Zelenski: 2023 wordt het jaar van onze overwinning
KIEV (ANP) - De Oekraïense president Volodimir Zelenski schrijft op sociale media dat "2023 het jaar wordt van onze overwinning". Het is vrijdag precies een jaar geleden dat Russische troepen Oekraïne binnenvielen, na maanden van opgelopen spanningen.
Zelenski stelt dat op 24 februari 2022 "miljoenen" inwoners van zijn land een keuze hebben gemaakt. "Niet een witte vlag, maar de blauw-gele", verwijzend naar de Oekraïense vlag. "Niet vluchten, maar onder ogen zien. Zich verzetten en vechten."
De president omschrijft het eerste jaar van de oorlog als een met "pijn, verdriet, vertrouwen en eenheid" en zegt dat de Oekraïners "onoverwinnelijk bleven". De tekst gaat gepaard met een video van bijna anderhalve minuut waarin het leed en de volharding van het Oekraïense volk worden getoond.
Oekraïne werd een jaar geleden vanuit diverse richtingen door Rusland aangevallen en moest zich in de eerste maanden defensief opstellen. Al snel werd een algemene mobilisatie afgekondigd, wat voor de meeste mannen betekende dat ze in Oekraïne beschikbaar moesten blijven voor het leger. Het tegenoffensief begon na een half jaar en de strijd wordt nu vooral gevoerd in het oosten van het land.
Meer uit Buitenland
JEREVAN (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres heeft regeringen opgeroepen te stoppen met het subsidiëren van de productie van fossiele brandstoffen, wat volgens hem "gelijkstaat aan het subsidiëren van zelfmoord".
1 uur geledenRUSSEL (ANP) - De druk op Rusland moet worden opgevoerd, zeker nu dat land zich niet aan het energiebestand met Oekraïne houdt, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag. In plaats van zich aan de afspraak te houden om elkaars energievoorzieningen niet aan te vallen, is Rusland juist aan het escaleren, zei Von der Leyen voor het begin van de tweede dag van de top van EU-regeringsleiders.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het was het Witte Huis dat opdracht heeft gegeven om het Amerikaanse satellietnetwerk dat de Oekraïense krijgsmacht gebruikt, af te knijpen, zeggen bronnen tegen persbureau Reuters. De beperkingen voor het Starshield-netwerk eerder deze week brachten Oekraïense militairen volgens Kyiv acuut in het nauw.
1 uur geledenKASTERLEE (ANP) - De Belgische politie heeft een tandarts opgepakt na meldingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag. Het Openbaar Ministerie meldt dat er zeven slachtoffers bekend zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De nieuwe persvoorlichter van het Witte Huis Katie Zacharia heeft toegegeven dat ze nooit is geslaagd voor het speciale examen dat nodig is om advocaat te worden in de Verenigde Staten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het een schande dat zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aanvallen op Russische raffinaderijen heeft hervat. Trump voegde daar in een interview met Newsmax aan toe dat Zelensky met de actie de wereldwijde energieprijzen opdrijft.
7 uur geledenBEND (ANP/AFP/RTR) - Bij de schietpartij op een basisschool in de Amerikaanse staat Oregon zijn drie kinderen en een lerares omgekomen. Dat bevestigde de politie in de plaats Bend donderdagavond plaatselijke tijd. De jonge slachtoffers waren 5, 8 en 11 jaar oud. Een 7-jarig kind en een lerares verkeren in kritieke toestand.
8 uur geleden