Zelenski: 20 procent van Oekraïne bezet door Rusland
LUXEMBURG (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft ongeveer 20 procent van het Oekraïense grondgebied bezet. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft dat gezegd in een videoboodschap aan het parlement in Luxemburg.
"We moeten ons verdedigen tegen bijna het hele Russische leger. Alle gevechtsklare Russische militaire formaties zijn betrokken bij deze agressie", vertelde Zelenski. Hij voegde eraan toe dat de frontlinies zich uitstrekken over meer dan 1000 kilometer en zei ook dat in Oost-Oekraïne dagelijks tot honderd mensen sterven en ook nog een 450 tot 500 mensen gewond raken.
Zelenski riep op tot meer EU-sancties tegen Rusland en meer wapens voor Oekraïne. Hij zei ook dat Oekraïne zichzelf al ziet als onderdeel van de Europese Unie, waar het land graag lid van wil worden. "Ik geloof dat Oekraïne door zijn acties al laat zien dat het voldoet aan de Europese criteria." Over de Russische president Vladimir Poetin zei hij, zonder een naam te noemen, dat "een individu gestopt moet worden bij het vernietigen van Europese waarden".
Het is vrijdag de honderdste dag van de Russische invasie in Oekraïne en een einde is nog niet in zicht. De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn weken geleden stukgelopen. De landen geven daar elkaar de schuld van. Voor zover bekend kwamen de Oekraïense en Russische onderhandelaars op 29 maart voor het laatst fysiek bijeen.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
51 minuten geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
53 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil dat bemiddelaar Pakistan nogmaals bevestigt dat het onder een bestand valt dat de VS en Iran hebben gesloten. Dat meldde de Libanese regering nadat de Israëlische bombardementen ook na het staakt-het-vuren waren doorgegaan.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist de komende dagen concrete toezeggingen van de landen die willen helpen de Straat van Hormuz te heropenen voor de scheepvaart, zeggen bronnen tegen meerdere media. NAVO-topman Mark Rutte, die Trump woensdag bezocht, heeft die boodschap volgens het Duitse Der Spiegel en persbureau Reuters doorgegeven.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA/RTR) - De hevige Israëlische aanvallen op Libanon schenden volgens de Iraanse president Masoud Pezeshkian de wapenstilstand tussen de VS en Iran. Ze maken onderhandelingen volkomen zinloos, beklemtoonde hij. Iran laat volgens de president "het volk van Libanon niet alleen". Ook parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf vindt dat de VS het akkoord hebben geschonden door de bloedige aanvallen in Libanon.
2 uur geleden