Zelenski: 2023 wordt het jaar van onze overwinning
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski schrijft op sociale media dat "2023 het jaar wordt van onze overwinning". Het is vrijdag precies een jaar geleden dat Russische troepen Oekraïne binnenvielen, na maanden van opgelopen spanningen.
Zelenski stelt dat op 24 februari 2022 "miljoenen" inwoners van zijn land een keuze hebben gemaakt. "Niet een witte vlag, maar de blauw-gele", verwijzend naar de Oekraïense vlag. "Niet vluchten, maar onder ogen zien. Zich verzetten en vechten."
De president omschrijft het eerste jaar van de oorlog als een met "pijn, verdriet, vertrouwen en eenheid" en zegt dat de Oekraïners "onoverwinnelijk bleven". De tekst gaat gepaard met een video van bijna anderhalve minuut waarin het leed en de volharding van het Oekraïense volk worden getoond.
Oekraïne werd een jaar geleden vanuit diverse richtingen door Rusland aangevallen en moest zich in de eerste maanden defensief opstellen. Al snel werd een algemene mobilisatie afgekondigd, wat voor de meeste mannen betekende dat ze in Oekraïne beschikbaar moesten blijven voor het leger. Het tegenoffensief begon na een half jaar en de strijd wordt nu vooral gevoerd in het oosten van het land.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - Het aantal vastgestelde ebolabesmettingen in Congo is opgelopen tot 1926. Dat meldt de republiek, die eveneens melding maakt van 702 sterfgevallen door ebola.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen herhaalt dat zij wil dat er leeftijdsbeperkingen voor sociale media voor kinderen komen. Een voorstel daarover wil ze namens het dagelijks bestuur van de EU na de zomer presenteren.
30 minuten geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk gaat "in de komende dagen" de Russische ambassadeur ontbieden, meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot aan de Franse zender BFMTV. De minister beschuldigt Rusland van spionage en sabotage in zo'n tien Europese landen, waaronder Frankrijk.
51 minuten geledenFONTAINEBLEAU (ANP) - De grote natuurbrand bij Fontainebleau, ten zuidoosten van Parijs, kan mogelijk nog dagen, misschien zelfs weken aanhouden. Dat zegt de brandweer ter plaatse in het bijzijn van minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez. Die is daar maandagochtend gearriveerd om de hulpdiensten moed in te spreken.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse oud-president Yoon Suk-yeol is in eerste aanleg veroordeeld tot twee jaar cel voor het schenden van wetgeving rond de financiering van politieke partijen. Ook is er beslag gelegd op onder diezelfde wet onrechtmatig verkregen geld.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Bij Oekraïense droneaanvallen op de regio rond Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen en vijf gewond geraakt. Dat heeft het plaatselijke bewind maandag bekendgemaakt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben nog steeds geen overeenstemming over het 21e EU-sanctiepakket tegen Rusland. De ambassadeurs van de lidstaten hebben daar de afgelopen week, inclusief zondag, zonder resultaat over vergaderd. Maandag wordt er tijdens de vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel verder over gesproken, maar er wordt geen overeenkomst verwacht.
2 uur geleden