Zeeland wil miljoenenproject voor zoetwatervoorziening oppakken
MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland wil in samenwerking met onder meer waterschap Scheldestromen en de gemeente Reimerswaal een project oppakken voor het verbeteren van de zoetwatervoorziening op Zuid-Beveland. Maatregelen om via het watersysteem fors meer zoetwater via het Volkerak-Zoommeer in te laten kosten ongeveer 40 miljoen euro.
Gedeputeerde Staten stellen voor om voor het project dat enige tijd stillag een plan te maken, onderzoek te doen naar het draagvlak voor de maatregelen en te bekijken welke mogelijkheden er zijn voor (co)financiering.
Bij Rilland kan via het Volkerak-Zoommeer zoetwater worden ingelaten dat verder verspreid wordt voor gebruik in de landbouw en fruitteelt. Tot nu toe profiteren alleen gebruikers van de Reigersbergsche polder en de Eerste Bathpolder van deze voorziening.
Plannen uitbreiding
Al langere tijd zijn er plannen om het gebied dat zoetwater uit Volkerak-Zoommeer ontvangt fors uit te breiden. Gedeputeerde Staten schrijven dat het de bedoeling is uit te breiden naar een agrarisch oppervlak van 4500 hectare, dat is vijf keer zoveel als de huidige 900 hectare. De maatregelen zijn goed voor zowel landbouw als natuur en hebben ook een positief effect op de waterkwaliteit, aldus GS. "Er zijn minder meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen nodig wanneer de groeiomstandigheden van de plant optimaal zijn."
Voor de financiering van het project had de provincie Zeeland gehoopt op een bijdrage uit het Nationaal Programma Landelijk Gebied dat landbouwminister Femke Wiersma inmiddels heeft geschrapt, maar de aangevraagde subsidie is niet toegekend. Volgens gedeputeerde Arno Vael (landbouw) zijn nu voor de financiering verschillende mogelijkheden denkbaar, zoals het dividend dat de provincie ontvangt uit aandelen in de Zeeuwse Energie Houdstermaatschappij (ZEH). Ook zou Wind in de Zeilen mogelijk kunnen worden aangesproken. Dat is het pakket van ruim 650 miljoen euro waarmee Zeeland wordt gecompenseerd voor het afblazen van de komst van de marinierskazerne naar Vlissingen.
Meer uit Binnenland
BLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar in Grave (gemeente Land van Cuijk), meldt de NTR. Sinterklaas komt op zaterdag 14 november aan in de Brabantse plaats. Vorig jaar kwam de goedheiligman aan op Texel.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.
9 uur geleden