Zeeland wil miljoenenproject voor zoetwatervoorziening oppakken
MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland wil in samenwerking met onder meer waterschap Scheldestromen en de gemeente Reimerswaal een project oppakken voor het verbeteren van de zoetwatervoorziening op Zuid-Beveland. Maatregelen om via het watersysteem fors meer zoetwater via het Volkerak-Zoommeer in te laten kosten ongeveer 40 miljoen euro.
Gedeputeerde Staten stellen voor om voor het project dat enige tijd stillag een plan te maken, onderzoek te doen naar het draagvlak voor de maatregelen en te bekijken welke mogelijkheden er zijn voor (co)financiering.
Bij Rilland kan via het Volkerak-Zoommeer zoetwater worden ingelaten dat verder verspreid wordt voor gebruik in de landbouw en fruitteelt. Tot nu toe profiteren alleen gebruikers van de Reigersbergsche polder en de Eerste Bathpolder van deze voorziening.
Plannen uitbreiding
Al langere tijd zijn er plannen om het gebied dat zoetwater uit Volkerak-Zoommeer ontvangt fors uit te breiden. Gedeputeerde Staten schrijven dat het de bedoeling is uit te breiden naar een agrarisch oppervlak van 4500 hectare, dat is vijf keer zoveel als de huidige 900 hectare. De maatregelen zijn goed voor zowel landbouw als natuur en hebben ook een positief effect op de waterkwaliteit, aldus GS. "Er zijn minder meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen nodig wanneer de groeiomstandigheden van de plant optimaal zijn."
Voor de financiering van het project had de provincie Zeeland gehoopt op een bijdrage uit het Nationaal Programma Landelijk Gebied dat landbouwminister Femke Wiersma inmiddels heeft geschrapt, maar de aangevraagde subsidie is niet toegekend. Volgens gedeputeerde Arno Vael (landbouw) zijn nu voor de financiering verschillende mogelijkheden denkbaar, zoals het dividend dat de provincie ontvangt uit aandelen in de Zeeuwse Energie Houdstermaatschappij (ZEH). Ook zou Wind in de Zeilen mogelijk kunnen worden aangesproken. Dat is het pakket van ruim 650 miljoen euro waarmee Zeeland wordt gecompenseerd voor het afblazen van de komst van de marinierskazerne naar Vlissingen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het heropenen van het Groningenveld voor gaswinning is geen optie vanwege de grote veiligheidsrisico's. Zo reageert de Groninger Bodem Beweging (GBB) op het plan van JA21 om wettelijk vast te leggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld achter de hand wordt gehouden als "strategische reserve".
31 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De opvangregeling voor daklozen bij winterse temperaturen kent grote verschillen en gemeenten voeren deze ook niet altijd goed uit, ondanks een bestaande handreiking van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Dat stelt belangencoalitie Dakloosheid Voorbij! in een onderzoek onder tientallen centrumgemeenten.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijdag vliegen er opnieuw repatriëringsvluchten vanuit het Midden-Oosten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het om een vlucht gaat vanuit de Omaanse hoofdstad Muscat, die wordt verzorgd door KLM, en een vlucht van TUI vanuit het Egyptische Sharm-el-Sheikh. Reizigers betalen een eigen bijdrage van 600 euro per persoon.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 wil in de wet vastleggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld als "strategische reserve" achter de hand wordt gehouden, en er dus in bepaalde situaties weer naar geboord kan worden. Volgens partijleider Joost Eerdmans drukken de sterk stijgende energieprijzen "ons met de neus op de feiten". Hij pleit al langer voor het openhouden van het Groningenveld voor noodgevallen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft bij de netbeheerders ruimte op het stroomnet aangevraagd voor bijna een kwart miljoen woningen. Het gaat om de huizen die de Zuid-Hollandse gemeenten tot en met 2032 willen bouwen. Omdat de regels voor het 'reserveren' van aansluitingen op het elektriciteitsnet per 1 juli veranderen, heeft de provincie alvast een collectieve aanvraag gedaan bij de netbeheerders TenneT, Liander, Stedin en Westland Infra.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept reizigers die vanwege de situatie in het Midden-Oosten gestrand zijn in Thailand op contact op te nemen met hun luchtvaartmaatschappij, reisverzekeraar en reisagent voor advies. Dat meldt de informatieservice van het ministerie. De ambassade kan hen niet helpen met het boeken van een andere vlucht
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Mannen in de grote steden moeten zich vaker laten controleren op darmkanker, vindt het MDL Fonds. De deelname aan het bevolkingsonderzoek voor de ziekte is schrikbarend laag, zegt de organisatie, die vroeger Maag Lever Darm Stichting heette. Het fonds komt daarom met een campagne. Die wordt donderdag gelanceerd.
5 uur geleden