Zelenski aangekomen in Washington voor ontmoeting met Biden
WASHINGTON (ANP) - Volodimir Zelenski is gearriveerd in Washington, waar hij de Amerikaanse president Joe Biden ontmoet en een toespraak tot het Congres houdt. Het is de eerste keer dat de Oekraïense president zijn land heeft verlaten sinds de Russische invasie. Hij was in de ochtend vanuit Polen vertrokken met een toestel van de Amerikaanse luchtmacht.
Het zeldzame werkbezoek vindt plaats op uitnodiging van Biden. Zelenski hoopt de samenwerking tussen de landen met betrekking tot de oorlog te versterken. De militaire steun van de Amerikanen is zeer belangrijk voor Oekraïne, dat bijna tien maanden geleden werd binnengevallen door Russische troepen.
"Veel te bespreken", twitterde Biden. Amerikaanse parlementariërs trekken een vergelijking met het bezoek van de Britse leider Winston Churchill, die 81 jaar geleden naar Washington kwam. Hij deed kort na de Japanse aanval op de Amerikaanse marinebasis Pearl Harbor in 1941 een beroep op toenmalig president Franklin Roosevelt om de afzijdigheid van de Verenigde Staten in de Tweede Wereldoorlog te beëindigen. Zelenski vergeleek het verzet van zijn land eerder met de eenzame strijd van het Verenigd Koninkrijk tegen de nazi’s voordat de VS na ‘Pearl Harbor’ afscheid namen van hun isolationisme.
Persconferentie
Beide staatshoofden houden na hun ontmoeting een gezamenlijke persconferentie rond 22.30 uur Nederlandse tijd. Biden zal een nieuw wapenpakket aankondigen, ter waarde van bijna 2 miljard dollar. Dat moet Oekraïne helpen om zichzelf te verdedigen. Het Oekraïense leger krijgt onder meer een Patriot-luchtafweersysteem. Een Amerikaanse topfunctionaris omschreef dat als "een belangrijke troef om het volk te verdedigen tegen de barbaarse aanvallen van Rusland op de kritieke infrastructuur van Oekraïne".
Zelenski en Biden hebben elkaar sinds het uitbreken van de oorlog meermaals gesproken, maar van een ontmoeting was het nog niet gekomen. Het is voor de Oekraïense president niet zijn eerste bezoek aan het Witte Huis. Hij werd daar in september 2021 ook al door Biden ontvangen. De Amerikaanse president zei toen toegewijd te zijn aan de soevereiniteit en territoriale integriteit van Oekraïne, waar toen alleen in het oosten oorlog was.
Het Witte Huis meldt dat de Oekraïense president slechts enkele uren in Washington zal zijn en daarna direct terugkeert naar zijn land. Zijn speech voor de gezamenlijke kamers van het Amerikaanse parlement staat gepland om 01.30 uur Nederlandse tijd. Daarna gaat hij weer terug naar Kiev.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is een grote hoeveelheid hulpgoederen van het Rode Kruis verloren gegaan. Een van de belangrijkste opslaglocaties met daarin hulpgoederen met een waarde van meer dan 1,5 miljoen euro werd volledig verwoest, aldus het Rode Kruis.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Door nachtelijke Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn ten minste 21 doden gevallen, melden de hulpdiensten. Daarnaast zouden 85 mensen gewond zijn geraakt, onder wie twee kinderen. Eerder werden zeventien doden gemeld.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Door een bomexplosie in de Syrische hoofdstad Damascus zijn zeker vijf doden gevallen. Nog eens zestien mensen raakten gewond, melden de Syrische autoriteiten.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement namens het hele land excuses aangeboden aan vrouwen die in de vorige eeuw onder druk hun kinderen hebben afgestaan. Hij sprak terwijl gedupeerden toekeken vanaf de publieke tribune over een "schandvlek" in de Britse geschiedenis en bevestigde dat wordt gekeken naar compensatieregelingen.
5 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.
8 uur geleden