Zeeuwen gaan in gesprek met Rijk over voorwaarden kerncentrales
BORSSELE (ANP) - Het handhaven van de groene buffer tussen industriegebied en de omliggende polders, niet nog meer horizonvervuiling en een veilige verwerking van kernafval met een concreet plan voor het definitief opslaan van radioactief afval. Dit zijn enkele punten uit een lijst met voorwaarden die een groep van honderd inwoners van de Zeeuwse gemeente Borsele stelt aan de bouw van twee nieuwe kerncentrales.
De Borselse Voorwaarden Groep is gevormd op initiatief van de gemeente en bestaat uit een aantal ingelote inwoners en een vertegenwoordiging van dorpsraden. In samenwerking met experts heeft de groep een pakket voorwaarden samengesteld voor onder meer de bouw van nieuwe kerncentrales en het verzorgen van verbindingen tussen windmolens op zee en het landelijke elektriciteitsnet.
De gemeente bundelt die voorwaarden met een lijst voorwaarden die de provincie inventariseert. Daarna gaan de Zeeuwse overheden de voorwaarden met het Rijk bespreken. "De voorwaarden gaan expliciet niet over de vraag óf en waar grootschalige energieprojecten doorgang moeten vinden. Daar gaat het Rijk over", benadrukt de gemeente Borsele.
Voorkeurslocatie
Eind vorig jaar wees het ministerie van Economische Zaken en Klimaat het dorp Borssele aan als voorkeurslocatie voor twee nieuwe kerncentrales. De meeste grote partijen die meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen willen meer kerncentrales. De VVD schrijft in haar verkiezingsprogramma dat kernenergie noodzakelijk is om de klimaatdoelen te halen, NSC vindt dat voor de energievoorziening kernenergie samen met zon, wind, geothermie, groen gas en waterstof de toekomst heeft en BBB stelt dat het zich zal inzetten voor kernenergie.
GroenLinks-PvdA zit niet op die lijn. Lijsttrekker Frans Timmermans zei eind oktober in een debat met NSC-voorman Pieter Omtzigt dat kernenergie niet kostenefficiënt en niet nodig is in Nederland. Woensdag zei Timmermans bij Khalid & Sophie dat de mensen in Borssele is verteld dat "er net zo'n leuk klein ding komt als er nu staat", maar dat de nieuwe kerncentrales veel groter worden.
Waanzinnig duur
Ook de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) plaatst kanttekeningen. De organisatie noemt kerncentrales "waanzinnig duur" en stelt dat ze maar voor een heel klein deel bijdragen aan de opwekking van elektriciteit in Nederland. Ook wijst de ZMf op de veiligheidsrisico's. "Het radioactieve afval dat onvoorstelbaar lang gevaarlijk blijft, komt op het bord van de volgende generaties."
Ondernemersorganisatie VNO-NCW Zeeland Brabant is wel positief en denkt dat de Zeeuwse industrie kan profiteren van de bouw van twee nieuwe kerncentrales, omdat dan voor "een betrouwbare en continue energievoorziening" kan worden gezorgd. "Dit zal de concurrentiepositie van de Zeeuwse bedrijven versterken en hun mogelijkheden voor groei en innovatie vergroten."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil "zorgvuldig haast maken" met de hersteloperatie voor toeslagenouders, maar Kamerleden zien geen concrete actie bij partijloos staatssecretaris Sandra Palmen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hekelt de grote vertraging die een meldpunt voor buitenlandse intimidatie oploopt. Het kabinet meldde deze week dat het meldpunt er pas medio 2028 zal zijn omdat "de vereiste juridische grondslag" ontbreekt. Een meerderheid van de Kamer vindt dat veel te laat.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt de wederopbouw van Syrië dit jaar nog met 15 miljoen euro. Dat maakte minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag bekend tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank in Bangkok.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet werkt aan een fokverbod voor dolfijnen. Volgens staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) kunnen dolfijnen in gevangenschap niet hun natuurlijke gedrag vertonen. Daarom wil hij het houden van dolfijnen uitfaseren. Erkens denkt dat het verbod over ongeveer twee jaar kan ingaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD wil kijken of woningen toch weer op het gas aangesloten kunnen worden. "Er is sprake van een woningcrisis en daar moeten we naar handelen", zei Kamerlid Jurgen Nobel in een debat. Dat aardgasvrije nieuwbouwwoningen sinds 2018 de norm zijn, werkt volgens hem krapte op het stroomnet in de hand en zou daarmee woningbouw vertragen.
1 dag geleden