Zelenski: 20 procent van Oekraïne bezet door Rusland
LUXEMBURG (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft ongeveer 20 procent van het Oekraïense grondgebied bezet. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft dat gezegd in een videoboodschap aan het parlement in Luxemburg.
"We moeten ons verdedigen tegen bijna het hele Russische leger. Alle gevechtsklare Russische militaire formaties zijn betrokken bij deze agressie", vertelde Zelenski. Hij voegde eraan toe dat de frontlinies zich uitstrekken over meer dan 1000 kilometer en zei ook dat in Oost-Oekraïne dagelijks tot honderd mensen sterven en ook nog een 450 tot 500 mensen gewond raken.
Zelenski riep op tot meer EU-sancties tegen Rusland en meer wapens voor Oekraïne. Hij zei ook dat Oekraïne zichzelf al ziet als onderdeel van de Europese Unie, waar het land graag lid van wil worden. "Ik geloof dat Oekraïne door zijn acties al laat zien dat het voldoet aan de Europese criteria." Over de Russische president Vladimir Poetin zei hij, zonder een naam te noemen, dat "een individu gestopt moet worden bij het vernietigen van Europese waarden".
Het is vrijdag de honderdste dag van de Russische invasie in Oekraïne en een einde is nog niet in zicht. De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn weken geleden stukgelopen. De landen geven daar elkaar de schuld van. Voor zover bekend kwamen de Oekraïense en Russische onderhandelaars op 29 maart voor het laatst fysiek bijeen.
Meer uit Buitenland
NEUSS (ANP/DPA) - Volgens Duitse autoriteiten is een omstreden veiling van holocaustobjecten geannuleerd. De kavels zijn inmiddels verwijderd van de website van het veilinghuis in het West-Duitse Neuss.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De kans groeit dat het Amerikaanse parlement een vrijgave van de zogenoemde Epstein-documenten gaat afdwingen. De dossiers gaan over een spraakmakend misbruikschandaal waarin de Republikeinse president Donald Trump mogelijk een rol speelt. Volgens een Republikeinse parlementariër zullen mogelijk honderd of meer partijgenoten meestemmen met de oppositionele Democraten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Gerald R. Ford is met een begeleidende vloot aangekomen in de Caribische Zee, meldt het Amerikaanse ministerie van Defensie. De vloot is de Caribische wateren binnengevaren via de Anegada-passage, een waterweg ten oosten van de Britse Maagdeneilanden.
3 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Twee weken na de feestelijke opening van het Groot Egyptische Museum (GEM) in Caïro is besloten de bezoekersstromen te beheersen. Toegangskaarten kunnen alleen nog voor een tijdvak worden geboekt. Vanaf begin december is de ticketverkoop tot nader order alleen nog online mogelijk, meldt het museum.
4 uur geledenQUITO (ANP/AFP) - De president van Ecuador, Daniel Noboa, zegt op X de leider van 's lands grootste drugskartel te hebben gearresteerd. Het gaat om 'Pipo' Chavarría, die aan het hoofd staat van Los Lobos, aldus Noboa in zijn bericht. Volgens de president veinsde Pipo dat hij dood was en zat hij met een valse identiteit ondergedoken in Europa, vanwaaruit hij het drugskartel runde en opdracht gaf tot moord. Noboa voegt eraan toe dat "Ecuador vandaag wint".
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Markus Söder, de premier van de Duitse deelstaat Beieren, heeft AfD'ers uitgemaakt voor "hofnarren van Poetin". Tijdens een bijeenkomst voor jonge Duitse conservatieven noemde Söder politici van de radicaalrechtse partij "slijmers, narren aan Poetins hof en dienaars van het Kremlin". De premier vervolgde zijn kritiek door te zeggen dat de AfD deels uit "vreemde mensen" bestaat, van wie sommigen vervolgd worden voor uiteenlopende zaken, zoals extremisme. "We hebben een totaal ander idee van vrijheid."
6 uur geledenMANILLA (ANP/DPA) - Honderdduizenden mensen hebben deelgenomen aan een protestbijeenkomst in de Filipijnse hoofdstad Manilla om een corruptieschandaal aan de kaak te stellen waarbij bondgenoten van president Ferdinand Marcos zijn betrokken. Volgens de politie waren er naar schatting 550.000 mensen aanwezig. Het was de grootste protestactie tot nu toe tegen het corruptieschandaal dat eerder dit jaar aan het licht kwam.
7 uur geleden