Zelenski: 2023 wordt het jaar van onze overwinning
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski schrijft op sociale media dat "2023 het jaar wordt van onze overwinning". Het is vrijdag precies een jaar geleden dat Russische troepen Oekraïne binnenvielen, na maanden van opgelopen spanningen.
Zelenski stelt dat op 24 februari 2022 "miljoenen" inwoners van zijn land een keuze hebben gemaakt. "Niet een witte vlag, maar de blauw-gele", verwijzend naar de Oekraïense vlag. "Niet vluchten, maar onder ogen zien. Zich verzetten en vechten."
De president omschrijft het eerste jaar van de oorlog als een met "pijn, verdriet, vertrouwen en eenheid" en zegt dat de Oekraïners "onoverwinnelijk bleven". De tekst gaat gepaard met een video van bijna anderhalve minuut waarin het leed en de volharding van het Oekraïense volk worden getoond.
Oekraïne werd een jaar geleden vanuit diverse richtingen door Rusland aangevallen en moest zich in de eerste maanden defensief opstellen. Al snel werd een algemene mobilisatie afgekondigd, wat voor de meeste mannen betekende dat ze in Oekraïne beschikbaar moesten blijven voor het leger. Het tegenoffensief begon na een half jaar en de strijd wordt nu vooral gevoerd in het oosten van het land.
Meer uit Buitenland
BORISOGLEBSK (ANP/RTR) - De Oekraïense marine zegt zes Russische gevechtsvliegtuigen te hebben vernietigd bij een aanval op een vliegveld. Het zou gaan om bommenwerpers van het type Soechoj Soe-34M, die gebruikt zouden worden om Oekraïne te bombarderen.
26 minuten geledenDANDONG (ANP/RTR/AFP) - China en Noord-Korea hebben na jaren vertraging feestelijk een grote brug tussen de landen geopend. Trucks met vlaggen van de buurlanden reden over de verbinding over de rivier Yalu en toeschouwers in de Chinese grensstad Dandong maakten selfies.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Premier Rob Jetten roept alle EU-regeringsleiders op meer te doen om Oekraïne te ondersteunen. Het moet gaan om onder meer financiële en militaire steun. Veel Europese landen blijven achter in hun hulp aan Oekraïne, zei Jetten voor het begin van de EU-top. "Laten we dus een tandje bijzetten." Ook de Amerikanen moeten Oekraïne meer steunen, vindt de premier.
2 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben opnieuw voorgesteld dat Europese landen miljarden euro's aan bevroren tegoeden van de Russische centrale bank afstaan. De VS zouden die willen gaan beheren om zo de onderhandelingen met Rusland over een einde aan de oorlog op gang te brengen, meldt de Financial Times.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Zeker 29 leerlingen zijn in Pakistan om het leven gekomen toen het dak van een school instortte. Ook een docente overleefde dat niet, berichten Pakistaanse media.
2 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/RTR/AFP) - Costa Rica heeft een eigen megagevangenis geopend. Die heet CACCO en moet ruimte bieden voor meer dan 5000 gevangenen. "Wie de wet breekt, moet daarvoor de prijs betalen", zei de rechtse president Laura Fernández in een grote gang met rijen cellen. Ze beloofde misdaad hard aan te pakken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Oekraïne gaat weer Russische olieraffinaderijen bestoken, ondanks Amerikaanse druk om af te zien van dergelijke aanvallen. Dat zei president Volodymyr Zelensky in een interview met zakenkrant Financial Times.
3 uur geleden