken uit Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever na een militaire operatie, aldus een militaire functionaris. De operatie begon nadat twee Palestijnen twee Israëlische soldaten hadden doodgeschoten in Hebron. De schutters werden hierna zelf gedood.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever heeft maandagochtend zijn ontslag ingediend bij de koning, maar dat is niet direct aanvaard. Koning Filip roept alle betrokken partijen op om alsnog tot een akkoord te komen. De Wever moet vrijdag weer naar de koning.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Na de Franse schoolvakantie zijn ook de scholierenprotesten in het land hervat. Er zijn berichten dat jongeren in steden als Parijs, Marseille en Rennes proberen om middelbare scholen te blokkeren.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever gaat maandagochtend naar de koning om zijn ontslag in te dienen, schrijven Belgische media. Dat gebeurt volgens de VRT om 09.30 uur.
5 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump is toegevoegd aan de lijst met vijanden van de persvrijheid van Reporters sans frontières (RSF). De journalistenorganisatie beschuldigt Trump ervan zijn macht te gebruiken tegen mediaorganisaties waarvan hij de berichtgeving niet waardeert.
5 uur geledenURDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.
10 uur geleden