Zelenski: 2023 wordt het jaar van onze overwinning
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski schrijft op sociale media dat "2023 het jaar wordt van onze overwinning". Het is vrijdag precies een jaar geleden dat Russische troepen Oekraïne binnenvielen, na maanden van opgelopen spanningen.
Zelenski stelt dat op 24 februari 2022 "miljoenen" inwoners van zijn land een keuze hebben gemaakt. "Niet een witte vlag, maar de blauw-gele", verwijzend naar de Oekraïense vlag. "Niet vluchten, maar onder ogen zien. Zich verzetten en vechten."
De president omschrijft het eerste jaar van de oorlog als een met "pijn, verdriet, vertrouwen en eenheid" en zegt dat de Oekraïners "onoverwinnelijk bleven". De tekst gaat gepaard met een video van bijna anderhalve minuut waarin het leed en de volharding van het Oekraïense volk worden getoond.
Oekraïne werd een jaar geleden vanuit diverse richtingen door Rusland aangevallen en moest zich in de eerste maanden defensief opstellen. Al snel werd een algemene mobilisatie afgekondigd, wat voor de meeste mannen betekende dat ze in Oekraïne beschikbaar moesten blijven voor het leger. Het tegenoffensief begon na een half jaar en de strijd wordt nu vooral gevoerd in het oosten van het land.
Meer uit Buitenland
ISTANBUL (ANP/RTR) - Vredesonderhandelingen tussen Afghanistan en Pakistan in Istanbul zijn geëindigd zonder oplossing, zeggen anonieme bronnen uit beide landen tegen persbureau Reuters. De onderhandelingen, die zaterdag begonnen, moesten een einde maken aan de gevechten aan de grens die sinds enkele weken plaatsvinden.
2 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De menselijke resten die Hamas maandag aan Israël overdroeg, zijn van een gijzelaar van wie eerder al resten zijn overgedragen, aldus Israëlische media. Die persoon is begraven in Israël. Er zou volgens forensisch onderzoek geen match zijn met de dertien overleden gijzelaars die zich nog in Gaza bevinden.
16 minuten geledenBONN (ANP) - VN-klimaatorganisatie UNFCCC ziet "groeiende vooruitgang" bij de voorhoede van landen die op tijd waren met het indienen van nieuwe klimaatambities. De meeste landen ter wereld hebben de deadline daarvoor echter gemist. Tien jaar na het Klimaatakkoord van Parijs hebben 64 landen hun plannen voor 2035 binnen de deadline ingeleverd. De Europese Unie, inclusief Nederland, hoort daar vooralsnog niet bij.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De man die terechtstaat voor de moord op de voormalige Japanse premier Shinzo Abe, heeft dinsdag schuld bekend. De 45-jarige verdachte was aangeklaagd voor moord en het overtreden van de wapenwetgeving. "Alles is waar", zei hij in de rechtbank.
2 uur geledenKINGSTON (ANP/DPA) - Orkaan Melissa blijft in kracht toenemen op weg naar Jamaica. Maandagavond waren de windsnelheden opgelopen tot 280 kilometer per uur. Melissa komt naar verwachting dinsdagochtend vroeg (lokale tijd) aan land in het zuidwesten van het Caribische eiland.
3 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse premier Sanae Takaichi gaat de Amerikaanse president Donald Trump nomineren voor de Nobelprijs voor de Vrede. Dat heeft Witte Huis-persvoorlichter Karoline Leavitt laten weten aan verslaggevers.
4 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolas Maduro heeft maandag aangekondigd dat hij energieafspraken met Trinidad en Tobago heeft opgeschort. De eilandstaat voor de kust van Venezuela verwelkomde dit weekend een Amerikaans oorlogsschip.
7 uur geleden