Zelenski: 20 procent van Oekraïne bezet door Rusland
LUXEMBURG (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft ongeveer 20 procent van het Oekraïense grondgebied bezet. De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft dat gezegd in een videoboodschap aan het parlement in Luxemburg.
"We moeten ons verdedigen tegen bijna het hele Russische leger. Alle gevechtsklare Russische militaire formaties zijn betrokken bij deze agressie", vertelde Zelenski. Hij voegde eraan toe dat de frontlinies zich uitstrekken over meer dan 1000 kilometer en zei ook dat in Oost-Oekraïne dagelijks tot honderd mensen sterven en ook nog een 450 tot 500 mensen gewond raken.
Zelenski riep op tot meer EU-sancties tegen Rusland en meer wapens voor Oekraïne. Hij zei ook dat Oekraïne zichzelf al ziet als onderdeel van de Europese Unie, waar het land graag lid van wil worden. "Ik geloof dat Oekraïne door zijn acties al laat zien dat het voldoet aan de Europese criteria." Over de Russische president Vladimir Poetin zei hij, zonder een naam te noemen, dat "een individu gestopt moet worden bij het vernietigen van Europese waarden".
Het is vrijdag de honderdste dag van de Russische invasie in Oekraïne en een einde is nog niet in zicht. De vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne zijn weken geleden stukgelopen. De landen geven daar elkaar de schuld van. Voor zover bekend kwamen de Oekraïense en Russische onderhandelaars op 29 maart voor het laatst fysiek bijeen.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
11 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
11 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
14 uur geleden