Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Zeer zware verliezen op beurzen door virusangst

Zeer zware verliezen op beurzen door virusangst

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn vrijdag met zeer zware koersverliezen gesloten, na de minnen een dag eerder. De financiële markten bleven zeer bezorgd over de negatieve economische gevolgen van de uitbraak van het nieuwe coronavirus, met nu meer dan 100.000 besmettingen in de wereld. Ook de olieprijzen gingen buitengewoon hard omlaag.

De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 3,9 procent lager op 531,29 punten. De hoofdindex in Amsterdam is sinds het begin van dit jaar al ruim 12 procent gedaald. De MidKap raakte 3,7 procent kwijt tot 808,07 punten, waarmee het verlies sinds de jaarwisseling op ruim 11 procent uitkomt. Frankfurt, Londen en Parijs leverden tot 4,1 procent in.

Alle 25 AEX-bedrijven stonden in het rood. Grootste daler was olie- en gasconcern Shell met een min van bijna 6 procent, onder druk van de sterk gedaalde olieprijzen. De Britse branchegenoot BP verloor 5,2 procent en in Parijs ging Total bijna 5 procent onderuit.

Olieprijzen

De prijs van een vat Amerikaanse olie kelderde bijna 8 procent tot 42,28 dollar en Brentolie werd 7,8 procent goedkoper op 46,82 dollar per vat. Oliekartel OPEC heeft geen deal kunnen sluiten met bondgenoot Rusland over een verdere verlaging van de productie. Daarnaast zorgt het coronavirus voor grote druk op de olieprijzen, doordat de wereldwijde economie en het vliegverkeer geraakt worden door de ziekte.

Fietsenfabrikant Accell verloor meer dan 10 procent bij de kleinere bedrijven op het Damrak na zwakke jaarcijfers. Stern werd 5,6 procent lager gezet. Het autobedrijf verwacht in het tweede kwartaal meer duidelijkheid te kunnen geven over het al dan niet doorgaan van de fusie met zijn Scandinavische branchegenoot Hedin Automotive.

Koersen

Lufthansa zakte licht in Frankfurt. De Duitse luchtvaartmaatschappij schrapt zo'n 7000 vluchten vanwege de virusuitbraak. In Parijs verloor Airbus 7,6 procent. De virusuitbraak lijkt ook fabrikanten van vliegtuigen te raken. De Europese vliegtuigbouwer haalde in de maand februari geen enkele nieuwe order binnen.

De virusuitbraak drukt ook op de verkoop van brillen in met name China. De Frans-Italiaanse brillengigant EssilorLuxottica, de koper van GrandVision, houdt daarom rekening met tegenvallende opbrengsten. Het aandeel ging bijna 4 procent onderuit in Parijs.

De euro was 1,1308 dollar waard, tegen 1,1198 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Medeoprichter OpenAI aan de slag bij AI-bedrijf Anthropic

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.

47 minuten geleden
AEX levert deel van winst weer in, Adyen grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.

58 minuten geleden
Fortnite keert na bijna zes jaar terug in App Store van Apple

CARY (ANP/AFP) - Het populaire spel Fortnite is terug in de App Store van Apple. Het onlineschietspel werd in 2020 verwijderd, nadat ontwikkelaar Epic Games had geprobeerd om het betaalsysteem van Apple te omzeilen. Epic Games wilde met een eigen betaalsysteem voorkomen dat Apple bij zogeheten in-app-aankopen van spelers een commissie zou opstrijken. Maar omdat dit tegen de regels van Apple was, werd het spel verwijderd.

2 uur geleden
LTO Nederland kritisch op Europees plan voor kunstmest

DEN HAAG (ANP) - LTO Nederland is kritisch op een Europees plan om boeren te helpen met de stijgende prijzen van kunstmest. De Europese Commissie maakte dinsdag bekend voor de zomer geld vrij te willen maken voor boeren die het hardst getroffen worden door de hoge kunstmestprijzen, die het gevolg zijn van de afsluiting van de Straat van Hormuz.

2 uur geleden
G7 roept op tot financiële voorzichtigheid om inflatierisico's

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De financiële leiders van G7-landen hebben dinsdag afgesproken om niet te ver te gaan met extra steunmaatregelen, omdat de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten risico's voor groei en inflatie in de wereldeconomie vergroot. In een gezamenlijke verklaring in Parijs spraken de ministers af om voorzichtig te blijven en de overheidsfinanciën niet te zwaar te belasten.

3 uur geleden
UWV krijgt geen extra tijd voor afhandelen dossiers

DEN HAAG (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV krijgt niet langer dan negen weken de tijd om een besluit te nemen in een zaak waarin beroep is aangetekend, heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De rechtbank vindt de huidige maximumbeslistermijn passend.

3 uur geleden
Tata Steel vindt omweg voor goedkopere staalexport naar VS via VK

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel in Nederland heeft een manier gevonden om staal te leveren aan de Verenigde Staten tegen lagere importheffingen. Door een constructie met een Brits zusterbedrijf valt het Nederlandse staal onder een lagere Amerikaanse importheffing. Dat bevestigt een woordvoerder van het bedrijf na berichtgeving van Politico.

3 uur geleden