Zeer zware verliezen beurzen Europa door viruszorgen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn maandag met zeer zware verliezen gesloten door zorgen over de verdere verspreiding van het nieuwe coronavirus buiten China. Met name in Italië, waar inmiddels zes mensen zijn overleden aan het virus, ging de beurs hard onderuit. De Europese luchtvaartmaatschappijen gingen in de uitverkoop door de vrees dat mensen steeds minder gaan reizen door de virusuitbraak.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 3,9 procent lager op 593,30 punten. De hoofdindex zakte daarmee voor het eerst sinds 4 februari onder de 600 puntengrens. De MidKap raakte 4,5 procent kwijt tot 920,03 punten. Londen, Parijs en Frankfurt leverden tot 4 procent in.
De hoofdindex in Milaan kelderde 5,4 procent. Italië is van alle Europese landen het hardst getroffen door het virus. De Italiaanse regering kondigde speciale maatregelen aan, die verspreiding van het virus moeten voorkomen. In elf gemeenten, vooral in Lombardije en het aangrenzende Veneto, blijven scholen en bedrijven dicht. Intesa Sanpaolo daalde 5,8 procent. De Italiaanse bank sluit zijn kantoren in het noorden van Italië vanwege de virusuitbraak.
Budgetmaatschappijen verliezen flink
De budgetmaatschappijen Ryanair en easyJet, die vooral binnen Europa vliegen, zagen 13 en 16,7 procent aan waarde verdampen. In Amsterdam leverde Air France-KLM 8,7 procent in. Lufthansa verloor 8,8 procent in Frankfurt en IAG, de eigenaar van British Airways en Iberia, zakte 9,2 procent in Londen. Reisorganisatie TUI ging bijna 10 procent onderuit.
Alle 25 AEX-fondsen stonden in het rood. Hekkensluiter was biotechnoloog Galapagos met een verlies van 8,8 procent na een adviesverlaging door Bank of America. Uitzender Randstad zakte 6,2 procent na een adviesverlaging door HSBC. PostNL verloor 4,1 procent in de MidKap. Het postbedrijf zag de jaarwinst dalen. Analisten van KBC Securities verlaagden hun advies voor het aandeel.
De euro was 1,0856 dollar waard tegen 1,0850 dollar op vrijdag. De olieprijzen gingen ook hard omlaag door de viruszorgen. Een vat Amerikaanse olie werd 5 procent goedkoper op 50,74 dollar. Brentolie kostte 5,3 procent minder op 55,42 dollar per vat. Goud werd 1,8 procent duurder op ruim 1673 dollar per
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk versoepelt tijdelijk de strikte eisen voor de productie van de Franse traditionele lokale kazen vanwege de extreme droogte. Door de droogte en hitte zijn er namelijk problemen ontstaan met het voer voor de koeien die de melk voor die kazen produceren. De regels rond de voeding van koeien worden nu tijdelijk versoepeld, aldus het Franse persbureau AFP.
9 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Bill Gates wil later dit jaar de Chinese president Xi Jinping ontmoeten om het met hem te hebben over het beperken van de toenemende risico's van kunstmatige intelligentie. De medeoprichter van Microsoft en miljardair wil hiervoor wereldwijde maatregelen voorstellen.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) dreigt met dwangsommen tegen DHL, El Al en Turkish Airlines om nachtvluchten met lawaaiige toestellen op Schiphol. Tussen 23.00 uur en 07.00 uur mogen veel oudere vliegtuigen niet meer opstijgen en landen. De maatschappijen hebben dit echter toch gedaan, ondanks een eerdere waarschuwing.
29 minuten geledenDUBAI (ANP/RTR) - Dubai International Airport heeft in de eerste helft van dit jaar veel minder passagiers ontvangen. Dat komt door de grote verstoringen van de luchtvaart in het Midden-Oosten door de Iranoorlog. Vanwege de oorlog mijden veel luchtvaartmaatschappijen bestemmingen in het Midden-Oosten en dat is terug te zien in de passagiersaantallen op wat normaal gesproken de drukste luchthaven in de regio is.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Holland Casino heeft in het afgelopen halfjaar meer dan 6 miljoen euro verlies geleden, vooral door de verhoging van de kansspelbelasting. De bezoekersaantallen bleven in de eerste jaarhelft stabiel op ruim 2,5 miljoen, maakte de organisatie woensdag bekend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden overheidsmedewerkers gaan op dinsdag 8 september in Den Haag protesteren tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. De actie maakt deel uit van een reeks acties en stakingen van vakbonden FNV, CNV en VCP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De binnenvaart vervoert steeds minder droge bulkladingen als kolen, ijzererts, zand en grind. In tien jaar is het vervoerde volume met 15 procent afgenomen, constateert ABN AMRO in een rapport. De afbouw van kolencentrales, de teruglopende Europese staalproductie en minder vraag vanuit Duitsland naar Nederlandse bouwmaterialen worden als reden genoemd.
2 uur geleden