Zeker 100 doden door aardbevingen Afghanistan, vrees voor meer
KABUL (ANP/DPA) - In Afghanistan zijn zeker honderd doden gevallen door aardbevingen in het westen van het land, volgens schattingen van de Verenigde Naties. Ook zouden zo'n vijfhonderd mensen gewond zijn geraakt.
Er wordt gevreesd voor veel meer doden. Volgens onbevestigde berichten zou het aantal sterfgevallen op 320 liggen. 456 huizen zouden zijn verwoest en nog eens 135 zouden zijn beschadigd, schat de VN-organisatie voor humanitaire hulp OCHA. Zo'n 4200 mensen zouden zijn getroffen door de bevingen.
Zaterdagochtend deden in korte tijd minstens acht aardbevingen het grensgebied bij Iran trillen. Het Amerikaanse aardbevingsmeetstation USGS schatte de kracht van de bevingen tussen de 4,6 en 6,3. De bevingen deden zich voor in de ochtend, ten noordwesten van de Afghaanse stad Herat, op een diepte van 10 kilometer.
Iran
De VN en hulporganisaties als Artsen Zonder Grenzen en de Rode Halve Maan zijn actief in de regio om hulp te verlenen.
De aardbevingen waren ook voelbaar in buurland Iran. Inwoners van de metropool Mashhad in Iran, zo'n 300 kilometer van het aardbevingsgebied, zeiden dat de muren van hun huizen trilden. Volgens de Iraanse staatsmedia werden teams naar grensgebieden gestuurd om mogelijke schade te inspecteren. Er waren tientallen naschokken voelbaar.
Zware aardbevingen komen vaker voor in de regio waar verschillende tektonische platen bij elkaar komen. In 2022 kwamen in Afghanistan ruim duizend mensen om het leven als gevolg van een verwoestende aardbeving. Veel huizen in het land zijn slecht gebouwd en aardbevingen veroorzaken dan ook grote schade.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering heeft aangekondigd de regels voor het afschieten van wolven te versoepelen. Nu mogen boeren wolven alleen afschieten als die vee in beschermde omheiningen aanvallen, maar na een beleidswijziging mag dat ook buiten die omheiningen.
5 uur geledenMUMBAI (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is aangekomen in India voor een driedaags bezoek. De landen hopen een deal te sluiten over de aankoop door India van een honderdtal Dassault Rafale-gevechtsvliegtuigen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert Duvall is op 95-jarige leeftijd overleden. Dat meldt entertainmentwebsite TMZ, dat verwijst naar een verklaring van zijn vrouw Luciana op Facebook. Duvall speelde rollen in films als The Godfather, Apocalypse Now en To Kill a Mockingbird.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en veertien andere westerse landen staan in een verklaring stil bij het overlijden van Aleksej Navalny twee jaar geleden. Hun regeringen pleiten daarin opnieuw voor een "grondig en transparant" onderzoek naar de omstandigheden rond de dood van de Russische oppositieleider.
10 uur geledenPYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een straat gebouwd speciaal voor de nabestaanden van militairen die zijn omgekomen tijdens de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dictator Kim Jong-un was volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap persoonlijk aanwezig bij de opening, samen met zijn dochter Ju Ae.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het Amerikaanse standpunt over het Iraanse atoomprogramma "is realistischer geworden". Dit stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken een dag voor de tweede onderhandelingsronde, bericht staatspersbureau IRNA.
12 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Op Rosenmontag zijn in verschillende Duitse steden de jaarlijkse carnavalsoptochten gehouden. Traditiegetrouw werden politieke wereldleiders bespot met karikaturen op de praalwagens.
12 uur geleden