Zelenski: 2023 wordt het jaar van onze overwinning
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski schrijft op sociale media dat "2023 het jaar wordt van onze overwinning". Het is vrijdag precies een jaar geleden dat Russische troepen Oekraïne binnenvielen, na maanden van opgelopen spanningen.
Zelenski stelt dat op 24 februari 2022 "miljoenen" inwoners van zijn land een keuze hebben gemaakt. "Niet een witte vlag, maar de blauw-gele", verwijzend naar de Oekraïense vlag. "Niet vluchten, maar onder ogen zien. Zich verzetten en vechten."
De president omschrijft het eerste jaar van de oorlog als een met "pijn, verdriet, vertrouwen en eenheid" en zegt dat de Oekraïners "onoverwinnelijk bleven". De tekst gaat gepaard met een video van bijna anderhalve minuut waarin het leed en de volharding van het Oekraïense volk worden getoond.
Oekraïne werd een jaar geleden vanuit diverse richtingen door Rusland aangevallen en moest zich in de eerste maanden defensief opstellen. Al snel werd een algemene mobilisatie afgekondigd, wat voor de meeste mannen betekende dat ze in Oekraïne beschikbaar moesten blijven voor het leger. Het tegenoffensief begon na een half jaar en de strijd wordt nu vooral gevoerd in het oosten van het land.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is zondag aangekomen in Kyiv voor overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij wordt vergezeld door topbestuurders van Duitse defensiebedrijven.
36 minuten geledenRIGA (ANP/RTR) - De centrumpartij United List van de Letse premier Andris Kulbergs heeft de parlementsverkiezingen van zaterdag met ruime voorsprong gewonnen. Na telling van 88 procent van de stemmen kreeg de pro-Oekraïense partij 36,6 procent van de stemmen.
39 minuten geledenBARCELONA (ANP) - Zwaar noodweer heeft in Catalonië in de nacht van zaterdag op zondag tot overstromingen en grote verkeersproblemen geleid. Straten in en rond Barcelona liepen onder water en wegen werden afgesloten, melden Spaanse media, waaronder El País.
1 uur geledenITHACA (ANP) - De rector van Cornell University heeft maatregelen beloofd na de ophef over de vermeende groepsverkrachting van een studente in 2024. "Dit zal geen moment zijn dat zomaar voorbijgaat", zei Michael Kotlikoff zaterdag in een videoboodschap van acht minuten.
1 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Jemenitische strijdkrachten van de internationaal erkende regering hebben aanvallen uitgevoerd op de Houthi's in de hoofdstad Sanaa en de noordelijke provincie Saada. Dat meldde een woordvoerder van de strijdkrachten in de nacht van zaterdag op zondag.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben twee leden van de Iraanse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het land uitgezet. Ze waren ondanks een bevel om te vertrekken in de VS gebleven, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag.
7 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft zaterdag geprobeerd de leider van Hamas in Gaza te doden met een luchtaanval op een appartement. Volgens lokale functionarissen stierven vijf mensen door de aanval. Het is onduidelijk of Hamaskopstuk Ali al-Amoudi nog leeft.
9 uur geleden