Zeeland wil snel overleg met Rijk over tandartsentekort
MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland wil snel met het Rijk in gesprek over het groeiende tandartsentekort in de regio. Gedeputeerde Harry van der Maas zei vrijdag in een commissievergadering dat het probleem al meerdere keren schriftelijk is aangekaart bij de verantwoordelijke ministers Ernst Kuipers (Volksgezondheid) en Robbert Dijkgraaf (Onderwijs), maar dat daarop tot dusver geen reactie is gekomen.
"Dat vind ik ongepast. We willen toch snel met minimaal een van de twee bewindslieden in gesprek over de problematiek", zegt Van der Maas.
Hij wijst erop dat er in Noord-Holland één tandarts per 1100 inwoners is. In Zeeland is er één tandarts voor 2500 inwoners. Eerder zetten Gedeputeerde Staten in een brief aan Kuipers uiteen dat het tandartsentekort in Zeeland verder zal oplopen, omdat het Zeeuwse tandartsenbestand relatief vergrijsd is. 47 procent van de Zeeuwse tandartsen is ouder dan 50 jaar. Landelijk geldt dat voor 38 procent van de artsen.
Opleidingen tandheelkunde
Van der Maas zei in de vergadering dat hij achter het voorstel staat van het Capaciteitsorgaan, dat de zorg en de overheid adviseert over het aantal zorgmedewerkers dat nodig is, om de instroom van de opleidingen tandheelkunde te verhogen van 240 naar 375 plaatsen. Hij voegt eraan toe dat dit voor Zeeland niet voldoende is omdat de huidige opleidingen in Groningen, Nijmegen en Amsterdam zijn.
De gedeputeerde wil dat er ook een opleiding in Rotterdam komt, ook een wens van het Erasmus MC. "Studenten vestigen zich vaak in de regio waar ze zijn opgeleid. Dus als er een opleiding in Rotterdam komt, zullen waarschijnlijk meer afgestudeerde tandartsen zich in het zuidwesten van het land vestigen."
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
4 dagen geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
4 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
1 week geleden