
Zeehondencentra zien steeds meer zeehonden verstrikt in afval
PIETERBUREN (ANP) - De drie zeehondencentra in Nederland zien een toename van zeehonden die verstrikt raken in zwerfafval. Afgelopen jaar waren er 77 meldingen van verstrikte dieren, veel meer dan in de jaren daarvoor. Dat meldt het Seal Response Team, dat is opgericht door de drie centra om zeehonden sneller te hulp te schieten.
De oorzaak van de snelle stijging van het aantal meldingen is onduidelijk. Strandingscoördinator Emmy Venema van Zeehondencentrum Pieterburen denkt dat mensen nu mogelijk makkelijker een melding kunnen maken omdat ze een smartphone hebben. De cijfers worden bijgehouden sinds 2010. In dat jaar kwamen er ongeveer zeven meldingen binnen.
Afgelopen jaar overleefden acht zeehonden de verstrikking niet. Een van hen was er zo slecht aan toe dat een dierenarts het dier ter plekke heeft laten inslapen. Ook is een belangrijk deel van de zeehonden (31) na de eerste melding niet meer gevonden. Van deze dieren is dus niet duidelijk of ze het hebben overleefd. Twee zeehonden konden zichzelf bevrijden. In de meeste andere gevallen kon een zeehondenwachter het beest weer vrij krijgen.
Visnet
In vier gevallen was de zeehond er slecht aan toe en moest die naar een opvangcentrum. Een daarvan was de zeehondenpup Balloon. Ze werd zonder moeder gevonden met een scherp koord van een wensballon in haar bek. De zeehondenwachter heeft dit uit haar keel gehaald. Het dier is ter controle naar Zeehondencentrum Pieterburen gebracht.
Venema vertelt ook over de zeehond waarvan eind 2024 een melding binnenkwam. Die is naar Ecomare op Texel gebracht en bleek veel plastic in de maag te hebben. Verder zien de zeehondencentra dat stukken visnet die in de zee drijven de grootste oorzaak zijn voor de verstrikkingen. Er zijn initiatieven om de visnetten op te ruimen, maar "er blijft nog altijd veel achter". Daarmee vormt het een blijvend risico voor zeehonden en andere dieren.
Ook kan het zijn dat visnetten op de bodem van de zee weer loskomen en door de zee zwerven als het veel stormt, zegt Venema. Maar ze weet niet of dat een van de oorzaken is voor de stijging van het aantal verstrikte zeehonden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Of de huurbevriezing in de sociale huur ook voor particuliere verhuurders geldt, is aan de onderhandelingstafel van de voorjaarsnota niet aan bod gekomen. Dat heeft VVD-leider Dilan Yeşilgöz dinsdag gezegd. "Zo nauwkeurig als 'deze groepen wel en deze niet', daar hebben wij het niet aan die tafel over gehad."
12 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - Bij een recyclingbedrijf aan de Maassluissedijk in Vlaardingen is dinsdagmiddag een grote brand uitgebroken. Een hal vol bouwafval staat volledig in brand, meldt de veiligheidsregio.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Milieudefensie begint een nieuwe klimaatrechtszaak tegen Shell. Directeur Donald Pols van de milieuorganisatie kondigde de zaak tegen het bedrijf dinsdag aan. "Wij eisen dat Shell onmiddellijk stopt met het ontwikkelen van nieuwe olie- en gasvelden", zei Pols. "Wij kunnen als samenleving niet meer accepteren dat een bedrijf als Shell onze toekomst bepaalt."
48 minuten geledenDIDAM (ANP) - De politie zoekt naar getuigen van de brand in het Gelderse Didam, die in de nacht van maandag op dinsdag meerdere huizen verwoestte. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.
1 uur geledenBASEL (ANP) - Claude is klaar voor de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival in Basel. De Nederlandse zanger voelt zich goed, zei hij bij het vertrek van zijn hotel naar de St. Jakobshalle tegen de pers. "Het gaat goed, en ik voel me ook goed. Ik ben lekker wakker geworden." Hij gelooft dat het dinsdagavond op het podium ook goed komt. "Ik heb er zin in."
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland verwerpt het oordeel van een internationale luchtvaartraad dat het verantwoordelijk is voor het neerhalen van vlucht MH17 in 2014. Een woordvoerder van het Kremlin zei dat zijn land niet heeft deelgenomen aan het onderzoek en ook de uitkomst niet accepteert. Hij sprak over "vooringenomen conclusies".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Deze lente is tot dusver de droogste ooit in Nederland. Het neerslagtekort, de hoeveelheid verdampt water, minus de gevallen regen, stijgt volgens Weeronline woensdag tot boven de 100 millimeter. Als het komende week droog blijft, wat de verwachting is, komen recordwaarden in zicht.
2 uur geleden