Zeeland wil miljoenenproject voor zoetwatervoorziening oppakken
MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland wil in samenwerking met onder meer waterschap Scheldestromen en de gemeente Reimerswaal een project oppakken voor het verbeteren van de zoetwatervoorziening op Zuid-Beveland. Maatregelen om via het watersysteem fors meer zoetwater via het Volkerak-Zoommeer in te laten kosten ongeveer 40 miljoen euro.
Gedeputeerde Staten stellen voor om voor het project dat enige tijd stillag een plan te maken, onderzoek te doen naar het draagvlak voor de maatregelen en te bekijken welke mogelijkheden er zijn voor (co)financiering.
Bij Rilland kan via het Volkerak-Zoommeer zoetwater worden ingelaten dat verder verspreid wordt voor gebruik in de landbouw en fruitteelt. Tot nu toe profiteren alleen gebruikers van de Reigersbergsche polder en de Eerste Bathpolder van deze voorziening.
Plannen uitbreiding
Al langere tijd zijn er plannen om het gebied dat zoetwater uit Volkerak-Zoommeer ontvangt fors uit te breiden. Gedeputeerde Staten schrijven dat het de bedoeling is uit te breiden naar een agrarisch oppervlak van 4500 hectare, dat is vijf keer zoveel als de huidige 900 hectare. De maatregelen zijn goed voor zowel landbouw als natuur en hebben ook een positief effect op de waterkwaliteit, aldus GS. "Er zijn minder meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen nodig wanneer de groeiomstandigheden van de plant optimaal zijn."
Voor de financiering van het project had de provincie Zeeland gehoopt op een bijdrage uit het Nationaal Programma Landelijk Gebied dat landbouwminister Femke Wiersma inmiddels heeft geschrapt, maar de aangevraagde subsidie is niet toegekend. Volgens gedeputeerde Arno Vael (landbouw) zijn nu voor de financiering verschillende mogelijkheden denkbaar, zoals het dividend dat de provincie ontvangt uit aandelen in de Zeeuwse Energie Houdstermaatschappij (ZEH). Ook zou Wind in de Zeilen mogelijk kunnen worden aangesproken. Dat is het pakket van ruim 650 miljoen euro waarmee Zeeland wordt gecompenseerd voor het afblazen van de komst van de marinierskazerne naar Vlissingen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, is zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen woensdag. De partij komt volgens de Verkiezingsdienst van het ANP uit op 16 zetels. Dat is er eentje minder dan bij de exitpolls van woensdagavond.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - GroenLinks-PvdA wordt de grootste fractie in de Rotterdamse gemeenteraad en lost daarmee Leefbaar Rotterdam af. De partij krijgt 11 zetels. Dat zijn er 2 meer dan vier jaar geleden. Ook Leefbaar Rotterdam krijgt 11 zetels, een winst van 1, maar met een kleiner aantal stemmen, meldt de ANP Verkiezingsdienst.
1 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft woensdagavond (lokale tijd) op Curaçao een bijeenkomst bezocht waar met verschillende burgers werd gesproken over de geopolitieke situatie rondom Venezuela en de spanningen die dat heeft opgeleverd op het eiland. De koning luisterde, samen met staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties), naar verschillende verhalen over 3 januari van dit jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks en D66 groeien in Nijmegen, blijkt uit de voorlopige uitslag die de ANP Verkiezingsdienst heeft gemeld. GroenLinks gaat van 9 naar 11 zetels, D66 van 6 naar 7.
1 uur geledenALMERE (ANP) - In Almere winnen Forum voor Democratie en JA21 bij de gemeenteraadsverkiezingen, blijkt uit de voorlopige uitslag van de Verkiezingsdienst van het ANP. FVD gaat van 2 naar 4, en JA21 komt met 4 zetels nieuw in de raad. In 2022 deed de pas opgerichte partij nog niet mee. De PVV verliest en gaat van 5 naar 4.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - GroenLinks-PvdA heeft in Utrecht 14 zetels gekregen. Daarmee is de fusiepartij de grootste partij. Dat blijkt uit de voorlopige uitslag gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Sinds 2022 bezetten de partijen samen 13 zetels.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - GroenLinks-PvdA is met 13 zetels de grootste partij geworden in Eindhoven. Dat blijkt uit de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen waren de partijen samen goed voor 14 zetels. CDA wint 3 zetels en komt uit op 9.
2 uur geleden